Dnes je pondelok, 24.september 2018, meniny má: Ľuboš, Ľubor
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Ceny SOZA sú rozdané: Bodovali Ďurica, Tásler aj Rytmus

september 29, 2017 - 01:50
V mestskom divadle Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave sa konalo odovzdávanie cien SOZA. Slovenský ochranný zväz autorský oceňoval na jubilejnom dvasiatom ročníku našich domácich autorov, pričom za rok 2017 si sošky odniesli mená ako Adam Ďurica, Rytmus, Ivan Tásler či Boris Filan.

Ceny SOZA možno považovať za objektívne ocenenia, pretože narozdiel od hlasovania v známych hudobných anketách, sú tu hlavným kritériom štatistické údaje z uplynulého roka na základe použitia hudby vo vysielaní rádií, televízií a na koncertoch. Počas večera sa odovzdalo sedem štatistických a tri honorárne ceny. Medzi nominovanými boli tento rok mená ako Ivan Tásler, Miro Žbirka, Vašo Patejdl, Boris Filan, Peter Dudák, Adam Ďurica a ďalší. Počas galavečera sme sa tak dozvedeli mená textárov a skladateľov najhranejších diel, najúspešnejšieho mladého autora a nové mená, ktoré pribudli do hudobnej siene slávy SOZA.

Štatistické ceny 

Cena pre skladateľa najhranejších hudobných diel 

Nominácie: Ivan Tásler, Václav Patejdl, Miroslav Žbirka

 Viťazom v tejto kategórii sa stal skladateľ, spevák, gitarista a hudobný producent Ivan Tásler, ktorý je známy najmä z pôsobenia v skupine IMT smile, ktorá je na hudobnej scéne už celých 21 rokov a doposiaľ žne úspechy. Ivan si počas večera prevzal už v poradí desiate ocenenie od SOZA, z čoho mal nesmiernu radosť. 

soza009.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Cena pre textára najhranejších hudobných diel

Nominácie: Kamil Peteraj, Vladimír Krausz a Boris Filan. 

Jednoznačným vítazom sa stal jeden z najúspešnejších textárov slovenskej populárnej hudby Kamil Peteraj, ktorý stojí za textami piesní pre osobnosti ako Paľo Hamel, Miro Žbirka, Robo Grigorov, Kristína či Marika Gombitová. Okrem toho vydal viac ako dve desiatky básnických zbierok. Úspešnému textárovi odovzdal cenu šéfdramaturg rádia Regina Marcel Hanáček.

soza010.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Cena pre najúspešnejšieho mladého autora

Nominácia: Adam Ďurica, Celeste Buckingham, Dušan Timko

Víťazom v kategórii sa stal Adam Ďurica, ktorý začínal ako basgitarista a spevák. Po účasti v známej speváckej šou sa vypracoval na jedného z najpopulárnejších spevákov novej generácie. Doposiaľ vydal štyri štúdiové albumy, jeho piesne bodujú medzi najhranejšími skladbami a minulý rok získal taktiež ocenenie za najhranejšiu skladbu s názvom “Neľutujem”.

soza012.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Cena za najhranejšiu skladbu

Nominácie: Keď sme sami-Peter Dudák/Martin Žúži, Dnes - Martin Ďurica/Martin Sarvaš, Neľutujem- Adam Ďurica/ Vladimír Krausz

Víťazom v tejto kategórii sa stala skladba Keď sme sami od skupiny Hex, ktorá na našej scéne pôsobí od roku 1990. Na konte má 8 štúdiových a viacero kompilačných albumov. Singel je súčasťou výberového albumu, ktorý vyšiel v roku 2013. Skladba získala aj cenu v rovnakej kategórii za rok 2014 a stále je na liste medzi tromi najhranejšími skladbami. Ocenenie prišiel prevzať syn textára Martina „Fefe“ Žúžiho Sebastián, ktorý si od prítomných vyslúžil búrlivý potlesk. 

soza013.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Cena za audiovizuálny nosič

Nominácie: Fíha Tralala/Bumbarasa, DVD pre (ne)poslušné deti, Fíha Tralala a rozprávková družina (live)

Víťazom v tejto kategórii sa stalo Fíha Tralala a ich pesničkové DVD Bumbarasa, ktoré obsahuje 19 nových, sfilmovaných pesničiek s výpravnými videoklipmi pospájanými poučným dejom.

