Dnes je utorok, 23.apríl 2019, meniny má: Vojtech
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Michal Matúš: Ženy majú potenciál byť veľmi úspešné!

november 02, 2017 - 16:12
Michal Matúš je spolumajiteľom niekoľkých organizácií. Jednou z nich je BusinessCloud, ktorý pomáha podnikateľom významne zlepšiť akýkoľvek parameter, ktorý si podnikatelia zvolia. Či už je to počet ľudí, tržby, zisky, čas, kapitál a mnohé iné. V našom veľmi inšpiratívnom rozhovore poskytol cenné rady tým z vás, ktoré rozmýšľajú či už nad podnikaním alebo zlepšením finančnej situácie.

Miško, je zrejmé, že v súčasnosti podnikajú najmä muži. Prečo by mali začať podnikať ženy? 

Áno, je pravdou, že dnes väčšinou podnikajú muži, avšak mení sa doba a s ňou sa mení aj prístup k ľuďom. Začínajú byť otvorenejší a podľa mňa prichádza čas na to, aby do biznisu vstupoval ten ženský element. Som presvedčený o tom, že komunikačné zručnosti, schopnosť počúvať a jemné postoje, ktoré častokrát zastupujú ženy sú extrémnym prínosom pre podnikanie. Samozrejme, tých dôvodov je viac, avšak samotná komunikácia je veľmi podstatná. 

Je žena podnikateľka vnímaná rovnako ako chlap podnikateľ?

Historicky to ponímanie ženy a muža je nejak dané, s čím sa možno trochu stotožňujem, ale tak inovatívne. Žena by mala ostať ženou, muž mužom, no zároveň by aj žena mala byť akceptovaná ako rovnocenná a jej pozícia by mala byť “braná” v tých oblastiach, v ktorých je silná. Pozor, ale byť v nejakej oblasti silný, znamená venovať sa jej veľa a trénovať sa v nej. To, že sú ženy vnímané ako slabšie tvory je chybné, pretože sú extrémne silné a nesú ťarchu. Pozrime sa napríklad na pôrod. Idú prvýkrát rodiť a zvládnu to. Mnohé z nich majú strach, nenávidia bolesť a potom príde takáto udalosť, cez ktorú prejdú “ľavou zadnou”. Aj v živote sú ranené od toho dieťaťa mnohokrát a nezabije ich to. Práve naopak, sú stále silnejšie a silnejšie. Preto si myslím, že majú oveľa väčší potenciál zvládnuť prvotné neúspechy v podnikaní a ťažké dni. Vedia pracovať s emóciami, rozumejú im lepšie ako muži, vedia ich pochopiť, porozumieť im a zistiť, či sú oprávnené.

Položím na pohľad jednoduchú otázku - Ako začať?

Ak chce žena začať, mala by si napísať na papier svoj aktuálny stav a potom ten ideálny stav. To, čo by chcela mať. Mali by to byť konkrétne čísla. Napríklad to, o koľko by sa mal zväčšiť príjem do domácnosti, aký bude mať počet zákazníkov, aký príjem chce mať na konci roka, ďalšieho mesiaca, či akéhokoľvek obdobia.  Je dôležité, aby nerozmýšľala nad tým, či to dokáže, alebo nie. Bez rozmýšľania napíšte prvú vec, ktorá vás napadne, pretože mozog je dostatočne rýchly a schopný vypočítať si, čo dokážeme a dá nám reálne číslo. Vždy je len otázka, ako. To prvé, čo vám napadne je väčšinou to, v čom podnikať. Avšak ak si najprv stanovíte, čo chcete mať na konci roka, tak podľa toho zistíte, či to má vôbec zmysel, či vám to, v čom chcete podnikať dokáže priniesť a resp. ľahšie vám budú napádať projekty, ktoré budú schopné priniesť tento výsledok.

Vezmime si však ženu na materskej, ktorá nemá financie na to, aby začala nejaké podnikanie. Čo v tomto prípade? 

Ono sa to nezdá, ale tých možností je naozaj extrémne veľa. Jedna z nich je nájsť produkt, alebo začať ho vyrábať a predávať cez nejaký portál. Ďalšou je spustiť e-shop, na ktorý človek nemusí vedieť programovať. Dá sa predávať už aj priamo prostredníctvom sociálnych sietí. K tomu naozaj nepotrebujeme špeciálny obnos peňazí. Jednoduchým spôsobom, ako začať podnikať je aj zapojiť sa do nejakej legálnej a zaujímavej Multi Level marketingovej schémy. Je veľa spoločností, ktoré takúto možnosť zárobku ponúkajú. Je potrebné si však dať pozor na dve veci - aby to nebola tzv. Ponziho schéma, čo je pyramídová hra alebo nelegálny systém. Dobrý Multi Level systém má tiež kvalitný systém vzdelávania. Totižto keď človek nerastie ako osobnosť, tak nemôže dlhodobo rásť ani v podnikaní. 

