Dnes je utorok, 18.február 2020, meniny má: Jaromír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Bavorská adventná rozprávka

december 11, 2012 - 14:02
​Adventné obdobie má zvláštnu príchuť čara, keď sa plnia sny. Ak si chcete vychutnať krásnu predvianočnú atmosféru, bohaté trhy, vyberte sa do Mníchova či jeho okolia.

 

Bavorské mestá sa pred Vianocami oblečú do trblietavých oblekov a vytvoria nádhernú rozprávku.

Mníchov ako hlavné mesto tohto malebného regiónu patrí k najkrajším vianočným prekvapeniam. Krásne vyzdobené hlavné námestie Marienplatz, osobitne priestor pod zlatou sochou Panny Márie s dieťaťom stojacej na úzkom polmesiaci, sa zaplní ľuďmi. Na radničnej veži v tej chvíli ožijú postavičky farebného orloja a pred očami sa odohrávajú scény z rytierskeho turnaja konajúceho sa na počesť kráľovskej svadby medzi Wilhelmom V. a Renátou Lotrinskou z roku 1568. Dominantou námestia je však obrovský vianočný stromček. Tradičné kaviarničky urobili priestor dreveným stánkom. Vôňa grilovaných bavorských klobások by zlákala aj vegetariána. Na výber sú biele párky, metrové či syrové klobásy alebo sekaná s miestnou sladkou horčicou. Pod radnicou rozložili svoje stánky predavači vareného vína a punču. Pohárik s motívmi vianočného Mníchova je naplnený višňovým punčom, stojí za ochutnanie. Ani čučoriedkový či malinový nie sú na zahodenie.

Hlavná tepna mesta Kaufingerstrasse má počas adventu vlastné stánky s voňavými lákadlami. Úzke uličky vás zavedú k najznámejšej mestskej katedrále Frauenkirche. Podľa legendy sa do kostola dokonca pozrel samotný diabol, ktorého otlačená šľapaj je dodnes na podlahe. Počas Vianoc je v kostole veľký drevený Betlehem.

Najpôsobivejším miestom mníchovských Vianoc je Mittelaltermarkt, stredoveký trh, ktorý si pre svoj život vybral námestie Wittelsbacher. Cesta k nemu vedie okolo výstavnej lodžie plnej sôch. Chceli napodobniť krásu talianskej Florencie a celkom sa im to podarilo. Stredoveký trh láka množstvo zvedavcov. Ľudia stoja pri drevených pňoch a na nich majú vyložené vysoké poháre s vyčnievajúcimi hlinenými ostňami. V pohároch sa mieša varené víno s klinčekmi a korením. Pomedzi ľudí sa prechádza niekoľko stredovekých postavičiek, od rozblázneného šaša, ktorému hrkajú zvonce na čiapke, cez kata s červenou kuklou až po mladého rytiera v nablýskanom brnení na koni. Vianoce tu spojili s cestovaním v čase. Predavači v drevených stánkoch majú oblečené habity, kožené vesty, ľanové košele, kožušiny a lákajú okoloidúcich. Predávajú sa tu zázračné bylinky, maste, pražené mandle, koláče so zapečenou cibuľou a roztopeným syrom. V rohu námestia sa otáča nad ohňom prasa a v drevenom sude sa údia kúsky lososa. Jedlo sa podáva v hlinených miskách či tanieroch a ľudia ho jedia  rukami alebo drevenými lyžicami.


Norimberské Vianoce
Druhé najväčšie bavorské mesto Norimberg sa svojou vianočnou atmosférou nedá zahanbiť. Dlhé roky stál Norimberg na výslní vďaka tomu, že si ho nemeckí králi počas Svätej rímskej ríše vybrali za svoje sídelné miesto a od tých čias priťahoval umelcov a dejiny. Hlavné tepny mesta sa zbiehajú k námestiu Hauptplatz. Nielen pre nádhernú architektúru a gotickú katedrálu Frauenkirche, ale najmä kvôli ospevovanému vianočnému trhu Christkindlesmarkt. Stánky sa krútia okolo šesťsto rokov starej krásnej fontány zvanej Schöner Brunnen a podľa legendy dokonca prináša šťastie. Aj teraz tu niekoľko ľudí čaká v zástupe na to, aby sa dotkli zlatého prsteňa. Stačí to spraviť trikrát a šťastie je na svete. Tradícia vianočného trhu v Norimbergu siaha až do začiatku 17. storočia a miestni radi hovoria, že je z roka na rok krajší. Na jednom rohu postávajú ľudia pri bavorských klobáskach či grilovaných párkoch, zajedajú ich pečivom alebo typickými slanými praclíkmi. Nasledujú stánky plné sladkostí – sú tu sladké koláče, perníky poliate čokoládou, ovocné chlebíky naplnené sušenými hrozienkami, tradičné koláčiky Lebkuchen, ktoré preslávili mesto. Kto nemá silnú vôľu, poľahky podľahne ich vábeniu. Človek zabudne aj na pamiatky, ktoré sú naokolo. Pre tých, čo sa nabažia vianočnou atmosférou, sa oplatí prejsť sa mestom. Natrafíte na rodný dom maliara Albrechta Dürera, krásne hrazdené domy a na vŕšku nad mestom sa vypínajú kamenné vežičky hradu. Norimberg dokáže zamestnať zmysly naplno.


Koledy pod vežou
O Würzburgu na severe Bavorska sa hovorí, že jeho krása vynikne vtedy, keď deň vystrieda noc. Celé mesto svieti a počas adventu to platí dvojnásobne. Palác na okraji centra známy ako Rezidencia je barokovou čerešničkou na torte. Väčšina ľudí však podľahne vianočnej atmosfére v centre mesta. Tam nás dovedú cestičky lemujúce breh rieky Mohan, nad ktorými stojí osvetlená silueta pevnosti Marienberg. Pri starom kamennom moste Alte Mainbrück sa začína staré mesto. Davy ľudí vchádzajú do úzkej uličky. Na jej konci sa objaví zašpicatený vrchol stromčeka. Vytvorili ho z kamenného stĺpa, ktorý obalili do tisícky svetielok. Aby potešili každého, pár metrov od kamenného stromčeka stojí aj živý, ovešaný vianočnými guľami a hviezdami. Najvyššie siaha gotická veža Mariánskeho kostola. Okrem vareného vína pribudlo varené pivo a dav návštevníkov dokazuje, že nemusí byť zlé. Od Mohanu fúka chladný vietor, ale piecky postavené medzi stánkami vháňajú medzi ľudí teplo. Perníkové srdcia sa tešia veľkej obľube a okrem nich idú, ako sa hovorí, na dračku škoricové koláčiky. Zo slaných jedál prevláda Flammkuchen pôvodom z Alsaska, no udomácnil sa aj  na severe Bavorska. Skupinka priateľov spustí od stola koledu a to vyčarí úsmev na tvárach okoloidúcich. Vianoce, nielen tie bavorské, už klopú na dvere.
Autor: TOMÁŠ KUBUŠ
Foto: Autor

- - Inzercia - -