Dnes je pondelok, 24.september 2018, meniny má: Ľuboš, Ľubor
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Spomienka: Herecké nebo prijalo Květu Fialovú

október 02, 2017 - 10:14
Krásna žena s nádhernými očami, uhrančivým pohľadom a úžasným hereckým talentom. KVĚTA FIALOVÁ akoby bola predurčená na postavy noblesných, ale aj vypočítavých žien. Starla s gráciou, nechýbal jej pozitívny prístup k životu. Vynikajúca česká herečka so slovenskými koreňmi nás 26. septembra 2017 navždy opustila.

Bola krásna za mlada a ešte väčšmi zostarla do krásy. Květa Fialová odišla z tohto sveta vo svojich 88. rokoch. Tri roky trpela Alzheimerovou chorobou v centre na liečbu tejto choroby. Postupne strácala kontakt so svetom. Keď jej zlyhalo srdce, previezli ju na kardiológiu do jednej z pražských nemocníc. Žiaľ, nepodarilo sa ju zachrániť. Sexsymbol svojej doby, herečka nazývaná aj ,,česko-slovenská Elizabeth Taylor“, bola so svojím uhrančivým pohľadom predurčená na postavy vypočítavých žien. Také aj dlhé roky stvárňovala. Skutočnosť v reálnom živote však bola úplne iná.

Neustále trápenie

Květa Fialová sa narodila 1. septembra 1929 na Slovensku, v obci Veľké Dravce (dnes okres Lučenec). Jej maminka bola výtvarníčkou, venovala sa maľbe aj sochárstvu. Namiesto nohy mala však protézu. Otec bol pilot lietadla, lenže havaroval a odvtedy chodil len s ťažkosťami.

Květa žila na Slovensku so svojou rodinou do roku 1938. Potom ich slovenskí nacionalisti prinútili odísť do Čiech. Obrovskú traumu zažila Květa Fialová koncom 2. svetovej vojny. Ju a jej mamu znásilnili sovietski ,,osloboditelia“. To ovplyvnilo aj jej vzťah k mužom a k intímnemu životu.

Po vojne sa jej mama vrátila na Slovensko. Květa zostala sama, hoci nie tak celkom. Ťahalo ju to k divadlu, rok po vojne začala účinkovať v Českom Těšíne. Prijali ju na brnianske konzervatórium, pokračovala na JAMU. Školu skončila v roku 1950 a svoj celý život zasvätila umeniu. Už počas štúdií hrala vedľajšiu úlohu vo filme Veľká príležitosť. Film však skončil v zabudnutí. Trauma zo znásilnenia z konca vojny ju však neopúšťala. Celý život sa vraj obklopovala radšej gejmi. Heterosexuálov považovala za ,,zbabraný poddruh“. Dokonca aj o konci života dokázala hovoriť pozitívne: ,,Je to začiatok niečoho nového!“

Zdroj foto: Česká televízia


Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 40/2017!

- - Inzercia - -