Dnes je sobota, 18.august 2018, meniny má: Elena, Helena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bojovná ministerka Gabriela Matečná: V Európe sa divili, čo si to dovoľujem

október 11, 2017 - 15:32
Povedala nahlas, o čom sa roky len šepkalo a ministri pred ňou problém len zametali pod koberec. Svojou priamosťou a bojovnosťou prebudila z nezáujmu aj Európsku úniu. Minulý týždeň GABRIELA MATEČNÁ, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, znova poukázala na to, že nadnárodné spoločnosti k nám dovážajú podradný tovar a to musí skončiť. „Nechceme byť v Európe občanmi druhej kategórie,“ hovorí.

Je o vás známe, že ste propagátorkou zdravého životného štýlu. Kvalita potravín je pre vás absolútnou prioritou. Už dlhší čas bolo verejným tajomstvom, že mnohé potraviny, ktoré dodávajú na náš trh zahraničné firmy, sú menej kvalitné ako potraviny, ktoré sa pod rovnakým názvom a značkou predávajú v západných krajinách. Až vy ste začali na pôde Európskej únie hlasne požadovať, aby sa to zmenilo. A prinieslo to výsledok. Museli ste v záujme veci poriadne zabojovať?

Ja tú bojovnosť mám v sebe, ale čudujem sa, že moji predchodcovia, a bolo ich desať, sa touto témou nezaoberali. Je to téma, ktorú si politik musí všímať. Dvojaká kvalita potravín ma výsostne zaujíma, veď sa to dotýka všetkých nás. Keď som v Rade ministrov EÚ s touto témou vystúpila prvý raz, mnoho ministrov z krajín západnej Európy vôbec nerozumelo, o čom hovorím. Považovali za nemožné, že nejaká spoločnosť v krajinách strednej a východnej Európy predáva rovnaký produkt v rovnakom obale a jeho obsah je rozdielny. A aby som svoje slová potvrdila dôkazmi, požiadala som koncom minulého roka Štátnu veterinárnu potravinovú správu, aby sme naše tvrdenia, o ktorých si spotrebitelia u nás len šuškali, aj dokázali, a výsledky som mohla predložiť na pôde Rady ministrov. Približne v polovici výrobkov, ktoré sme vtedy testovali, sme našli výrazné rozdiely. V sladených nápojoch, predávaných u nás, bolo viac cukrov, v niektorých výrobkoch bolo viac konzervantov, niektoré mali dokonca inú gramáž, káva mala iné praženie. Tieto výsledky sme prezentovali v Rade ministrov krajín EÚ. Viacerí ministri stále neverili, že také niečo je v Európskej únii možné. Problém ako keby nejestvoval.

Až pokým ste túto tému neotvorili vy.

Veľký prelom nastal, keď premiér Fico, ktorému sme my pripravili veľmi dobré podklady, s touto témou vystúpil na rokovaní s predsedom Európskej komisie Junckerom. A pomohol aj spoločný postup krajín V4. Vďaka nášmu veľkému tlaku Európska komisia už nepovažuje túto tému za okrajovú. My tvrdíme, že ako spotrebitelia v rámci jednotného európskeho trhu máme to isté právo na rovnaké výrobky, ako inde v Európe. Nechceme byť občanmi druhej kategórie. Náš boj začína mať úspechy, 13. októbra sa v Bratislave uskutoční veľký spotrebiteľský summit, ktorý môže priniesť ďalší posun v tejto oblasti. A ako veľký argument naň máme pripravené výsledky druhej fázy porovnávacích testov produktov predávaných na Slovensku a v Rakúsku pod rovnakou značkou, ktoré sme uskutočnili počas letných mesiacov. Približne u polovice z 33 testovaných výrobkov sa zistili väčšie rozdiely v kvalite. Napríklad šunky obsahovali menej mäsa a bielkovín a viac soli a dusitanov, veľké rozdiely boli v kvalite syrov, čokolád, sladených nápojov, korenín. Chceme dosiahnuť, aby si nadnárodné spoločnosti uvedomili, že ak je tovar rovnaký, s rovnakou značkou, mal by mať rovnaký obsah vo všetkých krajinách Európskej únie. Jedna nadnárodná spoločnosť, ktorá vyrábala sušienky a do východoeurópskych krajinách exportovala produkty, v ktorých používala lacný palmový tuk, sa zaviazala, že bude používať maslo. To je už výsledok nášho snaženia. Prvý krok...

Viac sa dočátate v novom vydaní týždenníka Slovenka 41/2017!

- - Inzercia - -