Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

20 rokov od smrti princeznej Diany: William a Harry spomínajú

august 31, 2017 - 13:50
„Ešte aj keď o tom teraz hovorím, cítim jej náruč. A ja som tú náruč, ten pocit, aký som vtedy mal, stratil. Stratil som matku, schopnú poskytnúť objatie a pocit harmónie, ktorý potrebuje každý človek.“ Takto hovoril o svojich najhlbších pocitoch princ Harry, ktorý s bratom Williamom po prvý raz otvorene rozprávali o svojej matke v novom televíznom dokumente, nakrútenom pri príležitosti dvadsiateho výročia Dianinej tragickej smrti.

Prázdniny roku 1997 trávili britskí princovia William a Harry spolu s ďalšími členmi kráľovskej rodiny v škótskom letnom sídle Balmoral. Už mesiac nevideli svoju mamu princeznú Dianu, ktorá bola s ich otcom princom Charlesom už vyše roka rozvedená. Práve bola v Paríži so svojím priateľom Dodim al-Fayedom, ale chlapcom zvykla často telefonovať. Aj tridsiateho augusta im zavolala. Vymenili si len zopár slov, lebo William a Harry sa ponáhľali hrať, a okrem toho – na druhý deň sa mali stretnúť. 

Aj po dvadsiatich rokoch ľutujú, že ten telefonát tak rýchlo ukončili. Nemohli však tušiť, že ju počujú naposledy... V tú noc v parížskom tuneli ich mama s Dodim v aute havarovali a obaja na následky zranení zomreli. 

Na celom svete, no najmä na zámku Balmoral, zavládlo zdesenie. Ako túto správu oznámiť Williamovi a Harrymu, ktorí mali len pätnásť a dvanásť rokov? Ich stará mama, kráľovná Alžbeta, ktorá nikdy nemala vrúcny vzťah k svojej neveste, chcela tentoraz ochrániť svojich vnukov. Zakázala zapínať rádiá a televíziu, aby sa deti tú hroznú zvesť nedozvedeli z médií a umožnila im ráno čo najdlhšie spať... Správu, akú by nemalo počuť žiadne dieťa, im oznámil ich otec.

Dve smutné deti

Diane, ktorá vlastne už nebola oficiálne členkou kráľovskej rodiny, ale zbožňovali ju ľudia na celom svete, vystrojili po počiatočnom váhaní okázalý pohreb. V uliciach Londýna sledovali smútočný sprievod dva milióny ľudí a priamy televízny prenos z pohrebu mohli vidieť viac ako dve miliardy divákov po celom svete. Našli sa bulvárne denníky, ktoré žiadali Národný ústav pre nepočujúcich, aby im poskytli ľudí, schopných odzerať z úst, ktorí by tlmočili, čo si budú členovia kráľovskej rodiny počas pohrebu hovoriť. Aj táto nehorázna požiadavka, našťastie zamietnutá, dokazuje, aká obrovská hystéria sprevádzala úmrtie a pohreb zbožňovanej princeznej. 

No tridsaťšesťročná žena bola predovšetkým mamou... A jej dvaja synovia, tak ako kráľovský protokol káže, kráčali na poslednej ceste za jej rakvou. Dôstojne, kráľovsky, pred očami celého sveta. Fotografie dvoch smutných chlapcov, ktorí si nedovolili detsky vyplakať svoj žiaľ, ešte aj po rokoch chytajú za srdce... A dnes tridsaťdvaročný princ Harry sa už priznáva k hrozným pocitom, aké vtedy mal a tvrdí, že niečo podobné by nikdy nemalo zažiť žiadne dieťa. 

Hovorte o svojich pocitoch

Ubehlo dvadsať rokov a z princov sú zrelí mladí muži. Svet sledoval ich lásky, významné životné udalosti aj škandály. Najmä mladší Harry spôsoboval výstrelkami vrásky na čele svojej dôstojnej starej mamy – kráľovnej Alžbety.

Až na jar tohto roku v rozhovore pre The Telegraph otvorene priznal, že za jeho neovládateľným správaním mohol byť chaos, ktorý ukrýval vo svojom vnútri. Po matkinej smrti nevýslovne trpel, ale svoj smútok ukrýval, zakázal si spomienky aj akékoľvek city. Lenže vnútorný chaos a rozorvanosť nezmizli a až po dlhých rokoch, na popud svojho staršieho brata, vyhľadal Harry pomoc odborníka. 

