Dnes je utorok, 18.december 2018, meniny má: Sláva
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Herečka Zuzana Konečná: Hřebejkovi som padla do oka

október 16, 2017 - 08:00
Herečka ZUZANA KONEČNÁ je vskutku pozoruhodný herecký zjav a mimoriadny talent. Stačil jeden dobrý rozhovor a jej nevšedný prístup k role si všimli aj u českých susedov. S režisérom Janom Hřebejkom má na konte už druhú vydarenú filmovačku.

Zuzi, film Dezertér je po Učiteľke už vašou druhou spoluprácou s režisérom Janom Hřebejkom.

A opäť to bola spolupráca príjemná, sadli sme si. Pracovať s Honzom je veľká herecká škola, on vlastne učí ako nehrať.

Nehrať?

Presne tak. Nie vždy, keď je na vás zaostrená kamera, musíte niečo stoj čo stoj ukázať. Honzo hercov veľmi dobre vedie, sťahuje všetko zbytočné a nepotrebné. Často nám hovoril – nepodliehajte nutkaniu hrať.

Takže ste s nakrúcaním aj výsledkom spokojná?

Nakrúcanie bolo pre mňa ako prázdniny. Krásne dni, ktoré som ani nevnímala ako prácu. Viete, nemám veľa skúseností s filmom. Už len to, že sme počas šesťhodinového dažďa sedeli v karavane, ma uchvátilo (smiech). Cítila som tak hollywoodsky.

Hřebejk má v obľube slovenské herečky, z niektorých z nich si dokonca urobil svoje dvorné herečky a často ich prizýva k spolupráci. Zrejme ste medzi nimi aj vy.

Áno? Toto som nevedela a ani som si to neuvedomila, som tomu rada. Uvidíme, či príde ešte nejaká spoločná budúcnosť. Nespolieham sa na to, že budem jeho dvornou herečkou. Som skôr pesimistka, ktorá mnohé veci vo svojom živote ponecháva slobodnému vývoju. Kto so mnou bude chcieť spolupracovať, ten ma osloví.

Viete, kedy ste mu padli do oka?

Raz sme sa o tom rozprávali, povedal mi, že si ma pamätal z rozhovoru, ktorý som dala jednému českému časopisu. Prekvapilo ma to. Vtedy sme hrali v Česku s Vysokou školou múzických umení a ja som vyhrala cenu za herectvo, konkrétne za Hedu Gablerovú. Honzo to predstavenie ani nevidel, len si čítal, čo som o ňom hovorila a povedal si, že by so mnou chcel niekedy robiť. Takže zrejme vtedy si ma všimol a zaregistroval, že nejaká Zuzana Konečná existuje.

To je zaujímavé svedectvo pre všetkých hercov, ktorí sa snažia možne-nemožne zaujať a vám stačil jeden rozhovor...

Je to pravda, že by mi nikdy nenapadlo, ako sa dá dostať do povedomia režiséra. Bolo to milé...

Foto: Ctibor Bachratý

Viac sa dočítate v novom vydaní týždenníka Slovenka 42/2017!

- - Inzercia - -