Čo nám napríklad ponúka taký Multi Level marketing?

Pre ženy je v tomto smere veľmi veľa možností. Od kozmetiky, zdravia, výživových doplnkov cez rôzne Multi Levely, ktoré sa zaoberajú krásou, domacnosťou.. Vedel by som menovať dlho, ale myslím, že to nie je účelom nášho rozhovoru. Každopádne, vstúpenie do takéhoto typu podnikania je otázka ceny jedného nového páru topánok. Tento nízky poplatok sprístupní možnosť ďalšieho zárobku. No a potom je to o vykonanej práci. Veľmi veľa vykonanej práce, tak, ako v každom podnikaní.

Akých chýb sa (nie len) ženy na začiatku podnikania dopúšťajú?

Najväčšou hlúposťou, ktorú väčšina ľudí robí je, že ukončia svoj pracovný pomer a začnú podnikať. Je to nezmysel, pretože stratia príjem, nedonútia sa k práci a zlyhajú. To,  čo je dôležité, je ponechať si príjem a hľadať ďalšiu možnosť, ako zarobiť. V práci by mali zostať dovtedy, pokiaľ im podnikanie nezarába možno až päťkrát viac, ako je ich príjem v zamestnaní.

Mala by ísť žena do podnikania sama, alebo je potrebné mať možno nejakú tú ,,pomocnú ruku” ? 

Nie je dôležité či do toho pôjde sama alebo s mužom, aj keď je to v páre možno jednoduchšie. V skutočnosti by sa nemala spoliehať na nikoho iného. Avšak je samozrejme fajn, aby mala pri sebe niekoho, kto ju podporí a možno pomôže, ak bude potrebovať. Podpora je dôležitá, tak isto, ako by žena mala podporovať muža v aktivitách, ktoré robí.

Čo v prípade, že podnikať nechcem, avšak rada by som do domácnosti priniesla viac peňazí? 

Príjem peňazí nemusí byť ďaleko. Stále sa nájdu možnosti, ako si privyrobiť. Môže to byť aj v rámci toho istého zamestnania, ktoré vykonávajú. Práve o to to môže byť jednoduchšie aj pre tých, ktorí nechcú podnikať. Nekedy sa stačí dohodnúť s nadriadeným, že si vezme ďalšiu zodpovednosť. Môže to byť aj kariérny rast, o takýchto možnostiach pojednáva napríklad aj projekt Jobbooster, ktorý zastrešuje zhodou okolností aj náš BusinessCloud. To, čo robí väčšina bohatých ľudí je, že priberajú ďalšie zdroje príjmov. Ak by som ale mohol využiť tento rozhovor na to, aby som vyzval ženy, ktoré nechcú podnikať aby podporovali svojich mužov, tak to chcem využiť. Ako sa hovorí, za každým silným mužom stojí ešte silnejšia žena. :-) Podnikanie je dobrá voľba, dobrý smer. Nie však pre každého.

Čo by si našim čitateľkám poradil?

Aby nesledovali televíziu. Je potrebné vypnúť ju, prestať púšťať do svojho života akékoľvek negatívne správy, pretože všetky negatívne správy, aké sa vám dostávajú do uší, oberajú o energiu. A tiež som presvedčený, že ak by začali denne aspoň jednou pozitívnou myšlienkou, postupne by sa dopracovali aspoň k desiatim pozitívnym myšlienkam denne a snažili by sa vo všetkom hľadať to pozitívne, mali jednoduchší život.

Ešte nám na záver prezraď, čomu sa momentálne venuješ?

Momentálne som striedavo v Portugalsku a na Slovensku. Na Slovensku sa venujem BusinessCloudu a tiež niekoľkým jeho podprojektom. Trénujem ľudí, ktorí sa chcú zlepšiť v obchode, komunikačných zručnostiach a mám taktiež špecializovaný trénning Prvky obchodnej excelencie, ktorý je použiteľný aj do bežného života, do rodiny. V Portugalsku sa venujem nášmu podprojektu PARKIO.eu, ktorý rieši problém parkovania v mestách. Tento projekt vyhral aj v súťaži v Bruseli ako nainovatévnejší Smart City koncept v roku 2017. V Portugalsku sme dva mesiace dozadu vyhrali Lisabon Challenge, dali nám nejaké peniaze a podporujú nás v rozbehu na lokálnom trhu. Začíname v Lisabone a následne budeme expandovať do celej Európy.

Na fotografii: Zakladatatelia BusinessCloud a predstavitelia PosvancFitness (projekt BusinessCloud)

 

- - Inzercia - -