Dnes je štvrtok, 20.september 2018, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Elena Ďurišová: Osteoporóza je tichý zlodej

október 01, 2017 - 05:27
Primárka Reumatologicko-rehabilitačného centra v Hlohovci pre liečbu ochorení pohybového aparátu MUDr. Elena Ďurišová je jednou z prvých špecialistiek na Slovensku, ktorá sa začala venovať osteoporóze a jej komplexnej liečbe. V rozhovore pre ŽenskyWeb prezradila niektoré z faktov týkajúce sa osteoporózy.

Choroba riedkych kostí, ako sa jej ľudovo hovorí, je rovnako závažná ako rakovina. Svetová zdravotnícka organizácia ju po srdcovo-cievnych ochoreniach a nádoroch zaradila medzi tri najhoršie civilizačné pliagy. Prečo je to tak? Porozprávali sme sa o tom s jednou z najväčších odborníčok u nás, nominantkou v ankete Slovenka roka 2014, Elenou Ďurišovou.

Pani doktorka, prečo osteoporózu zaraďujeme medzi civilizačné choroby?

Osteoporóza sa zaraďuje medzi civilizačné choroby spolu so srdcovo-cievnymi ochoreniami a nádorovými a je tam jeden styčný spoločný bod. Je nim nedostatočná a nesprávna pohybová aktivita. Čiže to je tá hlavná príčina, prečo sa aj osteoporóza zaraďuje medzi civilizačné ochorenia.

Máte za sebou dlhoročnú prax. Koho najviac postihuje táto choroba?

Osteoporóza postihuje ženy aj mužov a môže byť prítomná úplne v každom veku. Skutočne postihuje tak deti ako aj tých ľudí, ktorí majú skorší rok narodenia. Aj keď najväčšie percento osteoporózou sú postihnuté ženy najmä v období po menopauze. Vtedy strácajú ženský hormón estrogén, ktorý je ochrancom kostí a je to jedna z hlavných jeho úloh. Významnú úlohu však hrá aj veková zložka. Najviac sú ohrozené ženy po 65. roku a muži po 70. roku. Čo sa týka detí, tak tie sú najčastejšie postihnuté rôznymi ochoreniami, ktoré sú spojené s osteoporózou. Patria sem rôzne tráviacie ťažkosti typu celiakia, alebo rôzne závažné reumatické ochorenia, ktoré už môžu začať v detskom veku, ako je napríklad reumatoidná artritída.

Existujú nejaké spôsoby prevencie?

Tak, ako pri tom základnom názve a zaradení medzi civilizačné ochorenia na prvom mieste je správna životospráva, kde sú dvaja rovnocenní partneri - správna a dostatočne intenzívna pohybová aktivita a potom diéta, ktorá je zdravá pre kosti. V tých úplných základoch samozrejme musí byť diéta zdravá, to znamená, že má všetky dôležité zložky v správnom pomere, Vrámci prevencie osteoporózy je dôležité, aby sme prijali dennú odporučanú dávku vápnika, teda protežovali v strave, kde je dostatočné množstvo vápnika, správne straviteľné a v správnej kombinácii.

Kedy by mal človek navštíviť lekára a aké sú rizikové faktory?

Osteoporóza má veľa prívlastkov, jednym z nich je tichý zlodej, tichá epidémia. V tom úvode nemusia byť absolútne žiadne symptómy. V tom je práve nebezpečenstvo tejto choroby. Preto musíme v obyvateľstve vyhľadávať skupinu, ktorá má prítomné rizikové faktory. Na prvom mieste je to ženské pohlavie, pretože ženy sú šesťkrát častejšie postihnuté osteoporózou ako muži, potom sú to belosi, ženy, ktoré sú v období menopauzy alebo majú nejakú gynekologickú operáciu, kedy sa odstráňuje maternica a vaječníky ale aj všeobecne pri nedostatku príjmu vápnika, nedostatočnej pohybovej aktivite, rôzne lieky tiež dokážu spôsobovať osteoporózu, fajčenie, výraznejšie pitie kávy alebo kofeinových nápojov. To sú všetko rizikové faktory, o ktorých by mal pacient vedieť a ak ich má prítomné najmä, ak je prítomná osteoporóza v rodine tak cielene takého pacienta vyšetrujeme špeciálnym prístrojom, ktorým vieme presne zmerať množstvo kostnej hmoty a vieme ho porovnať s hodnotami a povedať, o aký stupeň osteoporózy ide a následne pristúpime k ďalším krokom.

- - Inzercia - -