Dnes je pondelok, 21.október 2019, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Historické hotely Slovenska lákali Slovákov na kuriozity

september 13, 2017 - 13:33
Asociácia Historické hotely Slovenska už po niekoľkýkrát prezentovala svoju ponuku turistickej verejnosti, tour operátorom aj novinárskej obci. Po prezentáciách v Prahe, Viedni a Varšave zorganizovali hotelieri prezentáciu aj doma na Slovensku. Hovorilo sa predovšetkým o jesennej a zimnej ponuke, ale aj o turistických kuriozitách Slovenska.

Štatistiky (ne)prekvapujú: Slováci viac dovolenkujú doma

Globálna geopolitická situácia stále viac zapríčiňuje rast slovenského turizmu. Za posledné tri roky lámal turizmus na Slovensku všetky rekordy. Našu krajinu v poslednej sezóne navštívilo viac ako 5 miliónov turistov. Darilo sa nám lákať dovolenkárov z okolitých krajín, ale aj vzdialenejšie národy. Región strednej Európy predstavoval a stále predstavuje v období utečeneckej krízy a narastajúcich teroristických útokov v obľúbených dovolenkových destináciách bezpečnú a tichú lokalitu, kde turistom hrozí iba minimálne riziko. 

Uvedomujú si to nielen zahraniční turisti, ale aj tí domáci. Stále viac Slovákov trávi dovolenku v rodnej krajine. A keďže mnohí majú radi exotiku, snažia sa exotický a luxusný zážitok hľadať aj doma. V takom prípade im v ústrety vychádzajú napríklad Historické Hotely Slovenska. Táto asociácia spája hotelierov, ktorých priestory sa nachádzajú v zrekonštruovaných zámkoch a kaštieľoch dýchajúcich históriou a luxusom grófskeho života. 

13. septembra sa všetky historické hotely združené v HHS spoločne prezentovali verejnosti v jednom z nich – Castel Pension a Restaurant Mierovo len 18 km od Bratislavy. Cieľom prezentácie bolo ukázať Slovákom nielen zaujímavé možnosti ubytovania, ale aj zaujímavé turistické aktivity a oblasti na Slovensku, špecificky s ohľadom na prichádzajúcu jeseň a zimu. 

HHS združuje 15 hotelov, ktoré spoločne pod jednou hlavičkou robia aj marketing. „Vďaka spoločnému postupu vieme ako sieť ponúknuť zákazníkom viac možností, napríklad darčekové poukážky, ktoré môžu využiť v ktoromkoľvek z hotelov v rámci asociácie,“ prezradil prezident Historických Hotelov Slovenska PhDr.Ján Svoboda, PhD. Darčekové poukážky majú podľa prezidenta asociácie veľkú obľubu hlavne počas blížiacich sa vianočných sviatkov. 

Na prezentácii sa odohral aj zaujímavý animačný program, ktorý hotely dokážu ponúknuť svojim návštevníkom. Z historických slávností z kaštieľov sa na chvíľu preniesol do Mierova.  

Skvelé jedlo, víno, historické slávnosti a zaujímavé kuriozity

Členské hotely HHS sa môžu pýšiť mnohými prvenstvami. Väčšina z nich sa pravidelne objavuje v rebríčkoch výborne hodnotených reštaurácií, napr. TOP TREND Reštaurácie. Jedným z lákadiel je teda vysoká gastronómia a umenie skvelých a skúsených šéfkuchárov.  

O spokojnosti zákazníkov zasa hovoria európske aj svetové ocenenia. Boutique Hotel Hviezdoslav, Hotel Elizabeth či Château Belá boli v minulosti výhercami prestížnych ocenení Historic Hotels of Europe či World Luxury Hotel Awards v kategóriách ako Najlepší mestský historický hotel v Európe či Najromantickejší hotel Európy. Výnimočným ocenením Fénix za Kultúrnu pamiatku roka 2015 sa môže pochváliť Château Gbeľany.

Hotely a ich okolie na prezentácii ponúkli aj mnohé kuriozity. Patrili medzi ne napr. funkčná historická indoorová strelnica v podzemí či historická vínna pivnica (Kaštieľ Mojmírovce), súkromný strešný bar s výhľadom na Nízke Tatry (Hotel Galicia Nueva), posteľ, v ktorej spala Sofia Loren (Hotel Most Slávy) alebo romantická legenda o Omarovi a Fatime (Hotel Elizabeth).

Milovníkov vianočných trhov a starých veteránov lákala asociácia do Piešťan. Práve tu sú len kúsok od jedného z historických hotelov krásne adventné trhy a hotel pravidelne usporadúva aj prehliadku veteránov (Zuckmann Villa). Pre hľadačov tajomstiev odznela na prezentácii upútavka na prehliadku žilinských podzemných chodieb za svetla sviečok (Villa Nečas).

Účastníkov zaujímala aj Banská Bystrica, ktorá má svoju vlastnú šikmú vežu a kaviareň vedľa opery, kde bežne stretnete na kávičke známe operné divy (Hotel Národný dom), alebo Kežmarok, kde môžete noc stráviť v jednom zo štyroch prepojených meštiackych domov, ktoré kedysi obýval aj slávny slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav (Boutique Hotel Hviezdoslav).

Súčasťou programu bol aj trend zimných svadieb, ktorý dokáže zastrešiť napr. kaštieľ v Mierove, ktorý má okrem svadobnej tradície aj vlastnú zámockú cukráreň (Castel Pension a Restaurant). Na svadby sa špecializuje aj ďalší kaštieľ, ktorý je zároveň kultúrnou pamiatkou (Château Gbeľany).

Hlavným bodom prezentácie však bola najmä blížiaca sa zimná sezóna a tatranskí členovia asociácie. Za skvelou lyžovačkou a výnimočným wellnessom Slováci vraj najradšej cestujú do Vysokých Tatier (Grandhotel Praha a Grandhotel Starý Smokovec) a do Jasnej, kde si môžu oddýchnuť v hoteli s unikátnou polohou priamo pri krásnom Vrbickom plese (Mikulášska chata). Jesennú ponuku mladého vína zasa okrem Mojmíroviec prináša aj ďalšia zámocká historická pivnica (Château Belá). Tí, ktorí majú radi Toskánsko, si na prezentácii v Mierove mohli nájsť slovenské „Toskánsko Východu“ (Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park), vzdialené len 20km od Prešova. 

- - Inzercia - -