Dnes je štvrtok, 27.jún 2019, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Česko-Slovenský ples 2017: Aký bol spoločný ples Čechov a Slovákov?

február 20, 2017 - 13:43
V nádherných priestoroch pražského Obecného domu sa v sobotu stretla slovenská a česká smotánka na prestížnom Česko-Slovenskom plese. Viac ako tisícka hostí sa zabávala do skorých ranných hodín na skvelom programe a užívalo si delikatesy zložené so špecialít českej a slovenskej kuchyne.

Štvrtý ročník Česko-Slovenského plesu sa niesol v znamení slovenskej krásy. Medzi hosťami nechýbala riaditeľka súťaže Miss Slovensko Karolína Chomisteková, ktorá prišla so sestrou, ale i bývalá riaditeľka tejto súťaže Lucia Hablovičová. Pozornosť pútala aj Andrea Verešová, Adela Banášová, Andrea Kerestešová Růžičková či Hana Gregorová. Zaujala aj speváčka Celeste Buckingham, ktorá sa hosťom predstavila v hlavnej – Smetanovej sále.

csples_foto_david_peltan-6532.jpg

Celeste Buckingham a Sisa Lelkes Sklovská
Foto: 
Česko-Slovenský ples

Okrem nej počas večera vystúpili Helena Vondráčková, Tomáš Bezdeda, Ilona Csáková, Sisa Lelkeš Sklovská, Matěj Vávra a Dan Bárta. O grandiózny úvod večera sa postarali  sopranistka Štátnej opery Praha Pavlína Senić a tenor Opery Štátneho divadla Košice Jaroslav Dvorský.  Po ich vystúpení nasledovala choreografia z baletu Luskáčik v podaní Baletu Českého národného divadla. Večerom sprevádzala dvojica Adela Banášová a Libor Bouček.

dvo_0397.jpg

Libor Bouček a Adela Banášová
Foto: 
Česko-Slovenský ples

Jedným z unikátov Česko-Slovenského plesu je až šesť cenných záštit. Rovnako ako vlani i tento rok sa Česko-Slovenský ples konal ako významné a ojedinelé podujatie svojho druhu – spoločné podujatie oboch krajín – pod oficiálnou záštitou prezidenta Českej republiky J.E. Miloša Zemana i prezidenta Slovenskej republiky J.E. Andreja Kisku, a to symbolicky práve v historickej budove pražského Obecného domu, ktorý vstúpil do dejín česko-slovenskej štátnosti 28. októbra 1918 ako miesto vyhlásenia a podpisu samostatného Česko-Slovenska.

dvo_0999.jpg

Foto: 
Česko-Slovenský ples

V rámci tradične plesovej pocty regiónom a štyroch unikátnych regionálnych záštit bol Česko-Slovenský ples venovaný českému Plzeňskému kraju a mestu Plzeň i slovenskému Žilinskému samosprávnemu kraju a mestu Žilina. Návštevníci si vďaka tomu mohli pochutnať na gastronomických špecialitách z oboch daných regiónov a zabaviť sa na vystúpeniach tradičných folklórnych súborov z Plzne, Žiliny a ich regiónov – Ľudová hudba folklórneho súboru Stavbár zo Žiliny, folklórny súbor Liptov z Ružomberka a plzenský MLS - malý lidový soubor. Milovníci ľudovej hudby si už tradične vychutnali folklórnu stálicu Česko-Slovenského plesu – folklórny súbor Čechov a Slovákov žijúcich v Prahe, Limbora.

csples_foto_david_peltan-6545.jpg

Foto: 
Česko-Slovenský ples

Skvelá zábava trvala až do skorých ranných hodín a všetci hostia sa už tešia na  24. február 2018, kedy sa uskutoční piaty ročník. Ten bude výnimočný aj tým, že sa bude oslavovať 100. výročie vzniku samostatného Česko-Slovenska. Ako nám prezradil riaditeľ produkcie plesu Lumír Mati, už teraz začínajú s prípravami.

csples_foto_david_peltan-6820.jpg

Lumír Mati a Lucia Hablovičová
Foto: 
Česko-Slovenský ples

- - Inzercia - -