Dnes je streda, 24.január 2018, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pripomíname si Medzinárodný deň nevidiacich

november 13, 2017 - 15:17
Svet si dnes pripomína Medzinárodný deň nevidiacich, ktorého cieľom je zlepšiť podmienky života ľudí so zrakovým postihnutím, zlepšiť ich zručnosti pre zamestnanosť a zapojiť ich do spoločenského života.

Medzinárodný deň nevidiacich si verejnosť pripomína každoročne od roku 1946. Slávi sa na počesť Valentina Haüya, francúzskeho priekopníka systematického vzdelávania nevidiacich, ktorý sa narodil 13. novembra 1745. Haüy v roku 1784 založil v Paríži prvú školu pre nevidiacich, kde neskôr získal vzdelanie aj Louis Braille, vynálezca slepeckého písma.

Okrem Medzinárodného dňa nevidiacich majú ľudia so zrakovým postihnutím v kalendári ďalšie dva významné dni – 15. október je Svetovým dňom bielej palice a 4. január Svetovým Braillovým dňom. Ľudia so zrakovým postihnutím predstavujú zhruba 1,5 percenta celkovej populácie.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa nevidiacich Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska (ÚNSS) otvorí výstavu fotografií, ktoré priamo alebo nepriamo zachytávajú problematiku ľudí so zrakovým postihnutím. Vernisáž s názvom Cesty svetla 2017 sa uskutoční vo Výstavnej sieni novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave. Súčasťou slávnosti bude odovzdávanie cien víťazom.

Do už 14. ročníka súťaže Cesty svetla sa zapojilo 29 autorov s 1 357 snímkami. V kategórii Farebná fotografia obsadila 1. miesto Lucia Blašková s dielom Dotyk svetla, séria fotografií priniesla 2. miesto Ružene Fifíkovej a 3. miesto patrí Ľudmile Miklošovej a jej snímke Jarné lúče. Spomedzi čierno-bielych fotografií porotu najviac oslovila snímka Petra Orvoša, 2. miesto získala Lucia Blašková a 3. miesto obsadila Blanka Mináriková.

- - Inzercia - -