Dnes je utorok, 22.máj 2018, meniny má: Júlia, Juliana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Obrovské nešťastie: Padol policajný vrtuľník, dvaja ľudia sú mŕtvi!

máj 10, 2017 - 15:52
Vo vojenskom priestore letiska v Prešove padol policajný vrtuľník BL429. Polícia o tom informovala na svojej facebookovej stránke "Polícia Slovenskej republiky".

Stav dvoch zranených policajných pilotov po stredajšej havárii vrtuľníka v priestoroch vojenského letiska pri Prešove je kritický, ale stabilizovaný. Ako vo štvrtok ráno agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Renáta Cenková, obaja v stredu večer absolvovali operačné zákroky. „Obaja sú momentálne hospitalizovaní na anesteziologicko - resuscitačnom oddelení. Ich stav je stabilizovaný, v kritickom stave, v umelom spánku,“ uviedla hovorkyňa. Prvého zo zranených priviezli do nemocnice so zlomeninou pravej stehennej kosti, pravých rebier, ako aj tvárových kostí vpravo, druhý utrpel mnohopočetné zlomeniny ľavej dolnej končatiny a mnohopočetné zlomeniny tvárových kostí vľavo.

Pri tragickej havárii zahynuli dvaja záchranári – Radoslav Lacko a Peter Toďor. Išlo o dvoch mimoriadne skúsených hasičských záchranárov. Radoslav Lacko sa narodil v roku 1968 v Prešove. Od roku 2015 bol riaditeľom Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove, v ktorom pôsobil 25 rokov. Počas služby v Hasičskom a záchrannom zbore mu bola v roku 2005 udelená medaila za službu v HaZZ III. stupňa a v roku 2012 medaila za službu v HaZZ II. stupňa. Peter Toďor sa narodil v roku 1974 v Prešove, od roku 2012 vykonával funkciu veliteľa družstva na hasičskej stanici v Prešove a bol zároveň inštruktorom leteckej záchrannej služby. V roku 2013 mu bola udelená medaila za službu v HaZZ III. stupňa. Obaja aktívne pracovali na budovaní modulu leteckého hasenia a rozvoji leteckej záchrannej služby.

K pádu policajného vrtuľníka BELL 429 došlo pri výcviku evakuácie osôb v stredu 10. mája zhruba o 14.30 hod.. Vrtuľník sa zrútil z výšky 100 metrov zhruba 200 metrov od miesta vzletu. K pádu malo dôjsť pri záverečnom manévri, keď sa záchranári nachádzali v podvesení pod vrtuľníkom blízko k palube. Ako včera na mieste tragédie informoval minister vnútra Róbert Kaliňák, príčiny pádu nie sú známe a vyšetrí ich medzirezortná skupina ministerstiev obrany a vnútra, leteckého útvaru a samotného výrobcu vrtuľníka americkej výroby. „Budú preskúmané záznamové zariadenia vrtuľníka, a samozrejme, výpovede jednotlivých svedkov tejto mimoriadne tragickej udalosti,“ uviedol minister.

Mesto Prešov umiestnilo v budove radnice na Hlavnej ulici 73 kondolenčnú knihu, kde môže verejnosť počas najbližších dní vyjadriť kondolenciu, sústrasť a spolupatričnosť pozostalým a príbuzným zosnulých pri stredajšej tragickej havárii vrtuľníka.

- - Inzercia - -