Dnes je nedeľa, 24.jún 2018, meniny má: Ján
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

/ukončené/Vyhrajte album SILA s podpisom všetkých členov H16!

december 12, 2016 - 08:33
Fanúšikovia jasajú! Hip-hopová skupina H16 predstavila po desiatich rokoch od svojho debutu štvrtý štúdiový album Sila. Album nahrali v zložení Majk Spirit, Otis, Cigo, Grimaso a Abe.

Album Sila je podľa Ciga len ďalším krokom v ich kariére. „Je to ďalší krok v maratóne, ktorý sme si zvolili. Nie je to ešte víťazné kolo, pretože to nie je náš posledný album, ale zatiaľ je podľa mňa najlepší. Reprezentuje súčasný stav, kde sa H16-tka momentálne nachádza - textovo, aj čo sa týka produkcií. Celý album bol na 90 percent produkovaný našimi producentmi, ktorí sú, mimochodom, najlepší na Slovensku - v čom je práve tá sila. Celé je to o jednote tých piatich ľudí, ktorí dali dokopy svoje nápady a pocity a vyjadrili ich na tomto 80-minútovom albume,“ povedal Cigo v rozhovore pre agentúru SITA. „Tá 'sila' má viacero významov. Môže to byť aj sila kolektívu - tak to chápem zas ja. Začali sme totiž hip-hop riešiť len zo srandy a kam sme sa za tých desať rokov dostali... Ten názov je skrátka adekvátny našej situácii, ktorá teraz nastala - je to sila proste...,“ usmial sa Grimaso. 

Prostredníctvom albumu chcela vraj skupina odovzdať svojím fanúšikom silu. „Celé desaťročie sme pracovali na albumoch a na jednotlivých pesničkách a posielali sme prostredníctvom nich silu ľuďom, pričom oni nám ju posielali zase naspäť cez koncerty, kúpené albumy či komentáre na internete, kúpou mikiny alebo čapice, čohokoľvek... Je to vlastne taký krásny výmenný obchod - my posielame fanúšikom silu cez pesničky a oni nám posielajú naspäť podobnú silu cez ich podporu. A týmto albumom sme chceli ľuďom opäť odovzdať tú silu a pripomenúť im, že každý jeden je pánom svojho osudu, že má tú silu a moc nad svojím životom, drží ho vo vlastných rukách a musí byť za svoj život zodpovedný - najprv by sme mali prijať zodpovednosť a potom robiť nejaké zmeny - o tom vždy bola naša hudba - aby sme inšpirovali a motivovali mladých alebo aj starých, to je jedno... Tento album je v podstate také kvalitné zhrnutie celej našej tvorby. Sú tam pritom všetky druhy pesničiek, ktoré sme vždy robili, či už sú to silné koncertné skladby s dobrou hudbou, ktorá ľape naživo na koncertoch alebo sú to hlboké pesničky o ženách a o rôznych životných témach. Je tam všetko, čo podľa mňa má byť na silnom dobrom albume,“ poznamenal v rozhovore pre agentúru SITA Majk Spirit. 

Hudbu i texty si tradične písali sami. „Každý si píše svoje slohy a rapuje to, čo si napísal,“ uviedol Cigo. „Niektoré refrény sme si zároveň pozdieľali, niektoré napísal Otis a požičal som si ich ja a trošku ich prerobil po svojom a tak isto aj Cigo alebo som nejaký refrén napísal ja a oni ho zas posunuli ďalej... A takisto aj hudby sú z 95 percent v našej réžii. Sedem hudieb robil Abe, sedem Grimaso a zopár hostí - tých sme prizvali len preto, aby ten album tak trošku ozvláštnili, ale nepotrebovali sme žiadnych ani rapových ani producentských hostí. Zvládli sme to ako tím úplne sami. Už sme dosť vyzretí a veľkí, aby sme si to vedeli ošéfovať. Chceli sme ale zopár hostí, ktorých sme ešte neohlásili... Chceli sme dať ľuďom tak trošku chrobáka do hlavy. Ja som to spravil už keď som vydal album Ypsilon. Vtedy som vydal čierny album a nikto netušil, že o mesiac vyjde ešte lepší biely, druhá polovica projektu. Takisto sme aj teraz spravili podobný ťah - povedali sme si, že to nepotrebujeme stavať na nikom, preto sme prv vypustili informáciu, že hostia nie sú a potom to ako prekvapenie oznámime, nech trošku ľudia rozmýšľajú,“ zasmial sa Majk. 

