Dnes je piatok, 20.júl 2018, meniny má: Iľja, Eliáš
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Sofia Tureková: Nová kolekcia na jesenných Bratislavských módnych dňoch!

júl 07, 2017 - 11:51
Minuloročná víťazka projektu Nové tváre módnej scény Sofia Tureková sa po víťazstve v projekte, ktorý podporuje mladé talenty, odprezentovala tvorbou nie len u nás, ale aj v New Yorku. Odvtedy sa čoraz viac dostáva do povedomia ľudí, študuje na prestížnej škole v Londýne a má za sebou výstavy na svetových fashion weekoch.

Ako si sa dostala k móde a k tomu, že raz chceš tvoriť? Bol to tvoj detský sen?

K navrhovaniu som sa dostala viac menej intuitívne. K umeniu ma viedol otec - architekt, dizajnér. K móde zasa moja mama, ktorá si vždy dala záležať na tom, čo sme mali aj my so sestrou oblečené. Dalo by sa teda povedať, že svoju cestu k navrhovaniu som spočiatku neplánovala, ale sama si ma našla. Po absolvovaní Základnej umeleckej školy som sa rozhodla pokračovať na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, kde som študovala odevný dizajn. Neskôr som zistila, že ma baví nie len kreatívna časť - kresba šiat, ale aj tá technická - šitie a vypracovávanie odevov.

img_8408_2.jpg

Foto: 
SOF.T

V Piešťanoch pred pár dňami skončila vernisáž tvojich modelov. Aké sú na ňu ohlasy z okolia?

Veľmi pozitívne. Pre návštevníkov som si pripravila výber z mojej doterajšej tvorby. V galérii sa nachádzali kolekcie, ktoré boli odprezentované na Bratislavských módnych dňoch, na New York Fashion Weeku, v Paríži v Marseille i v Londýne. Mojím cieľom bolo vytvoriť spoločenskú udalosť, pri ktorej sa stretnú domáci i zahraniční hostia a s dobrou náladou si prezrú moju tvorbu a sami zistia, akým smerom sa formuje mladá módna scéna. Chcela som priniesť trošku zahraničia do môjho rodného hniezda. Taktiež som chcela ukázať, že ja, ako módna návrhárka nenavrhujem iba šaty. Ponúkam klientkám príbeh.

Aký bol koncept tejto výstavy?

Vrámci konceptu tejto výstavy som sa rozhodla odprezentovať aj proces tvorby a jej vývoj, od počiatočného nápadu cez skice, vývoj dizajnu a moje experimenty s materiálmi až po samotný produkt šiat a šperkov. Výstava v Piešťanoch bola mojou prvou výstavou takéhoto charakteru na Slovensku. Veľmi ma potešila vysoká účasť a záujem slovenských aj zahraničných hostí a taktiež nikdy nezabudnem na to, ako mnohí čakali pred galériou, len aby mohli nahliadnuť cez dav na výstavu. Je zaujímavé vidieť, že jazykom módy hovoria takmer všetci:-)

img_7394_1.jpg

Výstava v Piešťanoch
Foto: 
SOF.T

Momentálne študuješ na prestížnej škole v Londýne. Ako sa ti tam páči?

V septembri tohto roku začínam ďalší rok štúdia na University of the Arts London: Central Saint Martins. Mne osobne sa veľmi páči Londýn, pretože je to dynamické mesto. Inak by tomu ani nemohlo byť vzhľadom na požiadavky od univerzity - povinné návštevy a resarch v galériách, výstavách a knižniciach, aktívne zapájanie do kultúrneho a sociálneho diania v lokálnej komunite, výskumy na rôznych konferenciách inovácií, technológií a futuristických materiálov. Nesmiem zabudnúť aj na dôležité spolupráce medzi dizajnérmi a módnymi domami ako sú Ballenciaga, Channel, Luis Vuitton a mnohé ďalšie... Veľmi sa mi páči aj vzťah medzi profesorom a študentom. Na rozdiel od Slovenska, profesori a lektori nás, študentov, berú ako budúcich lídrov svetového módneho priemyslu a teda ich prístup je maximálne profesionálny, kreatívny ale najmä partnerský. Pracujeme síce pod veľkým tlakom, ale koniec koncov týmto spôsobom z nás vychovávajú silné osobnosti a nútia nás využiť svoju kreativitu na maximum. Osobne si momentálne neviem predstaviť, že by som v rámci Európy pôsobila na nejakej inej inštituácii.

foto_1.jpg

Foto: 
SOF.T
Univerzita v Londýne

img_8879.jpg

Foto: 
SOF.T
Univerzita v Londýne

V roku 2015 si sa stala víťazkou projektu Nové tváre módnej scény. Dlho si uvažovala nad tým, či sa prihlásiť?

Ani nie, pretože ako študentka som sa aktívne zapájala do rôznych lokálnych aj zahraničných súťaží.

bmd_ramon_lesko.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Bratislavské módne dni

Ako tento projekt ovplyvnil tvoju začínajúcu kariéru? 

Faktom je že BMD a s nimi spojený projekt Nové tváre módnej scény otvárajú dvere mnohým mladým tvorcom na Slovensku. Andy Warhol by povedal, že každý má za život svojich sedem minút slávy. Určite sú BMD skvelou príležitosťou na zviditeľnenie a získanie kontaktov, no ďalej je to o individuálnom prístupe návrhárov, ako sa chopia šance a akú iniciatívu vyvinú. S BMD veľmi rada spolupracujem a vždy ich budem brať za svoju "materskú pôdu". Obzvlášť si cením skvelý organizačný tím a samozrejme riaditeľku Agentúry PROMOTION Máriu Rehákovú, ktorá podporuje mladé talenty a poskytuje im možnosť rozvíjať sa a prezentovať sa aj v zahraničí.

bmd2016_jar_rm_sofia_turekova_035.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Bratislavské módne dni 2016

Ak by si sa vrátila v čase, prihlásila by si sa opäť?

Určite áno!:-)

Aký najväčší úspech si doposiaľ dosiahla? Na čo si najviac hrdá?

Myslím, že vystavovať na najprestížnejších svetových fashion weekoch a výstavach je určite nenahraditeľný pocit. No osobne si myslím, že úspešný návrhár je ten, ktorý vie svoje kolekcie predať. Každá spokojná zákazníčka, ktorá sa ku mne rada vracia s prosbou o ďalšie nové šaty, je pre mňa malým úspechom vo "veľkej skladačke". O to viac ma teší, ak tou klientkou sú hollywoodske celebrity ako Kelly Rowland.

13.jpg

Foto: 
SOF.T
Šaty, ktoré má v šatníku Kelly Rowland

Čo nové chystáš? Na čom momentálne pracuješ?

Momentálne pripravujem úplne novú kolekciu SPRING/SUMMER 2018/2019, ktorú premiérovo odprezentujem slovenským divákom na jesenných BMD 2017. Ďalej bude kolekcia mieriť na jedno zo svetových európskych alebo ázijských mól počas Fashion weeku.

20170114125233.jpg

Foto: 
SOF.T

Aj teba láka nablýskaný svet módy a túžiš odštartovať svoju kariéru módneho návrhára rovnako ako Sofia? Ešte stále máš tu možnosť!

Prihlásiť sa môžeš TU

- - Inzercia - -