Dnes je utorok, 25.september 2018, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ústavný súd čaká personálne zemetrasenie

november 07, 2017 - 10:54
Politici podliezli latku, zvolili kandidátov, ktorých prezident odmieta vymenovať, otvára sa diskusia o tom, aké by mali byť kritériá pre kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Ústavný súd SR čaká v roku 2019 personálne zemetrasenie. Bude sa meniť až deväť z 13 sudcov, voliť sa budú v budúcom roku, zdôraznil dnes v Bratislave na konferencii o výbere ústavných sudcov Peter Wilfling z VIA IURIS, ktorá konferenciu organizovala. Pripomenul, že keďže medzi parlamentom a prezidentom je v súčasnosti konflikt o tom, ktoré osoby by mali byť sudcami ústavného súdu a tri miesta sudcov ústavného súdu sú stále neobsadené, spolu sa bude v najbližšom období meniť až 12 ústavných sudcov z celkového počtu 13. Ako povedal, zdá sa, že na súde nezostane v roku 2019 "kameň na kameni". Bude to úplne nový ústavný súd, jeho sudcovia budú pritom činní do roku 2031. Wilfling preto verí, že politické rokovania v koalícii sa pohnú a politici prídu s riešením, na základe ktorého bude zvolený dôveryhodný ústavný súd a to posilní aj dôveru verejnosti v demokraciu. Verí, že si politici uvedomia, že ide o veľa, že sa oslabuje dôvera ľudí v inštitúcie právneho štátu a nedovolia, aby sa zničila dôvera verejnosti v ústavný súd, ktorý mnohí vnímajú ako poslednú poistku garancie ochrany ľudských práv. "Ak dovolia politici, aby padla dôvera ľudí v ústavný súd, môže sa to vrátiť vo voľbách," upozornil Wilfling.

Na prijatie legislatívnych zmien už nezostáva veľa času. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská priznala, že v súčasnosti nie je žiaden koaličný návrh, ktorý by riešil túto problematiku. "Táto téma ešte musí prísť na stôl, je súčasťou programového vyhlásenia vlády," zdôraznila ministerka, ktorá sa zúčastnila na konferencii. Dodala, že je potrebné hľadať konsenzus a nie konflikt. Predpokladá, že o téme sa bude na úrovni koalície hovoriť niekedy na prelome rokov respektíve začiatkom budúceho roka. Na zmenu ústavy je podľa nej už krátky čas. Aj bez zmeny legislatívy by ale mohlo prísť podľa nej k dohode na nejakých kritériách na kandidátov na sudcov. Ministerka Žitňanská vyhlásila, že "reálne je pred nami obrovská zodpovednosť, ambícia je mať dôveryhodných ľudí na postoch sudcov Ústavného súdu SR. Ide o to, aby sme dokázali zvládnuť proces kreovania ústavného súdu tak, aby na obdobie 12 rokov mal širšiu dôveru." Priznala, že "možno by sme nediskutovali o novele ústavy, keby sme ako politici nezlyhali." Za zlyhanie označila neschopnosť obsadiť pozície sudcov a za druhé zlyhanie politikov označila to, že v nejakých voľbách podliezli latku a preto je tu teraz debata o tom, aký renomovaný odborník má byť kandidát na ústavného sudcu a aky má mať charakter a kredit.

Peter Wilfling v tejto súvislosti pripomenul doterajšie voľby kandidátov na sudcov ÚS SR. V drvivej väčšine uspeli kandidáti koaličných strán, v poslednej voľbe dokonca členovia a funkcionári Smeru-SD, čo bol nešťastný spôsob obsadzovania ústavného súdu, dodal. Benátska komisia odporúča zavedenie kvalifikovanej väčšiny pri voľbe kandidátov v parlamente. Riešením je aj zvýšenie kvóra na aspoň nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov. Ak by nebola teraz politická vôľa na zmenu ústavy, bez zmeny ústavy sa dá riešiť presnejšia úprava posudzovania a vypočúvania kandidátov, myslí si Wilfling. Ako možné riešenie spomenul zriadenie poradného výboru z uznávaných autorít, ktorí by dával odporúčanie poslancom pred voľbou. Doteraz to robil ústavnoprávny výbor a robil to formálne, dodal.

Foto: pixabay.com

- - Inzercia - -