Dnes je streda, 12.december 2018, meniny má: Otília
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Silvie Mates: Úspešná vo svete farieb

november 06, 2017 - 16:20
Zaujímavá skúsenosť. Prvýkrát robím rozhovor tak, že maľujem a počúvam. SILVIE MATES, výtvarníčka, arteterapeutka, galeristka a najmä skvelá žena s jemnou dušou, no jasnou predstavou o živote, hovorí o sebe a čarovnom priestore v strede bratislavského Starého Mesta, ktoré je všetkým tým, čo si želáte mať. Galériou, kreatívnym priestorom, ateliérom, miestom na myšlienky aj na spomienky. Farebnou bublinkou, v ktorej sa je niekedy dobré ocitnúť, aby sme z nej vyšli opäť plní energie a – očistení.

So Silviou sa stretávame na tretí deň Bratislavských módnych dní. Miesto uprostred Starého Mesta za predajňou Coccinelle, ktorá v ten večer robí prehliadku, je vystlané kobercom štvorcových kamenných kociek, vôňou z neďalekej známej reštaurácie, ale ešte aj inou vôňou, akousi sviečkovo nadpozemskou, ktorá sa šíri v oblakoch novembrovej pary. Víta nás galeristka. Drobná, s okuliarmi na nose, ktoré si občas posunie a povie, že tento priestor je iba dnes iný. Na stenách obrazy, popri nich stoličky, na ktoré sa usádzajú hostia. Večer je príjemný. Rozprávame sa o tom, že keď sa rozhodla pre otvorenie galérie, nespávala niekedy celé noci. „Bola jedna hodina po polnoci a ja som čistila, zametala, dávala punc miestu, ktoré predtým patrilo svadobnému salónu.“ Na otázku, ako si to útulné miesto našla, povedala: „...to ono si asi našlo mňa. lebo dlho som hľadala, v Bratislave som už pôsobila ako arteterapeut a pedagóg, ale už vtedy som mala predstavu o vlastnom priestore, v ktorom by som mohla tvoriť a súčasne prepojiť prácu výtvarníka, pedagóga a využiť prax arteterapie na jednom mieste. Vidíte, našli sme sa a dnes som tento, predovšetkým umelecký priestor, prepožičala aj na módnu prehliadku.“ ARTEVIA má svoju umeleckú atmosféru a smer, ktorý chceme udržať.

ram_8726.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Maľované predstavy

So Silviou sa druhýkrát stretávame už na jej kurze. Nadchlo ma nielen jej rozprávanie. O hľadaní, o dlhej náročnej ceste od predstavy k jej zrealizovaniu, no zaujímalo ma aj to, ako sa jej darí, keďže po náročnom období sa ozvali aj zdravotné problémy. Prichádzam trošku neskôr. V ateliéri sú už nejaké dievčatá. Stoja pri stojanoch a maľujú tváre, aj ruže. „Dnes sa budeme venovať valérom a zopakujeme si meranie, presné proporcie. Povieme si, ako namiešať farbu a vložiť do práce seba,“ hovorí Silvia.

Lívia je absolventka umeleckej priemyslovky, teraz v študuje dizajn. Na kurz chodí preto, lebo Silvia ju ešte viac posúva radami aj skúsenosťami. V Artevii sa môže zdokonaľovať a pracovať aj na zadaných školských úlohách, akoby bola v ateliéri. Mária maľuje tvár človeka. Snaží sa pomocou predlohy dodržať farebné tóny a pridať vnútorné vyžarovanie a charakter. „Má mierny úškrn, nazdá sa ti?“ pýta sa Silvia, ale jej rady a odporúčania sú ako ťahy štetcom. Jemné, presné, ale aj účinné. Človeka povzbudia, posmelia, dovolia mu ísť až niekde do hlbín svojej duše a dať priestor predpokladom a kreativite. „Sú tu ľudia rôznych profesií, pracujú ako daňovníci, účtovníci ekonómovia... Na úvodnej hodine si sadli k výkresu a nakreslili zopár priamych čiar. Nie všetci, samozrejme. Niektorí sa dokázali uvoľniť až po chvíľke, ale podarilo sa,“ smeje sa Silvia. „Oslobodili svoju myseľ od bežných starostí a urobili to, po čom túžili. Pre strnulých ľudí je arteterpaia a s ňou spojený kurz kreatívnej maľby veľmi účinný. Pracujú s farbami len tak, ako ich vedie myseľ, bez toho, aby mali niečo nalinkované a oni sa hrajú, miešajú rôzne farebné odtiene a stávajú sa opäť tými, ktorými aj pomaly zabudli byť,“ hovorí Silvia...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 44-45/2017!

- - Inzercia - -