Dnes je štvrtok, 21.jún 2018, meniny má: Alojz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Inšpiratívna Slovenka šije ručne maľované šaty

júl 18, 2017 - 12:40
V známom kúpeľnom mestečku Piešťany sa nachádza salón Ľubica, v ktorom nájdete naozaj skvostné modely. Majiteľka Ľubica Dóczyová, po ktorej je salón pomenovaný, totiž šije krásne šaty, pričom pri ich výrobe používa techniku lavírovania.

Nápad vytvárať ručne maľované šaty, nielen pre nevesty sa u Ľubice zrodil asi pred 11 rokmi počas módnej prehliadky českej módnej návrhárky Blanky Matragi, ktorá maľuje a šije šaty pre princezné v Bejrúte. Časom sa Ľubica inšpirovala aj dielami ďalších svetoznámych módnych návrhárov, ktorými sú napríklad Elie Saab, Zuhair Murad, Ziad Nakad či Georges Hobeika.

V roku 2002 založila Svadobný salón Ľubica, pričom v tom čase slúžil primárne deťom. Šila šaty pre malé dievčatká a obleky pre chlapcov, neskôr svoju ponuku rozšírila o modely pre ženy a mužov všetkých vekových kategórií. Dnes už vytvára naozaj originálne celoplošne ručne maľované šaty, ktoré si prejdú veľmi náročným spôsobom výroby.

Proces výroby

Šaty Ľubica maľuje na veľkoplošných rámoch o veľkosti 3m x 1,9 m pričom je maľba veľmi presná, aby sa po zošití nestratila nadväznosť vzoru. Najskôr vytvorí podmaľbu a až potom na šaty namaľuje daný motív. Väčšinou ich ešte vyšperkuje pomocou rôznych značkových kryštálikov, pretože vďaka nim sa krásne ligotajú. Ľubica tvrdí, že najradšej maľuje kvety alebo len abstraktné farebné kombinácie bez konkrétnych vzorov. „Trénujem vyšívanie indiánskym háčikom, nakoľko by som v budúcnosti chcela maľby ozvláštniť  aj väčšími výšivkami. Na tejto práci je krásne, že každý kúsok je iný, originálny a neupadám do stereotypu,“ prezradila s nadšením.

Počas pätnásťročného pôsobenia vo svojom salóne sa stretla aj s netradičnými požiadavkami zákazníčok, ktoré si jej prácu veľmi pochvaľujú. „Raz som pre jednu nevestu ušila šaty z čipky, ktorú som maľovala postupne od odtieňov modrej, cez telovú, ružovú, až po červenú. Konečný efekt bol zaujímavý a veľmi pekný.“ Výroba jedných ručne maľovaných šiat jej niekedy trvá aj niekoľko mesiacov. Ak šije naozaj originálny model s veľmi zložitými vzormi, strávi pri ňom aj pol roka, nakoľko si všetky úkony robí sama. Pracuje s rôznymi farbami na textil, ktoré je možné prať.

Ľubica Dóczyová študovala ekonómiu, avšak na strednej škole si ako voliteľný predmet vybrala kurzy šitia, vďaka ktorým ju už v tých časoch šitie úplne pohltilo. Ako mladé dievča bola nesmierne kreatívna, snažila sa vytvoriť niečo, čo iní nepoznali. V Ľubiciných modeloch zažiarili aj rôzne hviezdy – napríklad Hana Kolníková, víťazka Slovenky roka 2012 v kategórii šport, či priateľka paraolympionika Jozefa Metelku, ktorá mala jej ručne maľovaný kúsok oblečený na poslednom Plese v opere 2017.

- - Inzercia - -