Dnes je utorok, 24.apríl 2018, meniny má: Juraj
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

POCHOD: Proti korupcii protestovali tisíce ľudí

jún 06, 2017 - 09:09
Včera popoludní sa na Námestí SNP v Bratislave konal protikorupčný pochod, ktorého sa zúčastnili tisíce ľudí. Pochod sa skončil po 19:00 a bol to už druhý pochod študentov.

Ako povedal z tribúny jeden z organizátorov pochodu David Straka, má nádej, že na Slovensku raz nebude korupcia. Ľuďom ďalej povedal, že vďaka nim sa začalo na Slovensku o korupcii hovoriť. „A hlas ľudu je silná veličina. Nenechajme sa uspať,“ vyhlásil. Zároveň vyzval prítomných podpisovať petíciu proti korupcii. Na pódiu vystúpil bývalý policajt a príslušník NAKA Jozef Lutter. Podľa neho minister vnútra Robert Kaliňák stratil rešpekt a jeho preferenčné hlasy z parlamentných volieb mu nemôžu zabezpečiť imunitu pred politickou zodpovednosťou. Zdôraznil, že polícia je dnes pod politickým vplyvom. Herec Ján Gordulič kritizoval výzvu premiéra Roberta Fica nahlasovať korupciu. „Nahlásení korupcie je dosť, začnite ju vyšetrovať,“ vyzval. Podľa neho výhovorky namiesto odstúpenia sú len trápnou sedláčinou.

Na pochode vystúpili aj ďalší rečníci. Medzi ľudmi bolo viacero opozičných politikov z SaS, OĽaNO-NOVA i KDH. „Policajti nezaznamenali zo strany účastníkov verejného zhromaždenia narušenie verejného poriadku. Pochod účastníkov verejného zhromaždenia, ako aj verejné zhromaždenie na Námestí SNP sa zaobišlo bez incidentov,“ informovala agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

Dav niekoľko tisíc ľudí prešiel dnes na druhom protikorupčnom pochode organizovanom študentmi z Námestia slobody cez Obchodnú ulicu na Námestie SNP v Bratislave. Pochod trval približne tridsať minút a účastníci skandovali viaceré heslá: „Dosť bolo Fica,“ „Kaliňák odstúpiť“, „Gašpar preč,“ i „Skutok sa deje“. Väčšinu účastníkov tvorili mladí ľudia, ktorí ľudí, ktorí stáli okolo, vyzývali, aby sa k nim pridali.

Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda prokuratúra, polícia a súdy, pracovali, ako majú. „Aby nechodili politici do politiky nabaliť sa, ale aby tam išli spraviť niečo pre tento štát," uviedol Dávid Straka.

Medzi požiadavkami, ktoré organizátori uvádzajú, je, aby sa parlament zaoberal vyslovením nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Taktiež požadujú, aby poslanci prijali opatrenie, ktoré umožní v dôsledku nečinnosti odvolať z funkcie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Organizátori by tiež chceli mať možnosť vystúpiť pred poslancami v parlamente.

"Predseda vlády SR Robert Fico vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov. Víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas," informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

- - Inzercia - -