Dnes je utorok, 25.september 2018, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Predstavujeme 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava!

október 25, 2017 - 13:10
Nový pohľad na umenie filmového herectva, premiéry domácich noviniek aj oceňovaných hitov zo svetových festivalov prinesie v poradí už 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý sa uskutoční od 9. do 16. novembra. Hlavnými tvárami festivalu budú neprehliadnuteľná herecká hviezda Jean-Marc Barr a oceňovaný kanadský režisér Denis Côté.

Súťažný výber 19. ročníka MFF Bratislava opäť ponúka rozmanitú škálu tém a prístupov začínajúcich, ale formálne vyhranených režisérov. O ocenenia zabojujú v súťažných sekciách prvých a druhých hraných filmov, prvých a druhých dokumentárnych filmov a krátkych filmov. Cieľom festivalu aj naďalej ostáva upriamovať pozornosť na mladý film a vyhľadávať najvýraznejšie talenty súčasnej svetovej kinematografie.

Medzinárodný filmový festival Bratislava vo svojej vizuálnej komunikácii opäť vychádza z hlavnej témy aktuálneho ročníka, ktorej je venovaná aj jedna zo špeciálnych sekcií festivalového programu. Tento rok je ňou umenie filmového herectva. Ideu a realizáciu spotu festivalový tím zveril režisérovi Martinovi Hasákovi, ktorého inšpirovalo spojenie starého a nového, klasického a technického - teda rovín, ktoré sú obsiahnuté aj v programe bratislavského festivalu. Napohľad jednoduchý jednozáberový spot skrýva prekvapenie, ktoré súvisí s filmovou ilúziou a trikovou technológiou na pozadí ikonického motívu filmového bozku. 19. ročník MFF Bratislava slávnostne otvorí snímka Requiem za pani J. (Requiem for Mrs. J.,Rekvijem za gospođu J., 2017) srbského režiséra a jedného z porotcov súťaže hraných filmov Bojana Vuletića. V prehľadovej sekcii Cinema Now, ktorú tvorí výber festivalových hitov a očakávaných noviniek, festival uvedie aj indickú snímku Sexy Durga, Sibírsky denník, Dvojitý milenec či Ciambra.

MADE IN SLOVAKIA

Tradičnou súčasťou programu je sekcia Made in Slovakia, v ktorej sa lokálnemu i medzinárodnému publiku predstaví niekoľko atraktívnych domácich noviniek, viaceré z nich v slovenskej premiére. Očakávaným dokumentárnym filmom, ktorý sa na domácej pôde prvýkrát predstaví počas bratislavského festivalu, je portrét nedávno zosnulej ikony slovenského bigbítu s názvom Varga.Ďalším premiérovým titulom bude aj tretia časť trilógie Jána Hřebejka a Petra Jarchovského s názvom Záhradníctvo: Nápadník. V rovnomernej sekcii sa predstaví aj kontroverzný portrét „nežného neonacistu“ Svet podľa Daliborka (Svět podle Daliborka, The White World According To Daliborek, 2017) českého režiséra Víta Klusáka.

Súčasťou sekcie je už tradične aj prehliadka filmov študentov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Tento rok by pozornosti divákov nemal ujsť medzinárodne úspešné študentské filmy, ktoré si všimli aj najväčšie svetové festivaly. Atlantída, 2003 (Atlantis, 2003, 2017) režiséra Michala Blaška bola uvedená v študentskej súťaži festivalu v Cannes a film Martiny Buchelovej Magic Moments (Magic Moments, 2017) sa dostal do výberu Medzinárodného filmového festivalu Toronto.

Za dlhoročnú umeleckú tvobu ocenia Božidaru Turzonovovú

K hereckým osobnostiam Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Jozefovi Adamovičovi, Štefanovi Kvietikovi, Eve Krížikovej, Ivanovi Palúchovi, Emílii Vášáryovej a Martinovi Hubovi, ktorých pamätné dlaždice zdobia bratislavský Filmový chodník slávy, pribudne meno ďalšej výnimočnej herečky – Božidary Turzonovovej. Tohtoročná laureátka ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľka pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy na festivale osobne uvedie film Penelopa (Penelope, 1977) režiséra Štefana Uhra v ktorom stvárnila hlavnú úlohu.

