Dnes je piatok, 20.apríl 2018, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Silikóny majú 55 rokov! Podľahli im i známe Slovenky...

marec 27, 2017 - 13:18
Všetko sa to začalo v roku 1962, keď si Texasanka Timmie Jean Lindsey prišla dať do nemocnice odstrániť meno bývalej lásky vytetované na prsiach. V ordinácii nakoniec súhlasila, že sa popri tom stane prvou pacientkou, na ktorej otestujú zväčšovanie poprsia silikónovými implantátmi.

Rozvedená mama šiestich detí Timmie Jean Lindsey sa na jar začiatkom šesťdesiatych rokov rozhodla definitívne zbaviť pamiatky na svojho bývalého priateľa, ktorý ju nahovoril, aby si dala na hruď vytetovať jeho meno obkolesené ružičkami. V nemocnici Jefferson Davis v americkom Houstone narazila na doktora Franka Gerowa. Lekár prehliadol prsia pacientky a prišla mu na um skvelá myšlienka.

Prečítajte si tiež: Trendy jarné líčenie: Boduje sviežosť a sýte farby

„Nikdy predtým som nepočula o termíne ,pokusný králik’. To, že mi operáciu vykonali, som brala ako výsadu,“ hovorí dnes 85-ročná Timmie Jean Lindsey. Texasanka totiž od lekára dostala ponuku, že sa môže zdarma stať prvou ženou, na ktorej lekári vykonajú zväčšovanie prsníkov silikónovými implantátmi. Materiál, ktorý jej pred 55 rokmi vložili do hrude, sa do dejín plastickej chirurgie zapísal pod názvom „Cronin-Gerowov implantát“.

shutterstock_555407584.jpg

Shutterstock
Shutterstock
Foto: 
Shutterstock
Shutterstock

Od skla k vlastnému tuku

O prvých silikónoch v histórii sa ich majiteľka Timmie Lindsey nikomu nezmienila celých dvadsať rokov. Dôvod bol jednoduchý – nik sa jej na ne nespýtal. Aj keď jej implantáty časom stvrdli a život s nimi nebol veľmi pohodlný, prelomový zákrok oslávil úspech a spustil revolúciu. V sedemdesiatych rokoch vedci vytvorili nové implantáty, odolnejšie proti pretrhnutiu a s realistickejší vzhľadom.

shutterstock_95534125.jpg

Foto: 
Shutterstock

Vývoj jednej z najžiadanejších procedúr plastickej chirurgie súčasnosti pokračoval uvedením implantátov kužeľovitého tvaru v 80. rokoch a vyvrcholil o dekádu neskôr, keď sa „silikóny“ stali masovo populárnymi nielen medzi hviezdami, ale aj medzi bežnými ženami. Dnešné trendy v zväčšovaní poprsia kladú dôraz najmä na bezpečnosť ultramoderných materiálov a popularite sa teší zväčšovanie pŕs vlastným tukom.

Bude vás zaujímať: Pražský fashion week: Verešová ako gejša, bodovala i priateľka Leoša Mareša

Moderným materiálom a sterilizovaným nástrojom však predchádzali desivé experimenty často s tragickými následkami. Na začiatku 20. storočia si ženy túžiace po väčších prednostiach nechali do hrude vkladať sklo, slonovinové guľôčky, hovädzie chrupavky či vpichovať nebezpečný parafín, kozie mlieko, med alebo dokonca arašidové maslo. 

Slávne hrudníky

Manželke slávneho rockera Ozzyho Osbourna Sharon sa v roku 2010 pretrhol obal jedného z jej silikónových implantátov a lekári jej museli materiál okamžite vyoperovať. Sharon sa rozhodla nechať manželovi na svoje niekdajšie prednosti netradičnú spomienku a dala mu z nich vyrobiť ťažidlá na pracovný stôl. Hviezda seriálu Baywatch Pamela Anderson sa vďaka svojim silikónovým prsiam stala symbolom 90. rokov. Po rozvode so spevákom Tommym Leem si nechala implantáty vybrať, no zakrátko si dala voperovať nové, lebo „bez nich nevedela žiť“. Medzi známe Slovenky, ktoré sa dali vylepšiť silikónovými implantátmi patrí speváčka Dara Rolins, speváčka Nela Pocisková či majiteľka najväčších silikónových pŕs na Slovensku modelka Michaela Gašparovičová.

- - Inzercia - -