Dnes je utorok, 25.september 2018, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Skončili sa krajské voľby, boli pokojné

november 04, 2017 - 22:15
Pre výpadok elektrickej energie sa v deviatich obciach Trenčianskeho kraja hlasuje do 23:15, v Trenčianskom kraji dovtedy trvá moratórium a aj štatistický úrad začne zverejňovať priebežné výsledky na internete až po tomto termíne.

Bez väčších problémov sa skončili dnešné krajské voľby. Hlasovanie však pokračuje až do 23:15 v deviatich volebných miestnostiach v Trenčianskom kraji. Zvyšných 5 959 volebných miestností zatvorili presne o 22:00. V obciach Hrabovka, Dolná Súča a Horná Súča v okrese Trenčín sa pre výpadok elektrickej energie od 17:55 do 19:10 nehlasovalo. V obci Hrabovka sa bude voliť dlhšie v jednom volebnom okrsku, v Dolnej Súči v dvoch a v Hornej Súči v šiestich. Z toho dôvodu trvá informačné moratórium v Trenčianskom kraji až do 23:15 a až od 23:15 začne Štatistický úrad SR zverejňovať na internete priebežné výsledky hlasovania. Vyplýva to z informácií, ktoré agentúre SITA poskytol predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány a hovorca štatistického úradu Marián Jánošík.

V piatych voľbách do orgánov samosprávy krajov od vzniku SR mohlo využiť svoje voličské právo približne 4 435 000 obyvateľov Slovenska, občanov SR a cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku vo veku nad 18 rokov. Hlasovať o budúcich predsedoch a poslancoch ôsmich samosprávnych krajov sa dalo iba v mieste trvalého bydliska. Každý volič totiž mohol voliť iba poslancov, ktorí patria do jeho voličského obvodu. Hlasovalo sa všade od 7:00. Novinkou je, že krajské voľby už nemajú dve kolá a voliči si vyberali nielen budúcich poslancov krajského zastupiteľstva, ale aj predsedu kraja. Nové vedenie krajov bude výnimočne vo funkcii päť rokov a nie štyri. Je to tak preto, aby sa v roku 2022 mohli konať krajské a obecné voľby v jeden deň.

Priebežné výsledky tradične po skončení hlasovania zverejňuje Štatistický úrad SR na dvoch webstránkach, a to na webstránke štatistického úradu http://www.statistics.sk/sk/ a na špeciálnej webstránke zriadenej pre voľby https://volbysr.sk/sk/, kde sa po spracovaní všetkých hlasov objavia aj celkové výsledky krajských volieb. Štatistický úrad sumarizuje výsledky z okrskov, obvodov a krajov. Rýchlosť spracovania volebných výsledkov teda nezávisí od štatistického úradu, ale od rýchlosti a kvality sčítania hlasov v okrskových volebných komisiách, ktorých je pre krajské voľby zriadených 5 968. To, ako rýchlo budú zverejnené výsledky hlasovania, možno predpokladať najmä podľa rýchlosti sčítania hlasov v krajských voľbách v roku 2013. V nich bola potvrdená posledná okrsková zápisnica o 02:51, posledná zápisnica z volebného obvodu o 04:14 a posledná krajská zápisnica bola potvrdená o 05:15. Išlo o zápisnice z Košického kraja. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.

Priebeh hlasovania bol podľa informácií Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán pokojný. Ako pre agentúru SITA povedala zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová, štátna komisia prijala niekoľko desiatok podnetov, ktoré sa týkajú podozrenia z porušenia volebného moratória. Išlo napríklad o podnety na distribúciu rôznych tlačovín a letákov, ktoré propagovali niektorého z kandidátov v čase moratória, ktoré sa začalo vo štvrtok 2. novembra o 7:00. Dostala tiež podnety na narušenie poriadku vo volebnej miestnosti, tieto prípady sa však operatívne vyriešili. Vo všeobecnosti ide o drobné podnety, ktoré nenarušili pokojný priebeh sobotňajších krajských volieb. Polícia pred volebným dňom, ale aj počas volieb dostala niekoľko podnetov na údajnú volebnú korupciu, všetky podozrenia preveruje a bude o nich podrobnejšie informovať v nedeľu.

- - Inzercia - -