Dnes je pondelok, 16.júl 2018, meniny má: Drahomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Lúčničiari roztancovali Tatry, spomínali na profesora Nosáľa

august 04, 2017 - 13:09
Približne šesťtisíc divákov sa vo štvrtok podvečer zišlo na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách priamo pod mostíkmi na vystúpení Umeleckého súboru Lúčnica. Najslávnejšie choreografie profesora Štefana Nosáľa zo všetkých regiónov Slovenska predviedol takmer celý 50-členný tanečný súbor so speváckou skupinou a veľkým orchestrom.

„Išlo o výber najlepších choreografií, takzvaný zlatý fond Lúčnice. Pripravili sme to tak, aby sme predstavili všetky regióny, od západu, cez stredné Slovensko až po východ. Odzneli ukážky z tancov z detvianskych lazov, zo Zemplína, čardáš, ale aj veľmi vtipný tanec zo západného Slovenska s klobúkmi, širákový,“ uviedol Marián Turner, generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica.

Lúčničiari sa do slovenských veľhôr vrátili asi po 30 rokoch, pricestovali sem ešte v pondelok 31. júla. Viac ako tridsať členov súboru absolvovalo výstup na Kriváň, v stredu si spoločne zaspievali s folklórnymi skupinami a súbormi z podtatranských obcí a miest okolo Štrbského plesa. „Keď sme spievali pri Štrbskom plese, pridali sa k nám aj civili, ktorí si prišli s nami zaspievať. Boli sme prekvapení, aká to bola masovka,“ povedal Turner.

_dsc0732.jpg

Foto: 
sita/ Radoslav Maťaš

Príprava samotného podujatia podľa jeho slov trvala vyše roka, atmosféru umocnil aj nedávny odchod umeleckého šéfa a choreografa súboru profesora Nosáľa. „Bude tu s nami aj naďalej, pretože to jeho dielo, myslím si, prežije storočia. Familiárne som ho nazýval Mozartom našej doby, a keď ten sa hrá 250 rokov, prečo by sa teda nemal rovnako hrať aj profesor Nosáľ,“ poznamenal generálny riaditeľ súboru, ktorý verí, že podujatím v Tatrách sa začína nová tradícia. „Spojili sme dva veľmi krásne symboly. Tatry sú symbol Slovenska, ktorý Slovákov odjakživa sprevádzal v básniach, piesňach, dokonca v štátnej hymne. No a podľa mňa je zase Lúčnica symbolom národnej kultúry, má obrovský úspech nielen na Slovensku, ale aj vo svete,“ dodal Turner.

_dsc0823.jpg

Foto: 
sita/ Radoslav Maťaš

Lúčničiari sú na početné publikum zvyknutí, tentoraz však zostali prekvapení. „Nečakali sme toľko ľudí,“ povedal pedagóg tanca Mikuláš Sivý. „Skúsili sme však využiť toto krásne prostredie, údolie pod mostíkmi, a vyskúšali sme aj spevy v kopcoch. Dievčatá, od seba rozmiestnené dvesto metrov, spievali liptovské trávnice,“ poznamenal. Pripomenul aj lásku tanečníkov a spevákov Lúčnice k folklóru a celkovo k súboru. „Všetci naši tanečníci sú študenti, robia to dobrovoľne, bez odmeny, chodia po nociach na nácviky a robia to z lásky,“ dodal.

Celé podujatie spoluorganizovala obec Štrba. Ako už v minulosti uviedol jej starosta Michal Sýkora, samospráva by chcela priestor pod mostíkmi, ktoré sa veľmi nevyužívajú, venovať kultúrnym vystúpeniam počas leta aj v budúcnosti.

- - Inzercia - -