Dnes je nedeľa, 26.január 2020, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Agresívnu formu rakoviny prsníka dokážu 5 rokov liečiť účinnejšie

január 12, 2011 - 12:20
Monoklonálna protilátka trastuzumab podstatne zvyšuje prežívanie pacientok s HER2-pozitívnou formou nádorov a predlžuje čas do prípadného návratu ochorenia.
Pacientky s agresívnou formou rakoviny prsníka majú na Slovensku už päť rokov možnosť využiť cielenú biologickú liečbu tohto onkologického ochorenia. Európska únia (EÚ) schválila proti takzvanej HER2-pozitívnej forme choroby s metastázami monoklonálnu protilátku trastuzumab v roku 2000, na Slovensku je liek dostupný od 2006. V tom istom roku povolila EÚ aj jeho využitie pre pacientky vo včasnom štádiu ochorenia a od roku 2010 majú lekári možnosť látku využiť i pre ľudí s HER2-pozitívnou rakovinou žalúdka.

Rakovina prsníka na Slovensku každý rok postihuje čoraz viac žien. V roku 2006 diagnostikovali ochorenie 2293 ženám, čo podľa prednostu Kliniky rádioterapie a onkológie Východoslovenského onkologického ústavu Igora Andrašina predstavuje zvýšenie od roku 1996 o skoro šesťsto prípadov. Jednou z rôznych podôb ochorenia je aj takzvaná HER2-pozitívna rakovina prsníka, ktorá sa vyskytuje asi u 25 až 30 percent pacientov. "HER2-pozitívne karcinómy prsníka majú agresívnejšie správanie, nádorové bunky sa rýchlejšie delia a rastú," uviedol Andrašina na dnešnej tlačovej konferencii. Ako ďalej vysvetlil, táto forma ochorenia sa spája "s vysokým rizikom návratu ochorenia a kratším prežívaním pacientok".

Monoklonálna protilátka trastuzumab špecificky napáda rakovinové bunky a viaže sa na ich receptory HER2, ktoré sú u zdravého človeka zodpovedné za rast, delenie, dozrievanie a prežívanie buniek. Pri agresívnejšej forme rakoviny sa však na povrchu bunky nachádza ich zvýšené množstvo. Trastuzumab sa naviaže na tieto receptory a bráni im, aby vysielali do vnútra bunky signál na množenie a bujnenie, čím blokuje rast a šírenie nádoru. Okrem toho protilátka chorobné tkanivo „označí“ a aktivuje imunitný systém, ktorý ho začne napádať a tým jeho bunkám spôsobí smrť. Liek tiež bráni vzniku obzvlášť aktívnej formy HER2 receptoru a obmedzuje krvné zásobenie nádoru, čím mu bráni v raste. Na rozdiel od chemoterapie, ktorá v rôznom rozsahu poškodzuje aj zdravé tkanivá, trastuzumab sa zameriava iba na choré bunky, čím sa podstatne znižuje rozsah nežiaducich účinkov. Na celom svete sa takto lieči viac ako 740 000 žien s HER2-pozitívnou rakovinou prsníka.

V roku 2006 vznikol na Slovensku HER klub, ktorý sa snaží poskytovať informácie o možnostiach liečby, upozorňovať na dôležitosť špecifických vyšetrení, ako aj poskytnúť pacientkam povzbudenie a pomoc. Viac informácií o združení je dostupných na webovej stránke www.herklub.sk.

Autor: SITA
Foto: SITA/Michal Svítok

- - Inzercia - -