Sekcia Lexikón

Sekcia Lexikón tento rok priblíži špecifiká, históriu i budúcnosť hereckej práce pre film počnúc hereckými protipólmi nemej grotesky – Chaplinom a Keatonom – a končiac pri virtuálnych hercoch v ére 3D filmu. Sekcia predstaví dve snímky z obdobia nemej éry Chaplin obchodným asistentom (The Floorwalker, 1916) a Frigo stavia dom (One Week, 1920) a následne aj prelomový film Električka zvaná Túžba (A Streetcar Named Desire, 1951), v ktorom Marlon Brando využíva hereckú metódu method acting. Z dejín domácej kinematografie festival opráši pozoruhodný film Deň náš každodenný, ktorý je zaujímavý prácou s nehercami. Vrcholom sekcie bude štúdia pohlcujúcej fyzickej a psychologickej premeny herečky, ktorá postupne splýva s postavou, s názvom Kate hrá Christine (Kate Plays Christine, 2016).

Na festivale jeden z najvýraznejších európskych hercov

Na 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava zavíta jeden z najvýraznejších európskych hercov súčasnosti, Jean-Marc Barr, ktorého celosvetovo preslávila jeho spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom a najmä film Luca Bessona Magická hlbočina. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie svoj najnovší film - postapokalyptické sci-fi Zrno (Bugday, Grain, 2017) tureckého režiséra Semiha Kaplanoğlu, ktoré kritici prirovnávajú k Tarkovského Stalkerovi. Festival navštívi aj hviezda severoamerického nezávislého filmu, Kanaďan Denis Côté. Tvorba 43ročného kanadského režiséra, bývalého filmového kritika s vytetovanými zábermi z Ejzenštejnových Desiatich dní, ktoré otriasli svetom na chrbte, je charakteristická prelínaním fikčných a dokumentárnych postupov, nedopovedanosťou a tajomstvom. Vrcholom profilovej sekcie bude slovenská premiéra Côtého najnovšej snímky Tvoja koža, taká jemná (A Skin So Soft, Ta peau si lisse, 2017) o profesionálnych silákoch a kulturistoch.

Súťaž hraných filmov - výber podľa kritika Nenada Dukića

Súťaž hraných filmov predstaví osem filmov podľa výberu programového dramaturga, srbského filmového kritika Nenada Dukića. ,,8 vybraných filmov v súťaži je tým najlepším, čo tento rok vzniklo v rámci filmovej tvorby v Európe aj vo svete." Najúspešnejším a najznámejším tvorcom v súťaži hraných filmov je Vahid Jalilvand, iránsky herec a režisér televíznych a dokumentárnych filmov, ktorý za svoj druhý celovečerný hraný film Bez dátumu, bez podpisu (No Date, No Signature, Bedoune Tarikh, Bedoune Emza, 2017) získal na MFF v Benátkach v sekcii Horizonty cenu za najlepšiu réžiu. Tento rok organizátori predstavia dva iránske filmy a ďalším z nich bude Zmiznutie. ,,Tieto filmy si zaslúžia byť súčasťou výberu," prezradil.

Významnou udalosťou bude aj uvedenie debutového filmu francúzskej režisérky Léonor Serrailleovej s názvom Paula (Montparnasse Bienvenue, Jeune femme, 2017). Snímka bola ocenená na festivale v Cannes Zlatou kamerou pre najlepší debut. Na vojenský konflikt v bývalej Juhoslávii sa zameriava snímka ocenená Zvláštnou cenou poroty na festivale v Karlových Varoch - Chlapi neplačú (Men Don’t Cry, Muškarci ne plaču, 2017). ,,V súťaži sme už dlho nemali americký film, avšak tento rok ho máme. Uvedieme film Ľahký život. Tešíme sa, že na našom festivale bude mať európsku premiéru, keďže doposiaľ sa premietal iba v USA."

Súťaž dokumentárnych filmov - výber podľa programového riaditeľa festivalu Pavla Smejkala

