Dnes je piatok, 20.apríl 2018, meniny má: Marcel
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Politici i verejnosť si na Slavíne pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom

máj 09, 2017 - 18:52
Položením vencov k bratislavskému pamätníku Slavín si dnes pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko a poslanci NR SR.

Pamiatke a hrdinstvu padlých hrdinov sa dnes poklonili predseda parlamentu spolu s poslancami národnej rady SR pri príležitosti 72. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

Druhá svetová vojna, najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva sa v Európe skončila 8. mája 1945, keď v Karlshorste pri Berlíne, v hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk bojujúcich na území Nemecka, podpísali dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka a o zastavení bojov nemeckých vojsk.

slavin003.jpg

Foto: 
Marko Erd/ SITA

slavin006.jpg

Foto: 
Marko Erd/ SITA

slavin004.jpg

Foto: 
Marko Erd/ SITA

Kapitulácia nadobudla platnosť 9. mája. Podpis znamenal koniec 2. svetovej vojny v Európe, miestne boje však pokračovali až do 15. mája. Druhá svetová vojna sa začala 1. septembra 1939. Odhaduje sa, že v nej zahynulo najmenej 50 miliónov ľudí, hlavne civilného obyvateľstva, 35 miliónov ľudí utrpelo zranenia.

Materiálne škody boli nevyčísliteľné. Vojnový konflikt pokračoval v Ázii, v auguste zvrhli Američania atómové bomby na japonské mesta Hirošimu a Nagasaki. Druhá svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.

slavin002.jpg

Foto: 
Marko Erd/ SITA

- - Inzercia - -