Možno to ani nebol William, ale jeho manželka Kate, kto prišiel s týmto nápadom... Harry, ktorý v dvanástich rokoch stratil bezpečnú ochranu maminej náruče, zostal v tom najcitlivejšom veku bez blízkej osoby, ktorá by ho bezvýhradne ľúbila. Po celé roky mu chýbala bytosť, poskytujúca emocionálnu oporu. Ukázalo sa, že ju napokon našiel v bratovej manželke Kate, ktorú vníma ako svoju staršiu sestru a dôverníčku. 

Bol už takmer tridsiatnik, keď sa s pomocou terapeuta vyrozprával zo svojho smútku, zo svojich pocitov a konečne našiel vnútorný pokoj. O tejto svojej skúsenosti sa rozhodol otvorene rozprávať, aby ľuďom s duševnými problémami dodal odvahu hovoriť o nich a nebáť sa vyhľadať odbornú pomoc. Spolu so svojím bratom Williamom a jeho manželkou Kate vystupoval ako tvár kampane Head Together, ktorej cieľom je odtabuizovať duševné choroby. V rámci kampane rozprával aj princ William o tom, ako je dôležité neskrývať svoju bolesť po strate milovanej osoby, ale hovoriť o tom so svojimi blízkymi a dovoliť si spomínať. Priznal sa, že aj po dvadsiatich rokoch neprejde deň, aby si na matku nespomenul.

Najlepšia mama na svete

V posledný prázdninový deň uplynie dvadsať rokov od smrti princeznej Diany a jej synovia už začiatkom tohto roka oznámili, že pri príležitosti výročia dajú na jej počesť postaviť sochu v záhrade pri Kensingtonskom paláci. Chcú si tak uctiť jej pamiatku a pripomenúť dobro, ktoré priniesla Spojenému kráľovstvu a celému svetu. Na vybudovanie sochy vyhlásili zbierku.

Výročie úmrtia princeznej, ktorej rozprávkový príbeh aj po rokoch dojíma a vzbudzuje záujem verejnosti, pripomína tohto roku viacero podujatí. No obrovský rozruch vyvolal ešte pred svojím uvedením televízny dokument staníc ITV a HBO, ktorý možno nazvať prelomovým: členovia kráľovskej rodiny, ktorí sú odjakživa  zdržanliví vo vyjadrovaní sa o svojom súkromí a pocitoch, tentoraz prehovorili o najsilnejšom  a najbolestnejšom zážitku svojho života a spomínali na ženu, ktorú najviac milovali. Princovia Harry a William boli pri sledovaní hotového dokumentu nazvaného Diana, naša matka: Jej život a odkaz údajne sami dojatí a William sa vyjadril, že o svojej matke takto hovorili po prvý, ale aj posledný raz. Urobili tak z úcty k nej a preto, lebo si zaslúži, aby ľudia vedeli, akou skvelou matkou bola.

Synovia v dokumente listujú v albume, ktorý sa roky báli otvárať, lebo spomienky v ňom ukryté boli pre nich príliš bolestné. Princezná Diana doňho vkladala fotografie dokumentujúce ich šťastné chvíle, keď im bolo spolu veselo, keď šantili, bláznili sa, pretože ich matka bola skvelá a samopašná kamarátka. William hovorí aj o tom, že svojim deťom rozpráva o starej mame, ktorá už nežije, aby vedeli, že existovala a aká bola. Aj tvorcovia filmu dúfajú, že film bude raz cenný nielen pre synov, ale aj vnúčatá zosnulej princeznej.

V dokumente spomínajú na princeznú aj jej priatelia, medzi nimi aj spevák Elton John, ktorý sa vyjadril, že Harry zdedil po matke vzácny dar – neuveriteľnú schopnosť dávať ľuďom pocit, že všetko dobre dopadne. 

Mama by bola pyšná

Práve mladší syn Diany, ktorá bola tiež psychicky labilná a upokojenie a rovnováhu nachádzala v pomoci iným, nasleduje matku aj v tomto smere. Venuje sa mnohým charitatívnym aktivitám, pokračuje v jej pomoci ľuďom chorým na AIDS, minulý rok si dal sám urobiť test na HIV, aby dokázal, že je to jednoduché a môže tak urobiť ktokoľvek... Organizuje medzinárodné športové hry Invictus Games, na ktorých súťažia zranení a chorí vojnoví veteráni. Práve počas príprav na toto podujatie v Toronte sa zoznámil s herečkou Meghan Markle, ktorá by sa čoskoro mala stať jeho manželkou... 

Konať dobro a pomáhať iným a nadväzovať na matkin odkaz považuje za svoju povinnosť aj princ William, ktorý sa na charitatívnych aktivitách podieľa už aj so svojou manželkou Kate. Priznal, že chcú s bratom konať tak, aby mama mohla byť na nich pyšná. 

- - Inzercia - -