Dnes je nedeľa, 27.máj 2018, meniny má: Iveta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Leto nie sú len radovánky, ale ešte stále aj nástrahy

august 17, 2017 - 14:47
Tohtoročný august láme teplotné rekordy na mnohých miestach Slovenska. Končiace sa letné prázdniny však neznamenajú, že v ochrane vlastného tela a zdravia by sme mali poľaviť.

V súvislosti s horúčavami sa najčastejšie skloňuje pitný režim. Lekári spoločne s odborníkmi na zdravú výživu odporúčajú počas nadpriemerne teplých letných dní vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej váhy. V opačnom prípade si koledujeme o dehydratáciu, bolesť hlavy i kolaps. Dôležité je venovať pozornosť aj samotným nápojom. Ideálna je čistá voda, prípadne minerálka alebo nesladený čaj. Sladené nápoje či káva dehydratujú a významne ovplyvňujú aj pH v ústach. „Kyseliny, ktoré sú súčasťou kávy, značne narúšajú sklovinu a zanechávajú pigmentové škvrny, na ktorých sa ľahko zachytáva nebezpečný povlak. Ten predstavuje ideálne prostredie pre šírenie sa nebezpečných baktérií,“ hovorí špecialistka na dentálnu hygienu Bc. Renáta Duch.

Sladené nápoje a malinovky by mali byť tabu v každej zdravo žijúcej rodine, a to nielen v lete. Opatrní by sme mali byť podľa špecialistov na dentálnu hygienu aj pri konzumácii ovocných štiav, vody s citrónom alebo iontových nápojov. „Všetky tieto nápoje obsahujú veľa prírodných kyselín, ktoré sú jedným z hlavných nepriateľov zubnej skloviny. Spôsobujú jej pomalú eróziu a narúšajú ochrannú štruktúru zubov. Postupne sa tak zhoršuje ich kvalita, zvyšuje sa počet zubných kazov a v niektorých prípadoch majú za dôsledok aj horšiu farbu zubnej skloviny,“ pokračuje Bc. Renáta Duch z prvej špecializovanej kliniky dentálnej hygieny na Slovensku Edent.

Zuby by sme si však mali chrániť aj počas letných aktivít. V niektorých prípadoch zanechá šport alebo turistika totiž prázdnu stopu v chrupe. „Po úraze je veľmi dôležité zachovať rozvahu. V prípade, ak vybitý zub nájdeme a nie je zlomený, šanca na jeho záchranu existuje. Odporúčam vložiť ho do mlieka a urgentne vyhľadať stomatológa. Čas hrá v tomto prípade prvé husle,“ hovorí o prvej pomoci Dr. Libor Michna, MSc. z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic.

V prípade, ak je zub po úraze značne poškodený alebo ho nie je možné nájsť, riešením problému môže byť zubná náhrada. Pacient sa môže rozhodnúť pre konvenčný mostík, snímateľnú protézu alebo dentálny implantát. „Kým pri prvej alternatíve dochádza k obrúseniu priľahlých zubov, pri protéze trpí zub, o ktorý sa náhrada opiera a zároveň aj mäkké i tvrdé tkanivo pod ňou. Z tohto pohľadu je ideálnym riešením dentálny implantát,“ dodáva stomatológ Libor Michna.

Aby sa z letných nocí nestali bezsenné, dôležité je počas pobytu na Slnku myslieť aj na svoju pokožku a venovať jej dostatočnú pozornosť v podobe ochranných krémov, olejov a vzdušného oblečenia. Pokožke okrem slnečného žiarenia neprospieva ani klimatizácia, či voda v bazénoch. Leto je však veľkým strašiakom pre ľudí, ktorých trápi hyperhidróza, nadmerné potenie. „Potenie je prirodzenou reakciou ľudského tela. Niektorí jedinci sa však potia oveľa viac, ako je bežné. Spôsobené je to nervovou sústavou, ktorá musí vynaložiť oveľa väčšie úsilie na udržanie konštantnej teploty. To následne začne negatívne vplývať na bežné fungovanie a každodenný život,“ hovorí o nadmernom potení vedúca lekárka popradského medicínsko-estetického centra MEDICOR, MUDr. Janka Holešovská.

Hyperhidróza postihuje obe pohlavia, ako dospelých, tak aj deti. V prípade, ak nadmerné potenie nesúvisí s niektorým z ochorení, odborníčka na estetickú medicínu odporúča podstúpiť elimináciu potenia prostredníctvom botulotoxínu. „Ten zabraňuje prenosu vzruchov z nervových zakončení na potnú žľazu, a tak dochádza k obmedzeniu potenia. Dôležité je však najprv zistiť rozsah potenia, prostredníctvom jódovo-škrobového testu. Následne dokážeme s vysokou presnosťou označiť konkrétne miesta a v závere aplikovať botulotoxín. Zákrok trvá približne tridsať až štyridsať minút,“ MUDr. Janka Holešovská z Popradu.

Neodmysliteľnou súčasťou leta je jednoznačne voda. Pôsobí nielen osviežujúco, ale aj upokojujúco. Plávaniu v jazerách, bazénoch a mori by sa však mali po dobu dvoch týždňov vyvarovať ľudia, ktorí sa rozhodli pre laserovú operáciu očí a rozlúčili sa tak s dioptrickými okuliarmi. Pri ďalších letných aktivitách, akými je napríklad turistika, cyklistika či grilovanie s priateľmi na terase, sa však obmedzovať vôbec nemusia.

Pri vode by mali byť počas leta opatrní aj ľudia s kontaktnými šošovkami. „Či chceme alebo nie, vo vode na kúpalisku i v jazere je veľmi veľa nebezpečných baktérií. Keďže kontaktné šošovky môžu povrch oka poškriabať, baktérie sa dostanú do oka rýchlejšie a bez väčších problémov. Spôsobiť si tak môžeme vred na rohovke, ktorý si vyžaduje dlhodobejšie liečenie a v niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť stratu zraku. Ak k vode, tak bez kontaktných šošoviek,“ radí očný lekár MUDr. Pavol Veselý z VESELY I Očná Klinika.

A čo slnečné okuliare? Podľa renomovaného očného lekára MUDr. Pavla Veselého nie sú slnečné okuliare nevyhnutnou letnou výbavou. „Vnímam ich skôr ako módny doplnok, nie ako funkčnú pomôcku. Funkciu regulátora množstva slnečného žiarenia, ktoré smeruje do oka, plní zrenička. Tá sa buď rozširuje, alebo zužuje, a to podľa množstva svetla. Nekvalitné sklá slnečných okuliarov teda môžu byť v konečnom dôsledku väčším problémom a záťažou pre samotné oko.“ Ako spoznať kvalitné slnečné okuliare? „Na prvý pohľad je to nemožné. Ak sa niekto pre slnečné okuliare rozhodne, nech radšej navštívi optiku,“ dodáva MUDr. Pavol Veselý.

- - Inzercia - -