Dnes je pondelok, 16.júl 2018, meniny má: Drahomír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ján Kubiš: Muzikálový festival bude plný hviezd

august 07, 2017 - 16:48
Hoci JÁN KUBIŠ žije vo Zvolene, nájdete ho najmä v aute na cestách. Keď práve nenakrúca televíznu smotánku, behá okolo Heleny Vondráčkovej, ktorej robí slovenského manažéra alebo spriada plány ako vylepšiť Muzikálový festival Jozefa Bednárika, ktorého 10. ročník klope na dvere v Brusne.

Ako, kedy a kde sa zrodil nápad organizovať muzikálový festival?

Divadlá majú v lete prázdniny, pre marketingové, mediálne a PR agentúry sú prázdniny tiež akousi uhorkovou sezónou, ja som človek hyperaktívny a potrebujem niečo robiť. Sedeli sme spolu s Paľom Hanzelom a  riaditeľkou vydavateľstva STAR production Máriou Rehákovou a navrhol som: Urobme muzikálový festival. Pripravili sme nultý ročník s tým, že neskôr uvidíme. Máme dobré vzťahy s muzikálovými umelcami, ktorí boli ochotní vystúpiť – Zuzka Mauréry, Marcella Molnárová, Janka Daňová, Jano Slezák a ďalší. Na Zvolenskom zámku počas Zámockých hier zvolenských to nešlo, pochopenie a podporu som našiel v Brusne v kúpeľoch, kde sa to osvedčilo a teraz už ideme do Brusna po desiatykrát.

Hneď nultý ročník bol dvojdňový?

Priamo festival nie. Prvý deň sme s istým obchodným centrom v Banskej Bystrici zorganizovali asi dvojhodinový pozývací koncert a na druhý deň bol už riadny festival.

Festival sa neustále posúva dopredu, dokonca časom dostal názov podľa muzikálového génia Jozefa Bednárika...

Posúvali sme to dopredu od začiatku. Na druhom ročníku vystúpili ako hlavné hviezdy Petr Muk a Sisa Sklovska. Petr Muk tam pokrstil svoje posledné CD vydané za jeho života, o rok totiž už nebol medzi nami a tak sme si na neho spomenuli a nainštalovali sme Tabuľu muzikálovej slávy s jeho menom. Ďalší rok som rozmýšľal, komu udeliť tabuľu slávy za muzikály a povedal som si, kto som ja, aby som o tom rozhodoval? Pozval som teda Jozefa Bednárika. Ako sa predieral davom ľudí, plakal a hovoril: „Toto je veľká vec, nečakal som to.“ Vtedy som ho poprosil, nech každý rok navrhne niekoho na muzikálovú tabuľu slávy.

Nebolo to vaše posledné stretnutie...

Nie. Na druhý deň mi pri káve priniesol návrh scenára, ako by mal vyzerať ďalší ročník festivalu. Skoncipovali sme ocenenie za prínos k muzikálovej tvorbe, ktoré sa bude odovzdávať na festivale, vymyslel názov Brusnianska brusnica. Zároveň mi odovzdal 15 mien, ktoré by rozhodne mali byť nominované na Tabuľu slávy a čerpáme z nich dodnes. Samozrejme pomáhal nám pri všetkých ročníkoch, až do jeho smrti v roku 2013.

Ktoré mená si môžeme na tabuli prečítať?

Spomenuli sme Petra Muka, Jozefa Bednárika, na jeho odporúčanie sú tam Bára Basiková, Marián Slovák. Keď zomrel Jozef Bednárik, uplynulo práve pätnásť rokov od smrti velikána textárskeho a básnického sveta Jozefa Urbana, tak sme si dovolili vyzdvihnúť jeho meno. Ďalej sme pokračovali nomináciami Bednárika, takže je tam ešte Karol Čálik a Ján Greššo. Dotyčná osobnosť nikdy ani len netuší, že bude odmenená, takže vždy je to prekvapenie.

Bude desiaty ročník, ktorý sa pomaly blíži, niečím výnimočný?

Snažíme sa, aby bol každý ročník výnimočný. Vlani sme si vymysleli Brusway, ako je v New Yorku Broadway, ešte predtým sme urobili Muzikálovú terasu Jozefa Bednárika, kde sa vlastne festival koná pod holým nebom. Pripravujeme tabuľu, na ktorej budú vyryté mená všetkých ocenených Brusnianskou brusnicou. Pred pár týždňami sa Brusnom prehnala veterno-dažďová smršť, ktorá trvala asi tri minúty, ale narobila neuveriteľné škody. Preto verím, že sa dohodneme s pamiatkarmi a vysadíme alej. Prvú lipu by na začiatku Brusway vysadil Felix Slováček a druhú Marián Labuda. Medzi obe lipy uložíme lavičku s menom Jozefa Bednárika. Na ďalší muzikálový deň vysadia lipy Ľubo Roman a Juraj Kukura a medzi ne opäť osadia dve lavičky s menami Petra Muka a Jozefa Urbana. Týmto by sme založili novú tradíciu, každý rok budeme pridávať lipy a lavičku.

Mimospevácky program teda poznáme, ale nás zaujíma aj program, v ktorom zaznejú muzikálové piesne a hlavne, koho uvidíme počas dvoch dní festivalu.

Trochu si zaspomíname na začiatok a festival slávnostne otvorí skladbou Cabaret speváčka, ktorá mi pri prvom ročníku zásadne pomohla a celý ho otvorila – Marcella Molnárová. Potom príde na rad po prvý raz skutočný kabaret Milana Markoviča a Pánov bratov s názvom Na plnú hu(d)bu. Záver prvého večera, teda 18. august, bude patriť trom muzikálovým hviezdam, Andrea Zimányiová, Mirka Partlová a Linda Ballová si zaspievajú v programe Klasiku máme rady.

A čo nás čaká v sobotu?

V sobotu 19. augusta o 17. hodine odštartuje Slávnostné otvorenie a Šansóny spod Eiffelovky v podaní Lindy Genoux, nasleduje komponované pásmo Evanjelium o Márii, v ktorom si vypočujeme interpretov ako Jarmilla Hittnerová, Jozef Benedik, Róbert Halák, Dárius Kočí, Kristína Vrecková. A pripomenieme si aj nedožité sedemdesiate narodeniny Jozefa Bednárika. O 19. hodine sa začne Slávnostný ceremoniál odhalenia Tabule slávy a udelenia cien Brusnianska brusnica, potom komponované pásmo Nová scéna Bratislava – 70-ročná prvá dáma, kde uvidíme pozvánku na novú 71. sezónu NS.


Z Prahy sa predstaví program Máme rádi pohádky – Sněhová královná a Kapka medu pro Verunku, kde vystúpia Eva Kleinová, Michaela Sejnová a Peter Strenáčik. Po 21. hodine BRUSWAY – Hviezdy pod hviezdami – komponovaný GALAKONCERT k 10. výročiu Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika, kde sa predstavia Mirka Partlová, Štefan Skrúcaný, Jozef Benedik, Majo Labuda, Martin Vetrák, Kristína Vrecková, Terezka Králiková, Lucia Václavíková, Robo Halák, Dárius Kočí, Tomáš Majláth, a Roman Bomboš. Slávnostný program prekvapujúco zakončí rocker, ale i skvelý spevák Josef Vojtek – muzikálový Joffrey de Peyrac, Dracula, Mefisto, Krysař, Baron Prášil – a jeho muzikálové GALA, s ktorým sa predstaví vôbec po prvý raz na Slovensku. Takže program je bohatý, srdečne naň pozývame...

- - Inzercia - -