Dnes je utorok, 26.marec 2019, meniny má: Emanuel
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Blchy, kliešte a iné potvorky

jún 15, 2011 - 10:46
Naši domáci miláčikovia milujú jar a leto, pretože počas týchto ročných období sa môžu v príjemnom počasí do sýtosti vonku vybehať. Na jar sa však prebúdzajú aj rôzne potvorky, ktoré nám aj našim zvieratkám strpčujú život. Okrem bĺch sú to predovšetkým kliešte, z ktorých navyše hrozia aj rôzne ochorenia. Viac nám v rozhovore povedala MVDr. Dagmar Tarkošová z Kliniky psov a mačiek Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne.
Veľmi nepríjemným parazitom sú blchy. Ako proti nim chrániť naše zvieratká?
Blchy, ktoré sú najčastejším ektoparazitom, teda vonkajším parazitom vyskytujúcim sa na koži a srsti zvieraťa, spôsobujú nepríjemné svrbenie, kožné problémy či lokálne kožné infekcie a alergické reakcie. Blchy vylučujú pri cicaní krvi sliny, ktoré môžu spôsobiť alergiu na ich pohryzenie. Tá je spojená s vypadávaním srsti a úporným škrabaním. Dôležitý je taktiež fakt, že každá blcha nakladie denne až 30 vajíčok, ktoré padajú do vonkajšieho prostredia, kde sa z nich liahnu odolné larvy žijúce mesiace v podstielke zvieraťa a v okolí.

Čo teda v prípade, ak už blchy v byte máme?
Ak sa bĺch chceme zbaviť, musíme riešiť elimináciu všetkých vývojových štádií a dezinfekciu  prostredia. Okrem toho, tento nepríjemný spoločník môže prenášať vývojové štádiá pásomnice psej. Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť bĺch, je prevencia. Na trhu je široké spektrum rôznych preparátov vo forme pipiet – spot-on, obojkov, šampónov a sprejov. V prípade eliminácie samotných bĺch je vhodné uskutočniť ju spolu s odčervením zvieraťa a dezinfekciou domáceho prostredia.

V lete vrcholí sezóna kliešťov, ktoré sú nebezpečné nielen pre ľudí ale aj zvieratká. Čo kliešte spôsobujú psom a mačkám?
Vývojové štádiá kliešťov - larvy a nymfy - sa živia cicaním krvi na menších stavovcoch, ale môžu napádať aj psy, mačky a človeka. Pri masívnom napadnutí najmä u mláďat a jedincov s oslabeným imunitným systémom môžu spôsobovať aj celkové zdravotné problémy. Najvyšší výskyt kliešťov zaznamenávame od marca do septembra a ich populácia sa v dôsledku otepľovania stále rozširuje. Okrem lokálnej kožnej reakcie v mieste prichytenia sú prenášačmi niekoľkých závažných ochorení. Z bakteriálnych ochorení je typickou nákazou Lymská borelióza ktorá sa prejavuje vysokou horúčkou, nechutenstvom, zväčšením lymfatických uzlín, bolestivosťou a opuchmi kĺbov. Príznaky sa môžu objaviť za dva až päť mesiacov po napadnutí kliešťom, pričom na mieste po prichytení nepozorujeme začervenanie. Ochorenie sa dá dobre zvládnuť antibiotikami a je možné mu predchádzať vakcináciou a prevenciou dostupnými preparátmi. Ďalšími ochoreniami, ktoré kliešte prenášajú, sú vírusová encefalitída prejavujúca sa postihnutím centrálnej nervovej sústavy, protozoárna babezióza a ehrlichióza, čo sú vlastne parazity krviniek spôsobujúce anémie, horúčky, malátnosť a nechutenstvo.

Čo treba urobiť, ak si všimneme, že náš pes alebo mačka dostali kliešťa?
Je vhodné ho správne odstrániť. Najideálnejšou metódou je použitie špeciálnej pinzety na odstraňovanie kliešťov. Pomocou pinzety kliešťa uchopíme tesne nad kožou a vytočíme do ľubovoľnej strany. Dbáme pritom na to, aby sme kliešťa nepraskli. Po odstránení parazita bezpečne zneškodníme ideálne spálením a postihnuté miesto vydezinfikujeme napríklad jódovou tinktúrou.   

Ako môžeme našich miláčikov chrániť pred kliešťami?
Na trhu je veľké množstvo preparátov proti ektoparazitom ako napríklad spot-on pipety, ktoré sa aplikujú po rozhrnutí srsti do oblasti medzi lopatkami. Obvykle účinkujú po dobu jedného mesiaca, takže ich aplikáciu treba pravidelne opakovať v období najväčšieho výskytu kliešťov. Preparáty s dlhodobejším účinkom - obvykle približne až na päť mesiacov - sú antiparazitárne obojky. Taktiež existujú preparáty, ktoré fungujú lepšie na blchy, iné lepšie na kliešte a potom sú kombinované so širším spektrom účinku. Okrem pipiet a obojkov existujú ešte aj spreje. Najideálnejšie je poradiť sa u veterinára.

Aké iné parazity sú pre psíkov a mačky nebezpečné?
Medzi ďalšie nepríjemné kožné parazity patria roztoče ako sarkoptový svrab u psov, notoedrový svrab u mačiek a otodektový ušný svrab. Prejavuje sa svrbením, škrabaním a nepokojom zvieraťa. Lokalizuje sa na hlave či menej osrstených častiach tela. Prejavuje sa nekvalitnou preriedenou srsťou, začervenanou kožou a ak sa nelieči, môže vyústiť v poškodenie zdravotného stavu. Pri ušnom svrabe sa roztoč nachádza vo vonkajšom zvukovode a typickým príznakom je škrabanie uší, potriasanie hlavou a znečistenie ucha tmavohnedým mazom. Po diagnostikovaní svrabu sa lieči ostrihaním, kúpaním v šampóne s vhodne zvolenou účinnou látkou.  

Autor: Katarína Kližanová Rýsová
Foto: archív D. T.

- - Inzercia - -