Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

USA: Hurikán Harvey si vyžiadal najmenej 18 obetí

august 30, 2017 - 13:53
Hurikán Harvey, ktorý v piatok zasiahol americký štát Texas a spôsobil v ňom rozsiahle povodne, pripravil o život najmenej 18 ľudí. Podľa úradov však bude počet obetí ešte pravdepodobne stúpať, keď začne záplavová voda klesať, píše agentúra Associated Press (AP).

Ako tiež informuje, v povodňami zasiahnutom meste Houston a jeho okolí už zasahujúce orgány zachránili 13-tisíc ľudí a ďalší sa ešte stále pokúšajú dostať zo svojich zaplavených domovov. V texaských útočištiach už strechu nad hlavou hľadalo viac ako 17-tisíc osôb. Podľa zástupcov Červeného kríža je takmer jasné, že počet ľudí hľadajúcich úkryt ešte narastie. Len v Houstone sa v najväčšom útočišti ubytovalo 10-tisíc ľudí bez domova, čo viedlo úrady k otvoreniu ďalších dvoch. Úkryt pred živlom poskytol vo svojom kostole, ktorý kedysi slúžil ako športová aréna s priestorom pre 16-ľudí, aj mediálne známy pastor Joel Osteen.

Zástupcovia Houstonu požiadali Federálnu agentúru pre riešenie krízových situácií o zásoby pre ďalších 10-tisíc ľudí, uviedol starosta Sylvester Turner a dodal, že dúfa, že do mesta dorazia najneskôr v stredu. Houstonské úrady okrem toho po správach o rabovaní nariadili zákaz vychádzania v čase od polnoci do 5:00. Každého, kto ho poruší, polícia prehľadá, bude vypočúvať a následne ho môže aj zatknúť, informuje AP.

Podľa odborníkov Harvey, ktorý má už status tropickej búrky, postupuje do vnútrozemia k hraniciam Texasu a Louisiany, ktorú by v stredu mali tiež potrápiť výdatné dažde. V štáte je v dôsledku hrozby podvodní vyhlásený výnimočný stav. V pohotovosti pred záplavami sú aj štáty Arkansas, Tennessee a časti štátu Missouri. V postihnutom meste Houston, naopak, dážď ustupuje a podľa predpovedí by mohlo byť miestami aj slnečno.

Harvey dosiahol pevninu v piatok večer ako hurikán štvrtej kategórie, a to na dvoch miestach. Najprv severovýchodne od mesta Corpus Christi a o pár hodín neskôr severne od mesta Rockport. Rýchlosť vetra, ktorý ho sprevádzal, vtedy dosahovala 215 kilometrov za hodinu, čím sa stal najsilnejším hurikánom, ktorý zasiahol pevninu USA za uplynulých 13 rokov. Počas víkendu zoslabol na tropickú búrku.

- - Inzercia - -