Tentoraz sa však H16 nemuseli nikam náhliť, čo sa podľa nich napokon odrazilo i na kvalite jednotlivých nahrávok. „Našou výhodou bolo, že sme tentoraz mali vlastné štúdio, kde sme si to celé skúšali, menili a hrali sme sa s tým. Nemuseli sme sa nikam náhliť. Predtým sme nahrávali v cudzom štúdiu, kam sme museli prísť a využiť ten nahrávací čas, bol tam stres, bolo nám ľúto vyhadzovať tracky, keď už sme ich nahrali a nemohli sme sa s tým tak piplať,“ povedal Cigo. Album sila vznikal podľa jeho slov vo VTR štúdiu Romana Zámožného v Petržalke. „Ja som bol najprv proti, chcel som pre nás dobré veľké štúdio a dôstojné podmienky pre H16-tku, ale chalani boli za to, aby sme to dali v domáckejšej atmosfére, tak sme napokon nahrávali u Romana v Petržalke, symbolicky dokonca niekoľko desiatok metrov od Hálovej 16. Nakoniec musím povedať, že dnes už aj malé štúdiá v detských izbách sú dostačujúce na takéto veľké projekty. Už fakt nemusíte ísť do drahého štúdia, kde zaplatíte nezmyselných tristo eur na hodinu a majú vás tam na saláme, lebo ste pre nich len produkt, jeden z mnohých a robia tam všetko manufaktúrne na páse. Tu sme boli v domácej atmosfére s človekom, ktorý tomu rozumie, chce to robiť a vyžíva sa v tom, že nám môže radiť a pomáhať vylepšovať veci, takže to bolo perfektné,“ uznal Majk. 

ram_5675.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Koncept albumu, o ktorého produkciu sa postarali Grimaso a Abe, mali mladí rapperi od začiatku premyslený. „Snažili sme sa jednotlivé tracky radiť podľa hudby, ale aj podľa emócií. Nie je to koncept, ktorý by na seba nadväzoval od slova do slova, ale nie je to tam ani halabala nahádzané,“ povedal Cigo. „Má to svoj vývoj - od takých rapperskejších tém a koncertnejších pesničiek to postupne prechádza do takých kľudnejších,“ priblížil Majk. „Sledovali sme to hudobne aj textovo, aby sme sa neopakovali, aby nešli za sebou nejaké podobné veci. Sú tam zároveň aj rôzne žánre, cez boom bap po trap. Myslím, že tam nie sú dve podobné skladby,“ uviedol Grimaso. 

ram_5645.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ako sa nechal následne počuť Majk, z aktuálneho albumu vraj cíti zvláštnu silu. „Ja som to už hovoril aj chalanom, je to niečo podobné, čo som cítil aj z albumu Nový človek - tiež to nebol album, ktorý by v predpredaji trhol nejaké veľké sumy, aj keď bol očakávaný a ľudia sa naňho tešili, no musím povedať, že tie prvé týždne a mesiace to nebolo také skvelé, aké je to teraz. Keď sa na to však pozriem s päťročným odstupom, ten album sa predáva doteraz a drží sa na prvej priečke - to som ešte pri žiadnom albume nevidel. Kedykoľvek si pozriem na iTunes rebríčky českých a slovenských hitparád, tak ak ten album nie je prvý, je maximálne druhý alebo tretí a striedajú sa pri ňom všetky nové albumy, čo vychádzajú. Ja si myslím, že album Sila by mohol mať taký podobný príbeh, že nepôjde prvý mesiac extrémne silno, ale že sa bude dobre predávať budúci rok a tak ďalej,“ podotkol Majk. 

ram_5650.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Album už pätica predstavila v piatok na tajnej release párty v tuneli petržalského metra. „Metro robia chalani zo Spots. Oni nás oslovili už dávnejšie, že chcú s nami niečo urobiť, no nakoniec je super, že sa podarilo s nimi dohodnúť práve teraz, je to také významnejšie, ako keby sme mali len jeden z bežných koncertov, pričom by nešlo o nejaký nový projekt. Teraz to bolo tým pádom také exkluzívne, keďže išlo o album, ktorý ešte v tom čase nebol vonku,“ povedal Otis. „Bola to fakt exkluzívna atmosféra. Mal som až zimomriavky, ako to tam vyzeralo... Človek tam išiel takým zablateným chodníkom do uzimeného prostredia, ako do nejakej pivnice... A keď som sa zrazu otočil, stála tam masa ľudí, nechápal som, odkiaľ sa zobrali všetci. Dokonca nastal aj menší problém, na nete vraj bola zle udaná poloha, takže ľudia nevedeli to metro nájsť. Napriek tomu sa nám však podarila vytvoriť krásna atmosféra,“ uznal Majk. 

Podpísaný album SILA získava Monika Korčeková z Bytče.

- - Inzercia - -