Dnes je pondelok, 24.september 2018, meniny má: Ľuboš, Ľubor
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Výnimočný doktor Mikuláš Štefan: Prednášky, ktoré majú nesmierny úspech

september 28, 2017 - 17:04
V bratislavskom klube Penati počas včerajšieho večera odznela prednáška na tému Syndróm vyhorenia, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna. Túto mimoriadne zaujímavú prednášku zorganizovala Eva Černá a tému odprednášal doktor Mikuláš Štefan.

Mudr. Mikuláš Štefan má síce vyštudovanú medicínu na Karlovej univerzite v Prahe, avšak od svojich kolegov ho odlišuje schopnosť vidieť, cítiť a nájsť príčinu ochorení. Táto výnimočná vlasnosť sa u neho prejavila už v útlom veku. Odmalička sa tiež venuje alternatívnej liečbe, pri ktorej využíva svoje mimoriadné, vrodené schopnosti. Dnes má svoju súkromnú prax vo Viedni, poznatky odovzdáva na ezoterických kongresoch po celom svete a vyhľadávajú ho mnohí pacienti, ktorí si nevedia dať so svojimi problémami rady.

Pán doktor, kedy ste sa rozhodli napísať knihu Odkaz slnečnice?

Nikdy som nechcel byť spisovateľ ani autor knihy. Ale veľa mojich pacientov a známych mi povedalo, že už čítali kopec ezoterických knižiek ale tak, ako im to hovoríme my v ambulancii, by to chceli počuť znova a znova, pretože si to uvedomujú lepšie. To bolo takým impulzom asi tak pred 3-4 rokmi dozadu.

ram_4291.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ako to celé prebiehalo a ako dlho to trvalo?

Tá kniha nebola písaná tak, ako ju píšu iní, ktorí sa zavrú niekam na pokojné miesto a čakajú na myšlienky. Rukou sme rýchlo napísali na kúsok papiera to, čo sme povedali pacientovi medzi prestávkami, keď sa nám tí pacienti striedali. Následne ostala v šuflíku v ordinácii. Potom sa o tom dozvedela pacientka, ktorú v knihe spomínam, a vďaka nej bola daná do takej formy, v akej je teraz. Písali sme to tak "živelne" a vznikla doslova na základe otázok ľudí, pretože ľudské príbehy sa podobajú. 95 percent ľudí prežíva to isté. Je určitých 22 životných situácií, ktorými musí každá duša prejsť v nejakej inkarnácii. Nemusí byť v tejto, ale v akejkoľvek. Preto tá kniha osloví množstvo ľudí, spoznajú sami seba, lebo hovoríme o tom, čo vidíme v ordinácii.

Prečo názov Odkaz slnečnice.. ?

Je to napísané v samotnej kapitole Odkaz slnečnice. Akákoľvek situácia, ktorá nás v živote postretne a zdôrazňujem, akákoľvek... strata blízkej osoby, strata partnera, psa, čohokoľvek, vždy tá situácia so sebou nesie aj riešenie, tú svetlú stránku. Nikdy to nie je len tá tmavá. Každý z nás je slnečnica, len na to zabúdame, keď prechádzame životom. Ale môžeme ňou byť znova. Preto je to Odkaz slnečnice.

Nosnou témou knihy je téma odpustenia, prečo ste zvolili práve túto tému?

Keď si neviem odpustiť, čokoľvek som urobil/ neurobil, povedal/nepovedal, spôsobil/nespôsobil, tak neviem odpustiť ani inému. Takže odpustiť máme najprv sebe, čokoľvek sme urobili/neurobili a až potom iným.

ram_4300.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Je odpustenie naozaj také dôležité?

