Dnes je pondelok, 18.jún 2018, meniny má: Vratislav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

KARIBIK: Hurikán Irma zosilnel, na Floride či v Portoriku vyhlásili výnimočný stav

september 05, 2017 - 14:13
Hurikán Irma, ktorý smeruje k severovýchodnému Karibiku, zosilnel na hurikán štvrtej kategórie. Ako informovalo americké Národné hurikánové centrum (NHC), v utorok ráno ho sprevádzal vietor s rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu.

Podľa úradov by mohlo v dôsledku hurikánu napadať do 25 centimetrov zrážok, čo by mohlo spôsobiť zosuvy pôdy, prudké záplavy a v prípade jeho priblíženia sa k pevnine aj vlny vysoké do siedmich metrov. Irma by sa v utorok v noci alebo stredu ráno mala prehnať ponad alebo okolo Leewardových ostrovov, tvrdí NHC.

Úrady vyzvali amerických občanov, aby sledovali vývoj hurikánu, v prípade, že by sa mohol presunúť ku štátom Florida, Georgia, Južná a Severná Karolína. Na celom území Floridy, Amerických Panenských ostrovov a v Portoriku v dôsledku Irmy platí výnimočný stav. Posledný menovaný štát pritom môže čeliť masívnym výpadkom elektriny a záplavám. Tamojší guvernér zmobilizoval Národnú stráž, zrušil na utorok vyučovanie a nakázal pol dňa pracovného voľna. Guvernér Britských panenských ostrovov zase vyzval obyvateľov ich najsevernejšieho ostrova Anegada, aby z neho odišli, ak je to možné. Dodal tiež, že hurikán prejde aj oblasťou vzdialenou 56 kilometrov od hlavného mesta súostrovia Road Townu. Na ostrovoch Antigua a Anguilla úrady nakázali zavrieť školy. Na Amerických Panenských ostrovoch sa školský rok začne namiesto utorka v piatok, píše agentúra AP.

Úrady vydali výstrahu pred hurikánom pre ostrovy Antigua a Barbuda, Anguilla, Montserrat, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Martin, Saba, Svätý Eustach, Svätý Bartolomej, Portoriko, Americké a Britské Panenské ostrovy. Pre ostrovy Guadeloupe a Dominika platí varovanie pred tropickou búrkou.

- - Inzercia - -