Dnes je pondelok, 18.február 2019, meniny má: Jaromír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vedci skúmajú, ako roboty dokážu ovplyvňovať dôveru užívateľov

august 13, 2017 - 20:02
Vedci na Slovenskej akadémii vied skúmajú, či hlasové prispôsobovanie sa automatických systémov užívateľovi dokáže ovplyvniť dôveru užívateľa voči týmto systémom.

Vedúcim projektu je Štefan Beňuš, ktorý pôsobí na Ústave informatiky SAV a Filozofickej Fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Na Ústave informatiky SAV sú v týchto dňoch dva roboty, ktoré hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru. Pri každom ťahu sa účastník experimentu pýta jedného z robotov, akú kartu by mu poradil, aby si ju vybral. Cieľom užívateľa je nahrať čo najviac bodov na základe hlasových rád od robotov. Reč robotov manipulujú vedci tak, aby sa jeden z nich prispôsoboval hlasu užívateľa. „Výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné. Niektorí ľudia preferujú hlasy, ktoré sa im prispôsobujú a viac im dôverujú. Iní naopak preferujú hlasy, ktoré sa im neprispôsobujú, čo má tiež zmysel v komunikačnej teórií,“ hovorí Beňuš.

Projekt rieši Beňuš spolu s tímom už tretí rok. Podporuje ho americká vládna agentúra Air Force Office for Scientific Research. Partnermi projektu sú Ústav informatiky SAV, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská technická univerzita v Bratislave a zahraniční partneri - Univerzita v Buenos Aires a Columbia University v New Yorku. „Tento projekt je v našich podmienkach výnimočný a aj preto sa snažíme pokračovať ďalej. Chceme si zaobstarať komunikačnú robotickú hlavu, ktorá už predstavuje úplne iný typ interakcie človeka a automatického systému. Pri nej budeme môcť do výskumu zahrnúť aj emotívne výrazy tváre, žmurkanie či zmenu pohľadu,“ dodáva Beňuš.

- - Inzercia - -