Dnes je utorok, 22.máj 2018, meniny má: Júlia, Juliana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Výnimočná módna návrhárka Coco Chanel: Z biedy sa dostala na výslnie

apríl 23, 2017 - 18:58
Narodili sa v chudobných kolískach, predurčené poznať hlad a poníženú pokoru plebejcov. No vzopreli sa osudu a vďaka talentu, ktorým boli obdarené, sa im podarilo prinútiť svet, aby im ležal pri nohách.

Sú dôkazom toho, že zmysel pre štýl a eleganciu v spojení s pracovitosťou dokážu zmeniť osud popolušky na kráľovský majestát bohyne módy.

Coco Chanel

Jej život pripomína rozprávku o tom, ako sa z dievčiny pretĺkajúcej sa po sirotincoch v šatách od charity stala kráľovná svetovej módy, ktorá vládne v tých najelegantnejších salónoch ešte aj dnes, takmer päťdesiat rokov po svojej smrti. Osud ju v ničom nešetril a na ceste životom jej pravidelne hádzal polená pod nohy. No ona ich dokázala prekročiť a premeniť na úspech. Čím bolo brvno ťažšie a zlovestnejšie, tým bol jej triumf väčší.

Narodila sa v roku 1883 vo francúzskom mestečku Saumur, ležiacom na Loire, v malom tmavom byte, páchnucom chudobou a zatuchlinou. Bola malá, keď jej zomrela matka. Otec, ktorý neuniesol ťarchu zodpovednosti za výchovu svojich detí, odišiel hľadať šťastie do Ameriky. Gabrielle, ako ju pokrstili, sa spolu so svojimi súrodencami ocitla v sirotinci pod dohľadom rádových sestier, u ktorých sa vyučila za šičku. Vďaka tomu si našla prácu v dielni na výrobu dámskej bielizne a detských výbavičiek a zdalo sa, že ju z kariéry robotníčky oslobodí už len vydaj a kopa detí. Jej nepokojná krv sa s tým však nezmierila.

Prečítajte si tiež: Inšpirácia pre nevesty: V týchto svadobných šatách sa budete cítiť ako princezná!

Nebavilo ju donekonečna prišívať čipky na dámske nohavičky a tak odložila šijacie potreby a namierila si to do kabaretu – ako speváčka. Tu raz, počas jednej veselej noci, stretla Étienna Balsana, dôstojníka a majiteľa zámku pri Compiégne. Temperamentná speváčka mu učarila, z akéhosi rozmaru jej dal meno Coco a presťahoval ju na svoje panstvo. Bola z toho láska a Coco sa už videla ako madam Balsano. No malo to jeden háčik a tým bola Étiennova matka, ktorá si svoju nevestu predstavovala úplne inak a vôbec sa tým netajila. Adeptke na budúcu pani zámku jasne vysvetlila, že nepripustí, aby šička a kabaretná speváčka niesla meno Balsan a v zámku môže zostať len ako dočasná milenka jej syna. Coco, ktorá síce nemala vznešený pôvod, ale nechýbala jej hrdosť a dôstojnosť, sa to nesmierne dotklo a keďže jej milý nemal dostatok guráže, aby sa jej pred matkou zastal, tak ho jednoducho opustila. Nestál jej za to.

flicker.jpg

Foto: 
arc slovenka

O všetkom rozhodla láska

Coco nesmútila dlho. Osud jej priviedol do cesty mladého anglického diplomata Arthura Capela. Pre Coco to bola osudová láska, pre Arthura doslova osudná, skrátka čosi, čo človek stretne len raz za život, no poznačí ho to navždy.

Bol to práve on, ktorý v nej prebudil ambície využiť svoj talent pre módu a eleganciu a dal jej prostriedky na otvorenie prvého butiku v centre Paríža v roku 1910. Práve tu vznikol jej jedinečný štýl pohodlných, no elegantných modelov, ktorý spôsobil doslova revolúciu vo svete módy. Zbavila ženy nepohodlných šnurovačiek, zložitých šiat z ťažkých, nepoddajných materiálov  a nahradila ich úpletovými skrátenými sukňami. Tie modely napodobňujeme a rady nosíme dodnes. No v tých časoch to bol doslova šok. Raz jej jeden konkurent vyčítal, že oblieka dámy ako robotníčky. „To je v poriadku,“ odsekla mu. „Prečo by robotníčky nemali mať právo byť elegantné a na druhej strane, prečo by sa dámy nemali cítiť pohodlne? Napokon ušetria za slúžky, keďže sa do mojich šiat môžu obliecť aj samy, bez cudzej pomoci.“ Aj napriek kritike štýl Coco Chanel slávil úspech. Zakrátko otvorila butiky v prímorských letoviskách a jej modely očarili aj dámy z vyššej spoločnosti. Jej prvou vznešenou zákazníčkou bola sesternica ruského cára veľkokňažná Alexandra. Nuž a šľachtický titul má najmä vo svete módy priam magickú moc. Módna značka Coco Chanel vyrazila na svoju triumfálnu púť.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.16

- - Inzercia - -