Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

ZIMENOVÁ: Každý školský rok víta deti v školách iný minister

august 31, 2017 - 15:11
Obvyklá životnosť ministra školstva vo vládach Roberta Fica nepresahuje jeden školský rok. Ficove vlády v oblasti vzdelávania opakovane zlyhávajú a Slovensku nedávajú šancu pohnúť sa dopredu. Tvrdí to nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová, ktorej tím poskytol stanovisko agentúre SITA.

Ako uviedla Zimenová, na začiatku nového školského roka, ktorý sa začína v pondelok 4. septembra, bude na čele rezortu školstva v poradí už piaty minister od roku 2012, odkedy je kontinuálne pri moci Smer-SD. V roku 2013 sa žiakom v septembri prihováral Dušan Čaplovič, v roku 2014 Peter Pellegrini, v roku 2015 Juraj Draxler a v roku 2016 Peter Plavčan, ktorý po škandále s prerozdeľovaním eurofondov vo funkcii končí a na čele ministerstva školstva ho zastúpi ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, kým SNS nenominuje nového ministra.

Matečnú dnes poverí dočasným vedením rezortu školstva prezident Andrej Kiska. „Vzdelávanie na Slovensku sa nachádza v kríze a jeho skvalitnenie malo byť už dávno prioritou. Potenciál rozvoja krajiny je totiž v nastupujúcich generáciách, ktorým by sme mali dopriať lepšie podmienky na učenie sa. Učiteľom treba ponúknuť viac motivácie a podpory a zabezpečiť im pokoj na prácu. Vláda Roberta Fica je však napriek naoko deklarovanej kontinuite a stabilite vládou škandálov a ponúka pravý opak,“ povedala Zimenová, ktorá patrí do skupiny poslancov združených okolo Miroslava Beblavého.

Keďže ministerka Matečná bude spravovať rezort školstva len do vymenovania riadneho nového ministra, Zimenová upozorňuje, že v septembri roku 2018 sa bude žiakom a učiteľom prihovárať opäť nový minister. „Deti a mladí ľudia musia byť v centre pozornosti vlády a rezorty im majú pomáhať v rozvoji tak, aby ich potenciál čo najviac podporovali a nie ho dusili. Platí to nielen vo vzdelávaní, ale aj v sociálnych službách a v zdravotníctve. Ako však možno očakávať, že tieto rezorty budú zlepšovať podmienky na rast novej generácie, keď každý z nich je v zúfalom stave?“ dodala Zimenová.

Ako v stredu 30. augusta informovali z Kancelárie prezidenta SR, prezident Andrej Kiska dnes o 13:00 v Prezidentskom paláci určí ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú za členku vlády Slovenskej republiky, ktorá bude od 1. septembra dočasne spravovať rezort školstva, vedy, výskumu a športu. Dočasná ministerka školstva v čase začiatku školského roka nebude na Slovensku, bude na neformálnej rade ministrov pôdohospodárstva, kde sa bude hovoriť o kauze holandských vajec.

- - Inzercia - -