soza015.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Cena za zvukový nosič

Nominácie: Rymtus - Krstný otec, Miro Jaroš - Pesničky pre (ne)poslušné deti 2, Miro Jaroš - Tešíme sa na Ježiška

Výhercom v kategórii sa stal Patrik Rytmus Vrbovský na scéne pôsobí od roku 1992. Nominovaný album vyšiel v novembri 2016 a ako hostia sa na ňom predstavili Ego, Čistý chov, Majk Spirit, Dara Rolins, Separ či Kali.

soza014.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Cena za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní

Nominácie: Rádio SiTy, Rádio Lumen, Rádio 7

Výhercom v kategórii sa stalo Rádio Sity, ktoré je orientované na mladého poslucháča. Základný piliérom hudobnej dramaturgie je tanečná hudba. Špecifický večerný program vypĺňa hudba od popredných slovenských DJ-ov.

Špeciálna cena

V tejto kategórii sú oceňované mladé tváre, pričom sú to autori, ktorí majú do 25 rokov. Víťazkou sa stala speváčka Celeste Buckingham. ,,Ja viem, že ja Slovenka pôvodom nie som, a ja to asi ani nezmením, ale ďakujem SOZE že ma beriete ako slovenskú skladateľku a speváčku,” neskrývala radosť mladá talentovaná speváčka, ktorá počas večera odspievala jednu zo svojich nových skladieb.

soza020.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

 Zápis do Zlatej knihy SOZA

Oceňovalo sa aj in memoriam. Do Zlatej knihy SOZA zapisujú autorov, ktorí sa významným spôsobom pričinili o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry od roku 1996. Za rok 2016 do nej zapísali Dušana Martinčeka, významného hudobného skladateľa, za ktorého prevzala cenu vlastníčka jeho autorských práv, manželka Magdaléna Martinčeková: ,,V týchto vzácnych chvíľach plných dojatia,  radostných, šťastných ale aj smutných spomienok, že miesto mňa tu teraz nemôže stáť môj drahý manžel. Môj život bol naplnený hudbou, jeho srdce bilo pre hudbu ale zostalo v ňom dosť miesta pre humánnosť, šlachetnosť, skromnosť, pre lásku a nežistnú ochotu pomáhať každému. Pre toto krásne, vzácne, čisté, veľké srdce, v mene jeho ďakujem všetkým za toto nádherné oceneni,” vyjadrila nesmiernu vďaku manželka.

soza022.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Ďalším, ktorého zapísali do Zlatej knihy bol hudobník, skladateľ a spevák z Partizánskeho, zakladateľ a líder skupiny LOJZO, ktorú charakterizovali najmä tepláky a jedinečný štýl, Marián Kochanský. Cenu za neho prevzali jeho tri deti: ,,Otcove nezabudnuteľné texty boli okorenené humorom, nadhľadom, hladal inšpiráciu v každodennom živote, v akúkoľvek hodinu, pri akejkoľvek príležitosti a to si veľmi vážim a vždy budem na otca hrdá. Práve prostredníctvom jeho textov, ktoré viem čím som staršia viac oceniť, keďže zomrel keď som mala 17 rokov. To, že vyjadril pravdu každodenného života svetlými a menejsvetlými stránkami a vždy vnášal do spoločnosti pozitívnu náladu, nezameniteľný smiech a tí, ktorí ste ho mali možnosť poznať, mi dáte určite za pravdu. Naozaj chýba na tomto pódiu, ako otec doma a viem, že tak skoro ho nikto nenahradí,” povedala jedna z jeho dcér, ktorá na neho s láskou a úctou spomína.

soza003.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

Veľká cena SOZA

Záverečným vyvrcholením sa stalo odovzdanie Veľkej ceny SOZA za celoživotné dielo. Z rúk predsedu Výboru SOZA Matúša Jakabčica si ho prevzal Ján Bázlik, hudobný skladateľ, klavirista a dirigent, ktorý je autorom okolo 2000 skladieb a má za sebou bohatú kariéru. ,,Je ťažko povedať, aký som šťastný na tomto pódiu, ktoré je mi blízke od roku 1976, kde som bol autorom scénickej hudby najmenej 25tich predstaveniach. Ďakujem všetkým.”

soza024.jpg

Foto: 
Oles Cheresko

- - Inzercia - -