V súťaži dokumentárnych filmov, ktorú zostavuje programový riaditeľ festivalu Pavel Smejkal, sa opätovne objaví osem tematicky i formálne odvážnych filmov. Jedným z nich je aj dlhometrážny debut nórskeho režiséra a kameramana Egila Håskjolda Larsena 69 minút z 86 dní. V bližšie nešpecifikovanom prístave sa v dave utečencov objaví trojročná Lean a jej rodina. Energické a zvedavé dievčatko sledujeme na jeho vyčerpávajúcej púti po Európe, počas ktorej však nestráca detskú schopnosť vnášať do ťažkých dní pocit normálnosti. Film získal Cenu Nordic Dox na tohtoročnom CPH:DOX i Cenu pre začínajúceho filmára na Hot Docs 2017. S oblasťou blízkeho východu je spojená aj snímka Chuť cementu (Taste of Cement, Taste of Cement 2017) sýrskeho režiséra Ziada Kalthouma. Ďalší festivalový hit, nominovaný na Európsku Filmovú Cenu a čerstvý víťaz prestížnej Ceny Doc Alliance, rozpráva o sýrskych robotníkoch pracujúcich v Bejrúte na stavbe mrakodrapov. Príbeh o mužoch odrezaných od okolitého sveta i svojej krajiny využíva esejistické a poetické postupy, čím Kalthoum potvrdzuje povesť jedného z najosobitejších mladých filmárov svojho regiónu. Ďalším výrazným dokumentárnym počinom v súťaži je Bobbi Jene (Bobbi Jene, Bobbi Jene, 2017), portrét geniálnej tanečníčky, ktorý je kombináciou ľubostného príbehu a filmu o tanečnom umení.Snímka hrdinku sleduje od momentu, kedy sa rozhodne opustiť Izrael, kde sa stala hviezdou.

Súťaž krátkych filmov - výber podľa holandského kurátor Erwin Houtenbrink

Aj tento rok sa vďaka Súťaži krátkych filmov návštevníci festivalu môžu zoznámiť s najzaujímavejšími krátkometrážnymi snímkami podľa výberu holandského kurátora Erwina Houtenbrinka. Sekciu tento rok tvorí štrnásť titulov. Thajský tvorca Chai Siris, ktorý pracuje v štúdiu slávneho Apichatponga Weerasethakula, prichádza s filmom 500 000 rokov (500,000 years, 500,000 pee, 2017), ktorý sa odohráva niekde na hraniciach reality, mýtu a filmového umenia. Film Hlavné miesta kostí (High Cities of Bone, Altas Cidades de Ossadas, 2017) sleduje Karlona, priekopníka kreolského rapu zo slumu na predmestí Lisabonu. Film je nápaditým vhľadom do Karlonových spomienok, inštitucionálnej moci a potláčaných príbehov. Prepojenie fantázie a reality je tiež devízou animovanej snímky Volanie rozkošnosti (Call of Cuteness, Call of Cuteness, 2017), ktorá rozpráva o neoliberálnej nočnej more, konzume, kontrole a strachu z bolesti.

O víťazoch MFF Bratislava budú rozhodovať medzinárodné poroty i diváci

Domáci i zahraniční filmoví profesionáli aj tento rok zasadnú na porotcovské stoličky Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, aby rozhodli o jeho víťazoch. Súťaž hraných filmov majú tento rok na starosti medzinárodne uznávaný herec a režisér Jean-Marc Barr, srbský režisér a scenárista Bojan Vuletić a producentka filmu Piata loď Katarína Krnáčová. Najlepší dokumentárny film vyberú Petra Seliškar, Ondrej Starinský a Vincent Dieutre. O najlepšom krátkometrážnom filme rozhodne porota v zložení Alexei Dmitriev a András Cséfalvay. O cene FIPRESCI rozhodnú novinári Aksel Kielland, Martin Černický a Evgeny Mayzel. Nebude chýbať ani Študentská porota, tento krát v zložení Veronika Suchá, Michaela Kostková a Barbora Nemčeková. Za svojho favorita budú mať možnosť hlasovať aj festivaloví diváci. Po sčítaní hlasov tak rozhodnú o udelení Ceny divákov.

Sprievodné podujatia

V rámci sprievodných podujatí čaká na návštevníkov množstvo skvelých hudobných večerov, podnetných diskusií a masterclassov hlavných tvárí tohtoročného festivalu, Jean-Marc Barra a Denisa Côtého. K hereckej téme sa bude viazať aj prednáška zakladateľa postprodukčnej spoločnosti Studio 727 Ladislava Dedíka o problematike digitálneho herca, technológiách motion-capture a full-body scan, s ktorými je spojená budúcnosť filmového herectva v ére počítačovo generovaných a trikových filmov a videohier. Dejiskom 19. ročníka MFF Bratislava budú kiná Lumière, Mladosť a Nostalgia. Festivalový programsa prvýkrát objaví aj v mestách v širšom regióne, jeho tituly ponúknu kiná v Modre, Senci a Malackách. Oficiálnou festivalovou kaviarňou bude aj tento rok Gorila.sk Urban Space. Návštevnícisi tu okrem príjemnej atmosféry budú môcť užiť špeciálne projekcie a sprievodný program festivalu. Skvelé koncerty a hudobné párty ponúkne klub Fuga.

 

- - Inzercia - -