Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Liberáli chcú, aby bol deň vzniku Československa štátnym sviatkom

september 03, 2017 - 18:31
Opoziční poslanci navrhujú vznik nového štátneho sviatku. Má ním byť 28. október, kedy si pripomíname vznik prvej Československej republiky.

Ako informoval RTVS v rozhlasovej relácii Rádiožurnál, podpora tohto návrhu je otázna, keďže Slovenská národná strana (SNS) s tým nesúhlasí a Smer-SD v minulosti preferoval skôr zníženie počtu štátnych sviatkov. Na Slovensku máme rekordný počet voľných dní. Kým ostatné európske krajiny majú v priemere 12, či 13 sviatkov v roku, u nás je ich 15.

Poslanci zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) spolu s nezaradenými poslancami navrhujú, aby sa štátnym sviatkom stal aj 28. október, teda deň, kedy v roku 1918 vznikla prvá Československá republika. Ondrej Dostál z SaS pre RTVS povedal, že liberáli počet štátnych sviatkov nechcú navyšovať, ale presadzujú, aby sa z 1. septembra stal pamätný deň. „Viaže sa v podstate k tej istej udalosti ako 1. január, čiže k vzniku samostatnej Slovenskej republiky, takže sme presvedčení, že stačí, keď 1. september bude pamätným dňom. Tým pádom budú deti chodiť 1. septembra do školy,“ uviedol Dostál pre RTVS.

Predseda parlamentu Andrej Danko zrušenie sviatku na Deň Ústavy SR razantne odmieta, každý národ sa podľa neho pýši tým, kedy prijal svoju ústavu. „Buďme radi, že máme svoj štát, že máme svoju vlasť. Nemyslím si, že ak je niečo raz štátnym sviatkom, a tobôž takýto deň, že takéto úvahy sú na mieste,“ povedal Danko v dnešnom vydaní relácie RTVS O 5 minút 12.

Strana Smer-SD sa síce za minulej vlády snažila zrušiť dva sviatky, a to 1. a 15. september, no v súčasnosti to nepovažuje za tému dňa. „Sviatkov je veľa, na druhej strane, či by existovala nejaká dohoda na znížení týchto sviatkov, ja v tomto okamihu neviem. Táto téma je stále na stole, ale nie je až taká aktuálna, aby sme sa ňou teraz špeciálne zaoberali,“ povedal premiér Robert Fico.

RTVS pripomenulo, že podnikateľské organizácie stále presadzujú, aby bolo sviatkov menej. Znížilo by im to náklady a zvýšila by konkurencieschopnosť krajiny. Podľa prepočtov rezortu financií by zrušenie jedného sviatku zvýšilo HDP Slovenska o jednu desatinu percenta.

- - Inzercia - -