Dnes je pondelok, 18.november 2019, meniny má: Eugen
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prázdniny Andrey Verešovej

august 14, 2017 - 09:40
Žiadne prázdniny pri televízii, alebo pri i-padoch. To si povedala modelka ANDREA VEREŠOVÁ, ktorá pre deti zo sociálne slabších rodín a detských domovov založila Nadačný fond Andrey Verešovej. Ten okrem kempov organizuje rôzne vzdelávacie aktivity a projekty spojené s rozvojom talentov, ich záujmov, koníčkov či budúcich profesií.

Odkedy ste sa pohrávali s nápadom založiť nadačný fond?

S tou myšlienkou som koketovala už dlho, od svojich dvadsiatich. Bolo to preto, že vďaka modelingu som prichádzala často do kontaktu s problematikou detí, zložitých sociálnych prípadov, nadáciami, benefičnými organizáciami a podobne. Často som aj podporovala benefičné koncerty či nadácie, čo bolo pre mňa zmysluplné a správne. Vlastne, bola to moja povinnosť. Chcela som niečo tomuto svetu dať, nielen dostávať. A okrem toho, neustále som popri svojich deťoch, ktoré športujú, stretávala ďalšie a ďalšie, ktoré takú možnosť nemali. Či už kvôli peniazom, alebo podpore. A práve tým som sa rozhodla pomáhať.

Načo sa zameriava vaša nadácia?

Denno-denne sa na mňa obracajú rodiny s deťmi, píšu mi aj samotné detičky na sociálne siete, kde ma žiadajú o pomoc. Samozrejme, nedá sa pomáhať úplne všetkým, tak im vysvetľujem, že moja nadácia sa špecializuje na podporu v oblasti vzdelania, kultúry a športu. Pozornosť upriamujeme na deti z finančne znevýhodnených a sociálne slabších pomerov a na detské domovy. Naším cieľom je aj plniť ich sny. Sprostredkovávame stretnutia detí so známymi osobnosťami z oblastí, v ktorých sa chcú realizovať a rozvíjať svoje nadanie. Idoly a vzory môžu byť ďalšou motiváciou a inšpiráciou v ich živote a štúdiu. Organizujeme výlety, tábory, semináre, módne prehliadky, športové turnaje, školenia. Vzdelávacím a výchovným pôsobením napomáhame nielen ich psychickému a fyzickému rozvoju, ale v konečnom dôsledku aj rozvoju celej spoločnosti, pretože deti sú naša budúcnosť.

Detičky vás samozrejme poznajú z časopisov, obrazovky… Ako vás vnímajú? Nemajú pred vami rešpekt?

Ony majú pocit, že prišiel niekto normálny (smiech). Tým, že k nim prídem ako obyčajná Andrea v kraťasoch či nohaviciach, porozprávam sa s nimi, opýtam sa na ich problémy, záujmy, na to, čo by ich bavilo a v čom by som im vedela pomôcť, vymýšľame spoločný program, bavia sa so mnou ako s kamarátkou. To ma veľmi teší. A taktiež to, že sú veľmi vďačné a pokorné.

Čo týmto deťom chýba podľa vás najviac?

Chýba im kontakt s verejnosťou, to, aby ich ostatní brali ako seberovných partnerov ako ľudí, ktorí môžu vyjsť z domova a žiť plnohodnotným životom, stáť na vlastných nohách ako sebavedomí jedinci. Taktiež im chýba pocit, že sa môžu o niekoho oprieť v prípade nejakej krízy, nejasností… Chcem, aby sme ako nadácia takým pilierom pre tie deti boli.

V týchto dňoch ste po prvý raz zorganizovali letný tábor. Aké naň boli ohlasy?

Deti si to veľmi pochvaľovali. O týždenný kemp bol veľký záujem, preto som aj zvýšila počet detí z 15 na 30. Počas neho sme sa vzdelávali, hrali rôzne hry, športovali, mali sme hodiny jogy, modelingu a pre deti boli pripravené rôzne atrakcie. Chceme v tom pokračovať aj naďalej, avšak plánujeme zorganizovať aj zimný kemp, aspoň na predĺžený víkend. Okrem toho počas zimy odštartujeme na horách detskú akadémiu pre tých najmenších. Tam sa budú učiť lyžovať, snoubordovať, pripravíme im nenáročnejšiu turistiku a nebude chýbať ani vzdelávacia zložka formou jazykovej edukácie.

Aký máte zatiaľ pocit z toho, čo robíte?

Skvelý, pretože deti mi dávajú pozitívnu spätnú väzbu. Najviac si podľa mňa nebudú pamätať to, čím ich obdarujeme hmotne, ale ocenia podporu, lásku a city, ktoré im dávame. Čas strávený s deťmi je pre mňa akýsi spôsob očisty. Nie je len o tom, že ja dávam, ale aj veľmi veľa získavam. Spätná väzba, šťastné detské oči, to, že detičky prídu a objímu ma, je na tom najkrajšie. A ja som vo svojom vnútri dušou stále dieťa a je fajn sa občas vrátiť do času hier, zábavy a úplne iných starostí, kde sa rozvíjate aj po fyzickej a psychickej stránke vďaka aktivitám a hrám. 

A čo vaša rodina? Ako trávite čas spoločne pomimo týchto aktivít?

S rodinou sa snažím tráviť čo najviac času. Počas týždňa nám patria spoločné raňajky a večere. Víkendy, pokiaľ nemusíme byť s manželom nutne v práci, trávime vždy spolu. V zimných mesiacoch sme takmer stále v Špindlerovom Mlyne, kde deti chodia do snoubordovej školy, v lete chodíme na výlety, alebo si vyrazíme na bicykle či kolieskové korčule. Najradšej mám chvíle, keď si čítame detské knižky, hráme spoločenské hry, alebo len tak si rozprávame o živote. Najviac nás spája to, že sme rodina, ktorá drží vždy pri sebe. Ďalej láska k športu a pohybu vôbec. Vo všetkom, čo robím ja, manžel alebo deti sa podporujeme a ťaháme za jeden povraz.

- - Inzercia - -