Odpúšťanie ako také je veľmi sebeckým úkonom, lebo tým sa uľaví mne. Doslova sa odrežem a očistím od starých nánosov, od starého bahna, kvôli ktorým mám výčitky svedomia. Keď odpustím iným, tak oslobodím aj tú osobu, aj seba. Tým pádom môžete byť naspäť slnečnicou. K tomu, aby som odpustil inému, nech mi urobil čokoľvek, ale doslova čokoľvek, napr. aj veci ako zabil mi dieťa... nepotrebujem to, aby tam tá osoba bola. Nepotrebujeme niekomu vyzváňať a prosiť o odpustenie. JA si to odpustím, lebo ja som to spôsobil. A ja mu to odpustím, lebo on to spôsobil mne. Nie je to ani arogancia, ani sebectvo. On nám aj tak neodpustí, pretože každý žije vo svojom svete a nechápeme svet toho druhého, čiže kto môže odpustiť? Len vy. Najprv sebe a potom ostatným. Prečo? Aby ste boli znova slnečnicou, aby ste opäť našli to svetlo. Bez toho to nepôjde. Bez toho budete žiť v tme, strachu nenávisti, zlomyseľnosti, hneve. Je potrebné odpustiť vždy. Ak to neurobíte, vaše mentálne a emocionálne telo vás bude upozorňovať cez vaše fyzické symptómy.

Je to vaša posledná kniha, alebo sa chystáte napísať ešte pokračovanie?

Mesiac po tom, ako vyšla táto kniha mi ľudia mi písali a čakajú na pokračovanie. Priznám sa, že asi 6 kapitol je už v mojom diktafóne. Lenže žijeme tak rýchlo a tak hekticky, že zatiaľ to nepokračuje. Avšak sú tam myšlienky, mám už tzv. príbeh.. Nevylučujem preto, že bude pokračovanie. A prezradím len vám, pokračovanie sa bude volať Svet slnečnice.

Eva Černá je z knihy nadšená

Ako hovorí samotná organizátorka prednášky Eva Černá, táto kniha ju nesmierne oslovila. ,,Pán doktor napísal prekrásnu knihu, plnú úžasnej, liečivej energie, plnú lásky,motivačných myšlienok. Keď mi ju v septembri odporúčal, veľmi ma oslovila. Bola vydaná pôvodne v Čechách a je naozaj neskutočne krásna. Hovorí o odpustení, láske, o tom, ako sa máme správať v bežných situáciách, aké dôležité je sa snažiť navzájom chápať, robiť pozitívne kroky v živote. Vraví, že odpustenie je cesta, že je dôležité nosiť svetlo v duši a to sa nakoniec objaví nielen na tvári človeka v podobe úsmevu, ale rozjasní postoj človeka k životu a k ľuďom po celý jeho život. Dnes pán doktor hovoril aj o tom, čo píše v knihe ako veľmi dôležitú skutočnosť, že celý život sa točí okolo zmien. Že si vždy môžeme byť istí zmenou. Že vždy príde, že je to normálny stav a že keď sa čokoľvek pred nás postaví, je na nás, ako sa k tej situácii postavíme. Či ako k výzve, ktorá nás môže niečo naučiť, alebo nás jednoducho obíde. Všetko, čo nás v živote stretne je prospešné najmä na to, aby sme ako pán doktor hovorí, zbierali životné skúsenosti, pozitívne aj negatívne, lebo všetko sú skúsenosti, a za tie môžeme byť vďační."

Rozhodli sa ju podporiť

Ako hovorí pani Černá, v istej chvíli sa rozhodla, že urobí všetko preto, aby kniha vyšla aj u nás. Na prvé výtlačky zohnala sponzorov, oslovila tých najlepších - od umelcov, fotografov, cez grafikov. ,,Vedela som, že pán doktor si veľmi želal túto knihu pre pacientov vydať v slovenčine. Neustále sa na to pýtali, lebo aj napriek tomu, že všetci rozumieme česky, domáci jazyk je nám bližší. S Jožkom Banášom sme sa ju preto rozhodli osobne podporiť, pretože je to svetlo do duší ľudí, robí ich lepšími.“

ram_4297.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Rozdáva svetlo bez nároku na honorár

Eva doposiaľ u nás organizovala tri prednášky pána doktora. ,,Fascinujúce na tom celom je, že pán doktor chodí po Slovensku a ten odkaz nesie statočne. Nechce vstupné, hovorí, že to svetlo a tieto myšlienky, ktoré ľuďom odovzdáva chce odovzdávať zadarmo. Je to veľmi cenné, a preto bolo dôležité pridať sa k tejto veci, podporiť ju, aby ľudom svietila táto kniha na cestu životom, aby boli spokojní, šťastní a naplnení. Je úžasné, že aj ľudia po celom Slovensku mu spontánne organizujú prednášky.“

bb.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_4287.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -