Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Finalisti projektu Nové tváre módnej scény predstavili prvé modely

august 28, 2017 - 18:03
Odborná porota Bratislavských módnych dní začiatkom augusta vybrala finalistov projektu Nové tváre módnej scény. Tí predstavia svoju súťažnú kolekciu na tému Vôňa kávy na jesennej časti Bratislavských módnych dní 2017. Počas dnešného popoludnia porote predstavili ukážku jedného z modelov, ktorý si pripravili na prehliadkové mólo.

Z množstva prihlásených sa do finále dostalo sedem najlepších mladých módnych dizajnérov. Z nich do redakcie týždenníka Slovenka zavítalo šesť, ktorí porote predviedli svoje návrhy a priniesli si jeden z už vytvorených modelov na finálový večer, ktorý sa bude konať v priebehu októbra. 

Viktor Varga

Nechcel som, aby moja kolekcia bola zameraná priamo na kávu ako nápoj, ale skôr som to zameral na vzťahy. Keď som bol v kaviarni a popíjal tú kávu, sledoval som ľudí, ktorí boli na prvom rande, obchodnom stretnutí alebo sa dokonca pohádali. Až vtedy som si uvedomil, že súčasťou všetkých týchto situácii je práve káva. Pijem ju každý deň a je mojou súčasťou pri tvorbe, rozhodnutiach či štúdiu, takže som sa rozhodol navrhnúť kolekciu v duchu, aby v nej boli tieto veci odzrkadlené a tiež som využil ako základný náčrt pre strihy kávový pohár.

ntms003.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Martina Vrábelová

Inšpirovala som sa vôňou orientálnej kávy, pričom podnet prišiel z cesty z Egypta,pretože to prostredie ma nejakým spôsobom nadchlo. Chcela som vytvoriť kolekciu, ktorá je splývavá, voľná, z príjemných materiálov a prúdi s vetrom.

unknown.jpeg

Foto: 
Peter Meszaros

Dominika Kašová

Moja kolekcia bude medzi kontrastom vecí jednoduchej siluety a takým odevo-objektom. Vytváram modely, ktoré sú súčasťou objektu a dajú sa rozdeliť na viacero častí. Objektová časť sa dá odstrániť a samostatný odev je nositeľný a bežne predajný. Pri kolekcii Vôňa kávy som sa zamerala na to, ako kávu vníma človek dnešnej doby.

ntms001.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Zarina Šimkovičová

Pri tvorbe kolekcie na danú tému som sa inšpirovala svojim subjektívnym pocitom pri myšlienke na kávu. Tým ranným prerodom z ospalého človeka pred kávou a na človeka po káve, ktorý akokeby precitne a získa novú energiu do života. To je asi taký základ. 

ntms005.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Ondřej Kovařík

Vzhľadom na to, že tvorím  pánsku módu som sa rozhodol, že celá moja kolekcia bude pánska. Inšpiračný zdroj je cesta kávy od začiatku až po spotrebu, od rastliny po transport a až na ten stôl. Logicky som pri tom použil farebnosť bielu, hnedú, čiernu, doplnenú o zelenú a červenú. Dôraz je kladený na praktickosť a nedbalú eleganciu.

ntms007.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Sandra Jutková

Zamerala som sa na kávu ako začiatok, na jej kávové bôby. Vybrala som si aj bielu farbu, lebo kvet kávovníka je biely, neskôr vzniká jeho zelený plod  a kedže finálnym produktom je káva, ktorá je čierna, pri tvorbe som použila aj tú. Inšpiráciu čerpám z každého dňa a zo všetkého, čo ma zaujme.

ntms002.jpg

Foto: 
Peter Meszaros

Tvorba finalistov porotu zaujala

Porota Bratislavských módnych dní bola z tohtoročnými finalistami nadmieru spokojná. ,,Som veľmi spokojná. Finalisti sú myslím že tento rok kvalitní. Modely boli veľmi pekné a prepracované. Páči sa mi, že každá z kolekcií bola inak farebne a myšlienkovo poňatá a každá má takú svoju ideu a smerovanie. Veľmi sa teším, ako to bude celé vyzerať na móle," hovorí Monika Reháková, ktorá si myslí, že každým rokom sa súťaž aj vďaka finalistom posúva dopredu.

,,Myslím si, že účastníci boli veľmi dobre pripravení aj kresebne ale aj doniesli nejaké ukážky svojich modelov, pri ktorých bolo vidieť, že sa posunuli v tom prístupe čo sa týka prepracovanosti, nápadu, výberu materiálov. Tento rok pristúpili veľmi dobre k úlohe a danej téme. Ja musím povedať, že som veľmi spokojná," hovorí Simona Vachálková, úspešná kostýmová výtvarníčka a a podpredsedníčka poroty Bratislavských módnych dní.

Skúsila to opäť

Svoje modely predstaví aj minuloročná finalistka projektu Nové tváre módnej scény Martina Vrábelová, ktorá sa neváhala prihlásiť do súťaže ešte raz a zabojovať o titul výherkyne. ,,Tento ročník je naozaj sľubný. Veľmi sa teším na finále. Vrátila sa nám aj jedna z minuloročných finalistiek, čo znamená, že táto súťaž má veľký zmysel pre mladých, a nie len študentov škôl ale aj pre ľudí, ktorí sú laici v módnej tvorbe," prezradila Slávka Kallajová.

Predsedníčka projektu Nové tváre módnej scény zasa cíti zodpovednosť za finalistov: ,,My sme si ich vybrali, takže nesieme za nich zodpovednosť. Vybrali sme ich sedem, viedli sme ich šiestich z dôvodu, že jeden z nich bol mimo republiky a zdá sa mi, že sú veľmi dobrí. Teším sa na ich produkciu. Dnes nám predviedli každý po jednom modely. Sú perspektívni, preto očakávame výborné výsledky. Sú veľmi kultivovaní, majú svoj názor a vidno, že v móde sú zorientovaní," uzavrela akademická maliarka a predsedkyňa poroty Iveta Lederer.

- - Inzercia - -