Dnes je piatok, 20.apríl 2018, meniny má: Marcel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kraslice pre vyvolených: Pokochajte sa najkrajšími Fabergého vajciami

apríl 17, 2017 - 08:00
Sú vytvorené zo zlata a drahokamov a svojím dokonalým spracovaním predstavujú luxus najvyššej kategórie. Pochádzajú zo šperkárskej dielne Petra Fabergého, klenotníka ruského cára Alexandra III.

Prvý takýto skvost inšpirovaný veľkonočnými tradíciami dostala do daru cárovná Mária Fiodorovna od svojho manžela. Nádherný trblietavý klenot v tvare vajíčka očaril všetkých prítomných a Fabergému sa začali doslova hrnúť objednávky z panovníckych dvorov Európy.

Vrchol svojej slávy dosiahol tento talentovaný zlatník v roku 1890 na Svetovej výstave v Paríži, kde sa prezentoval práve týmito majstrovskými vajíčkami zhotovenými pre cársku rodinu. Po tomto celosvetovom triumfe bol vymenovaný aj za dvorného klenotníka škandinávskych kráľovských rodín. Okrem toho sa stal dodávateľom šperkov aj pre kráľovské rodiny v Británii, Grécku a Bulharsku. Fabergého veľkonočné skvosty sa stali súčasťou domácností korunovaných hláv a najvplyvnejších šľachtických rodov starého kontinentu.

Prečítajte si tiež: Ako prežívajú Veľkú noc známe tváre z obrazoviek? Čím voňavejšie, tým lepšie...

profimedia-0090113678.jpg

Foto: 
PROFIMEDIA

Výnimka potvrdzuje pravidlo

No aj napriek tomu, že vlastniť Fabergého vajíčko sa považovalo za výsadu šľachty,  v pamäti histórie sa uchovala jedna žena, ktorá, hoci nemala ani kvapku modrej krvi, mohla sa pochváliť celou kolekciou týchto skvostov. Bola to Barbara  Kelchová, manželka majiteľa sibírskych zlatých baní. Prvé jej manžel daroval v roku 1896 a pokračoval v tejto tradícii až do roku 1902, keď ich manželský vzťah stroskotal. Najcennejším vajíčkom z jej zbierky je kraslica „Jedľová šiška“, na ktorej modré šupinky zdobia stovky briliantov. Vo vnútri je strieborný indický slon s klami z pravej slonoviny. Keď sa Kelchovci rozviedli, Barbara svojich sedem vajíčok predala parížskemu klenotníkovi.

Bude vás zaujímať: Rande s Pavlom Trávničkom: Trojmesačný syn je stredom môjho vesmíru!

profimedia-0290207789.jpg

Foto: 
PROFIMEDIA

Po šperkoch kanóny

Osud Fabergého akoby bol úzko spätý s osudom Romanovovcov. Úpadok jeho firmy sa začal s krízou monarchie. Počas prvej svetovej vojny bol tento umelec nútený preorientovať značnú časť svojej výrobnej kapacity na vojenskú produkciu. Miesto nádherných šperkov vyrábal muníciu a vyrobil viac ako milión kanónových striel, medený a mosadzný riad určený pre vojakov na front a asi zo sentimentality aj množstvo drobných suvenírov s cárskou symbolikou pre bojujúcich vojakov. Samozrejme, boľševici nejavili záujem o jeho „dekadentné“ umelecké predmety. Jeho dielňu znárodnili a sám Fabergé bol nútený odísť do exilu.

Možno aj preto sú dnes tieto veľkonočné skvosty takou vyhľadávanou zberateľskou komoditou a tie, ktoré sa uchovali, majú až astronomickú hodnotu.

pinterest_barbara_kelch.jpg

Foto: 
Pinterest

- - Inzercia - -