Dnes je pondelok, 20.máj 2019, meniny má: Bernard
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Zomrela legenda slovenskej hudby Marián Varga

august 09, 2017 - 15:45
Vo veku 70 rokov zomrel hudobník, skladateľ a jedna z najväčších osobností slovenskej kultúry Marián Varga. Smutnú informáciu ako prvý priniesol denníkn.sk.

Začiatkom tohto roka sa Marián Varga dožil okrúhlej sedemdesiatky, ktorú však nemohol osláviť vo veľkom. Už dlhšie obdobie ho poriadne trápilo zdravie. Po problémoch so žalúdkom a k obštrukčnej chorobe pľúc sa pridala rakovina, a aj keď doposiaľ statočne bojoval, dnes týmto chorobám, žiaľ, podľahol. 

Marián Varga sa narodil 29. januára 1947 v Skalici. Hudba bola s jeho životom spojená už od raného detstva. Od svojich šiestich rokov navštevoval Ľudovú školu umenia a súkromné hodiny u profesora Jána Cikkera. Hru na klavír študoval na bratislavskom konzervatóriu. Po troch rokoch túto školu opustil a stal sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral legendárny album Zvoňte, zvonky (1969). Po nezhodách v skupine založil prvú slovenskú artrockovú kapelu, ktorá niesla názov Collegium Musicum. Po jej zániku sa rozhodol pre úlohu osamelého bežca a ako prvý z hudobníkov sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie. Venoval sa aj piesňovej tvorbe, spoločne s Pavlom Hammelom vydali celkovo 5 albumov a skomponovali prvý rockový muzikál u nás - Cyrano z predmestia. 

Marian Varga & Pavol Hammel: Smutná Ranná Električka (1972)

Autor: 
Youtube

- - Inzercia - -