Dnes je štvrtok, 23.máj 2019, meniny má: Želmíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Sezóna kliešťov v plnom prúde: Viete, ako sa chrániť?

jún 11, 2018 - 15:07
Letná prechádzka v lese, na lúkach či v mestskom parku by sa mala končiť dôkladnou prehliadkou celého tela. Na miesta s jemnou pokožkou, prípadne na skryté ochlpené miesta sa totiž môže prisať nebezpečný a choroby roznášajúci parazit – kliešť obecný.

Sezóna kliešťov je v plnom prúde

Treba pamätať na to, že kliešte nie sú nebezpečné len v lese, ale aj v záhradách či v parkoch uprostred miest. Môžu sa prisať aj počas prechádzky po mestskom parku alebo pri venčení psíka uprostred sídliska.

Sezóna vrcholí v júli

Výskyt kliešťov sa u nás začína skoro na jar s prvými teplými dňami. V apríli sa výraznejšie rozširujú, najviac je ich v júli a auguste, potom výskyt klesá. Úplne sa vytratia s prvými mrazmi. Nedarí sa im na veľmi suchých a slnečných miestach, no „vychutnávajú“ si napríklad rannú rosu. Osemnohé parazity sú veľmi odolné, vydržia aj pod vodou či v mrazničke. Reagujú na pach ľudí aj zvierat a prednými nohami s háčikmi sa do obete bleskurýchlo zatnú na to „správne“ miesto.

Prenášače nebezpečných chorôb

Hoci kliešte dosahujú len 2 až 10 mm, následky ich „zavŕtania“ do kože môžu byť až fatálne. Rozrušením pokožky a cicaním krvi prenášajú choroby – predovšetkým kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Krv sajú len samičky sfarbené dočervena, pritom sa vedia zväčšiť až 200-krát, alebo na tele parazitujú maličké čierne nymfy. 

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie vírusového pôvodu, prejavuje sa bolesťami hlavy, slabosťou až po príznaky zápalu mozgu a mozgových blán, postihuje centrálny nervový systém, vírus môže napadnúť aj miechu. Prvé štádium sa prejaví do 14 dní po prisatí kliešťa. Priebeh je podobný chrípke. Po 1 až 20 dňoch môže nasledovať druhé štádium so závažnejším priebehom – silné bolesti hlavy, vracanie, vysoké horúčky, a aj poruchy vedomia. Lieči sa pokojom na lôžku, liekmi proti bolesti, na upokojenie a uvoľnenie kŕčov. Pacienti v druhej fáze ochorenia potrebujú stály dohľad, aby sa v prípade komplikácií, ako napr. záchvate kŕčov, mohlo ihneď zasiahnuť.

Vírusom kliešťovej encefalitídy sa človek môže nakaziť nielen po prisatí infikovaného kliešťa, ale aj po konzumácii nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich, ak bolo vírusom nakazené zviera. Proti encefalitíde prenášanej kliešťami existuje očkovanie. Je spoľahlivou ochranou, skladá sa z troch dávok, na obnovenie účinkov potom stačí každé tri roky podať už iba jednu dávku. O vhodnosti vakcinácie sa treba informovať u praktického lekára.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. Najskôr sa objaví červená vyrážka, neskôr únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny. Neliečená borelióza môže prejsť do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému. Základom liečby sú antibiotiká, druh a typ liečby závisí od príznakov, celkového stavu pacienta a trvá pomerne dlho. Proti borelióze zatiaľ nemáme očkovacie látky..

Riziko sa zvyšuje s vekom

Rizikovým faktorom pri ochorení na kliešťovú encefalitídu je vek. Ochorenie síce postihuje všetkých, no u detí máva miernejší priebeh. Komplikácie sú častejšie u ľudí vo vyššom veku, seniori dokonca zápasia s trvalými následkami a zvyšuje sa aj riziko zlyhania organizmu.

Ako sa chrániť?

Pri každom výlete použijeme ochranné repelenty, najmä na dolné končatiny, do lúčneho prostredia si obliekame dlhé nohavice, lebo kliešte striehnu najmä v nízkej tráve. Po návrate domov sa dôkladne prehliadneme, vrátane kontroly hlavy. Parazit sa totiž často skrýva vo vlasoch, na intímnych miestach a v zhyboch tela, vydrží tak vyčkávať celé hodiny. Vytriasť treba aj oblečenie, skontrolovať ponožky a obuv. Nenájdený nebezpečný parazit sa dokonca môže dostať aj do posteľných obliečok. Nezabúdame ani na svojich psích miláčikov: zaobstaráme im protikliešťové obojky, spreje, kvapky na kožu alebo aj tabletky.

 

- - Inzercia - -