Dnes je nedeľa, 22.apríl 2018, meniny má: Slavomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

VZŤAHY: Keď je problémom spoločná chladnička

júl 09, 2016 - 14:32
Naoko je všetko tip top. Žiadna nevera na obzore, stereotyp tiež neklopká na dvere... Až na, a teraz sa podržte, nezhody v jedálničku. Dvojice často riešia „nepodstatné“ malichernosti, no niekedy sa práve tie časom stanú neschodným problémom. A nakoniec aj klinčekom do rakvy zabehnutého partnerstva...

Dokáže obyčajné jedlo rozbiť vzťah? Teraz určite krútite hlavou, no odpoveď nie je celkom jednoznačná. Ošiaľ zdravého stravovania pochytil mnohých, niektorých však natoľko, že im ich stravovací fanatizmus ničí naoko dobrý vzťah.

Problém, ktorý sa nedá prehryznúť

Nepreháňame, svoje o tom vie aj dvojica Marek a Petra. Mladí zaľúbenci sa dali dokopy pred tromi rokmi. Všetko bolo ideálne. Správne nastavené priority, zažehnaná minulosť i rovnaké hobby. Teda až na jedno. „Petra je striktná vegánka. Miluje všetko zelené, pri pohľade na mäso sa jej dvíha žalúdok. Až keď sme sa spolu nasťahovali, zistil som, ako veľmi mi tento prísny jedálniček prekáža,“ sťažuje sa Marek, ktorý si za klobáskami a slaninkou odbieha k mame. „Podpásovka“ ako vyšitá. Možno, no aj vy si kladiete otázku, čo má, chudák chlapec robiť? „Rozhodne treba o každom probléme hovoriť. Partneri nesmú byť pasívni, ale budúcnosť vzťahu musia kreovať sami. Dôležité je predstaviť si predtým, ako dvojica začne nažívať v spoločnej domácnosti, aj partnerove hodnoty a štýl života v praxi. Ak je niekto milovník psov, mačiek, a chce mať doma zverinec, no ten druhý zas miluje sterilný poriadok, je veľmi pravdepodobné, že sa nezhodnú na tom, ako to má doma vyzerať. Darmo, že pozerajú do budúcnosti rovnakým smerom,“ domnieva sa psychologička a terapeutka Jana Denková.

Kým Marek partnerke neprizná, že počas obednej prestávky každodenne vyzdvihuje svoju dávku rezňov, segedínu alebo paprikáša, jeho žena žije v tom, že si pochutnáva na šaláte s klíčkami. Aj vy máte chuť Marekovi navrhnúť, nech Petru nechá jesť klíčky, semená a šaláty, no nech si svoju šunku večer pri televízii vychutná sám? Zabudnite, jeho Petra by ju v chladničke jednoducho nezniesla. Ani šunku, ani syr a zabudnite aj na „nevinné“ vajíčka!

Bielkovinový problém

Možno si myslíte, že to s krídelkami, paštétami a rebierkami nie je až také zlé, no ak sa vám k tomu ešte aj pritrafí aktívna mama alebo svokra, ktorá prilieva olej do ohňa svojimi komentármi ohľadne spoločnej domácnosti... Existujú však aj páry, ktoré to v dobrom i zlom myslia vážne a rady, ako by mal vyzerať ich život, berú štýlom „jedným uchom dnu, druhým von“. Na nevestu vďaka jej zásahom do Marekovho jedálnička nevie nájsť pekné slovo ani Marekova mama.

couple-731890_1920.jpg

Foto: 
Pixabay

„Nedá sa donekonečna tajiť, ako to doma máme. Kvôli Petre, ktorá nestrpí ani pach grilovaných stehien či rezňov počas nedeľnej návštevy rodičov, chodím všade sám. Jasné, že to nerobí dobrú krv,“ priznáva úprimne Marek, ktorému vegánstvo nepriamo zničilo život. „Niekomu sa to zdá malicherné, no to, že som kedysi vnímal Petrino vegánstvo ako poslanie s veľkou dávkou odhodlania, je dnes preč. Pochopím, že sa chce stravovať zdravo, no prekáža mi, že mi diktuje aj to, čo mám jesť ja a nie je absolútne schopná akceptovať to, že chcem jesť normálne,“ vysvetľuje Marek, ktorému jeho partnerka svojimi stravovacími maniermi už poriadne lezie na nervy.

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY 26-27

- - Inzercia - -