Dnes je pondelok, 23.apríl 2018, meniny má: Vojtech
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Plesu v opere 2017: Poznáme špeciálneho hosťa

december 22, 2016 - 12:04
Nadchádzajúci dobročinný Ples v opere, ktorý 7. januára oficiálne otvorí plesovú sezónu, opäť pripraví nielen vysoký umelecký zážitok, ale prinesie aj jedinečné premiéry. Tie sa budú týkať hlavne spracovania úvodného programu a už tradične aj netradičných spojení umelcov.

Ples v opere okrem vysokej umeleckej kvality spracovania programu oslovuje širokú verejnosť aj svojím dobročinným poslaním, ktoré sa darí už niekoľko rokov napĺňať vďaka príspevkom tristo párov hostí. Celý výťažok poputuje na acheter viagra zriadenie nového  centra včasnej intervencie – tentoraz v Trenčíne. „Zriaďovanie centier včasnej intervencie na Slovensku pokračuje ďalej a okrem hostí plesu môže podporu prejaviť  aj verejnosť tým, že sa zapojí do verejnej zbierky, ktorá začína 27. decembra,“ uviedla riaditeľka dobročinného Plesu v opere Andrea Cocherová.

Premiérové hlasy aj netradičný autorský trialóg

„Úvodný program bude unikátnym spojením tradičnej slovenskej ľudovej hudby s modernými a nekonvenčnými prvkami hudobnej interpretácie, umocnenými scénickým a tanečným predstavením“, ozrejmuje producent  Plesu v opere Peter Princ. Pri takomto poňatí sa po prvý raz stretli režisérka projektu Jana Burkiewicz, Oskar Rózsa ako hudobný producent a umelecký súbor Lúčnica, ktorý sa na Plese v opere predstaví po prvý raz. Priestory historickej budovy SND vďaka ich spolupráci zaplnia hudobné a tanečné kompozície piatich slovenských ľudových piesní, každá z iného regiónu.

Prelínanie ľudového spracovania a moderny sa odrazí aj v zložení hudobného telesa, ktoré vznikne výlučne len pre plesový večer. Kvarteto zložené z Martina Valihoru, Oskara Rózsu, Stanislava Palúcha a Marcela Commendanta obohatia inštrumentalisti z hudobného súboru Lúčnice. Vďaka nim zaznejú tóny ľudových hudobných nástrojov, ako sú fujara, píšťalka, trombita či  drumbľa.

Tvorcovia úvodného programu chcú zájsť pri svojej koncepcii mozaikovitého vrstvenia tradície a postmoderny ešte ďalej. V nečakanej role sa slovenskému publiku predstaví jedinečná Ali Caldwell, americká soulová a R'n'B speváčka, ktorá patrí v súčasnosti medzi najúspešnejších finalistov svetoznámej súťaže The Voice, kde v porote zasadá napríklad i Alicia Keys či Miley Cyrus. 

Premiéry počas hudobného programu

Po úvodnom ceremoniáli a programe patrí prvá časť večera dobročinného Plesu v opere tanečným melódiám. Zaznejú v hlavnej sále v podaní rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou legendárneho Vlada Valoviča. V ďalších priestoroch historickej budovy SND svoj repertoár predstaví po prvýkrát na Plese v opere Ľudová hudba Lúčnica, a to pod vedením primáša Martina Sleziaka. Rovnako premiérovo sa na plese uvedie spolu s new-age popovou kapelou King Shaolin speváčka Celeste Buckingham, ktorá sa okrem hudobnej oblasti angažuje aj v oblasti charitatívnych aktivít a otvorene sa hlási k podpore pre centrá včasnej intervencie.

Hudobný program organizátori pripravili ako prierez hudobných a tanečných štýlov, ktoré sú obľúbené najmä v druhej časti večera. Vystúpi v ňom David Koller BandLenkou Dusilovou a skupina Funkiez spolu so speváčkou Nicole J. McCloud, pôvodom z New Yorku, ktorá v nedávnej minulosti zaujala ako finalistka americkej verzie talentovej súťaže X Factor a spolupracovala aj s osobnosťami populárnej hudby, ako Mick Jagger, Bruce Springsteen, Stevie Wonder či Michael Jackson. Ani tentoraz nebude chýbať špeciálny zahraničný hudobný hosť.  Po polnoci bude večer patriť známej skupine Alphaville, ktorej megahit Forever Young (Navždy mladý) vystihuje aj jej neutíchajúcu popularitu.

- - Inzercia - -