Dnes je streda, 23.máj 2018, meniny má: Želmíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ďalší športový úspech: Veronika Velez Zuzulová jednotkou po prvom kole!

január 03, 2017 - 14:59
Veronika Velez-Zuzulová začala záhrebský slalom s jednotkou na hrudi a rovnaké číslo jej patrí vo výsledkovom poradí po prvom kole.

Skvelá Slovenka na náročnom profile trate ako jediná reálne atakovala čas okolo jednej minúty a jej výsledných 1:00,40 min je o 39 stotín lepší výkon ako v podaní Rakúšanky Bernadette Schildovej. Češka Šárka Strachová na treťom mieste zaostáva o 41 stotín. Ďalšia Slovenka Petra Vlhová je štvrtá s odstupom 48 stotín. slovenské reprezentantky preteky rozbehli výborne, črtá sa možnosť dvojnásobného zastúpenia na pódiu, čo by sa stalo len druhýkrát v histórii po Flachau 2016.

Skúsená Velez-Zuzulová predviedla svoju typickú rytmickú a technicky vycibrenú jazdu, čo bolo zjavné najmä v strmej časti hneď po štarte. V cieli prvého kola však vyzerala, akoby nebola ani spokojná, že vedie v jedných z najprestížnejších a najnáročnejších pretekov sezóny pred niekoľkotisícovou diváckou kulisou. Dôvod bol zrejmý, nebola zdravá. 

"Bol to najmä boj. V noci som ochorela a cítim sa veľmi zle. V tejto situácii sa snažím robiť čo najviac. Očakávanie sú, samozrejme, vysoké, keď vediem," uviedla Velez-Zuzulová pre hŕstku slovenských novinárov v cieli. Na otázku, v čom spočívala náročnosť prvého kola, ktoré prinieslo až 24 predčasných vypadnutí pretekárok, odpovedala: "Staval to mužský tréner, to bolo cítiť aj vidieť. Celkovo to nebolo ľahké kolo, aj podložka bola hrboľatá. Bolo to také nerovnomerné, ešte zabojujem."

Tradične prvé novoročné podujatie Svetového pojára alpských lyžiarok na kopci Sljeme nad Záhrebom dostalo veľkú zápletku hneď v úvode, keď favoritka číslo 1 Američanka Mikaela Shiffrinová nedokončila svoju jazdu. Fenomenálnej slalomárke sa to stalo po prvý raz od pretekov v Semmeringu v roku 2012, kde triumfovala prvýkrát v kariére Velez-Zuzulová. Medzitým v rámci Svetového pohára absolvovala 31 slalomov a až 22 z nich bolo víťazných. Shiffrinová sa rozbehla dobre, po úvodnom medzičase zaostávala o 7 stotín za Velez-Zuzulovou, ale po druhý medzičas už nedošla. Pravdepodobne nerovnosť na trati bola dôvodom, že ju vyhodilo z ideálnej stopy a ďalej už nepokračovala. "Narazila som na niečo a bolo po šanciach. Nikto to nemá rád, ale čo už. Je to však znamenie, že momentálne nejazdím čisto. Viem, z čoho to pramení, preto sa toho až tak nebojím," uviedla vedúca žena SP Shiffrinová v reakcii pre ORF.

Približne dve hodiny medzi koncom prvého a začiatkom druhého kola trávi 30 postupivších slalomárok všelijako. Líderka Velez-Zuzulová si dopraje najmä pokoj. "Budem sa snažiť dobre zrelaxovať, ale nie je to pre mňa ľahké. V najťažšom slalome som musela ochorieť,čo ma veľmi mrzí," uviedla Velez-Zuzulová pred odchodom z mixzóny. Druhá Slovenka v cieli 1. kola Petra Vlhová odkázala, že hodnotiť bude až po druhom kole, ale pre RTVS predsa len hodnotiaco podotkla: "Nie som spokojná so svojou jazdou v prvom kole. Profil bol náročný, nemohla som sa dostať poriadne do rytmu, až v spodnej časti sa mi to podarilo. Vypadnutie Shiffrinovej nemôžem komentovať, lebo som to ani nevidela."

Výsledky - Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Záhreb (Chor.):
Slalom žien po 1. kole: 1. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 1:00,40 min, 2. Bernadette Schildová (Rak.) +0,39, 3. Šárka Strachová (ČR) +0,41, 4. Petra Vlhová (SR) +0,48, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,57, 6. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +0,91 

- - Inzercia - -