Dnes je utorok, 17.júl 2018, meniny má: Bohuslav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

BYLINKY PRE DOBRÚ NÁLADU

október 26, 2014 - 01:05
Niekedy stačí aj šálka dobrého bylinkového čaju a na tvár sa vám vráti úsmev.
Ľubovník bodkovaný
Jedným z najlepších prírodných antidepresív je ľubovník bodkovaný, ktorý pri miernejších formách depresie dosahuje výsledky porovnateľné so syntetickými liekmi. Zlepšuje náladu, znižuje úzkosť, apatiu a nespavosť. Pôsobí proti skľúčenosti, nervovej podráždenosti, hysterickým záchvatom a melanchólii. Nie je ale vhodný v období tehotenstva a dojčenia, poškodení obličiek, pečene, pri užívaní liekov na srdce a počas leta pre ľudí s fotosenzibilitou, Veľmi účinný je aj ľubovník sirup.
 
Valeriána lekárska
Táto voňavá bylinka má upokojujúce a uvoľňujúce účinky, zmierňuje svalové napätie a podráždenie a upokojuje nervový systém. Pôsobí proti nespavosti, prepracovanosti a migréne a navodzuje príjemnú rovnováhu organizmu. Pomáha prekonávať depresiu a hysterické stavy, zmierňuje búšenie srdca, bolesti hlavy, pôsobí proti žalúdočnej neuróze, črevným ťažkostiam, proti nadúvaniu a kŕčom. Ale pozor, ak ste šofér, upokojujúce účinky valeriány môžu viesť aj k spomaleniu reakcií. 
 
 
Chmeľ otáčavý
Chmeľ sa používa už odpradávna, keď ním naši predkovia plnili vankúše, aby si navodili spánok. V súčasnosti sa používa ako mierne sedatívum. Chmeľ obsahuje silice, vitamíny skupiny B a vysoké percento horčín. Horčiny a silice pôsobia proti nespavosti, pomáhajú uvoľniť napätie, a zmierňujú nervovú podráždenosť. Okrem toho podporujú aj trávenie. 
Harmanček
Ak trpíte nespavosťou, často  vás prepadáva úzkosť či záchvaty paniky, doprajte si šálku harmančekového čaju. Upokojí vašu myseľ, uvoľní organizmus a telo pripraví na odpočinok. Vypite ho každý deň, vždy pol hodinu pred spánkom, a ráno sa prebudíte svieži ako rybičky.
 
 
Zdroj: Alexandra Okálová
Foto: thinkstock

- - Inzercia - -