Dnes je štvrtok, 18.október 2018, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako šiel čas so 7Up?

december 08, 2017 - 10:17
Citrónové osvieženie pre pohodových ľudí, to je limonáda 7Up. Než sa ale na naše stoly dostala v podobe, v akej ju dnes poznáme, trvalo to peknú radu rokov. Pozoruhodný príbeh tohto perlivého nápoja sa píše už od roku 1929. Už za pár rokov teda oslávi svoje sté narodeniny, čo svedčí o nadčasovosti a rokmi preverenej kvalite. 7Up proste dostal už nejednu generáciu!

Cesta je cieľ

 Za objavom 7Up stála ambícia splodiť dynamický nealkoholický nápoj, ktorý zaujme širokú verejnosť. Vynálezca limonády, pán C.L. Grigg, testoval 11 rôznych receptov citrónových nápojov, až nakoniec zvíťazila tá, ktorá dokonale splňovala dva hlavné ciele - osviežiť a uhasiť smäd. Tak vznikla skvelá chuť, ktorá si „odžila“ obdobie vojny, hippie, rokenrolu i nové milénium. 

Pôvodný názov tohto citrónového limonádového priekopníka bol Bib-Label Lithium Lemon-Lime Soda. Veľmi skoro však Grigg svoj nápoj premenoval na 7Up. Dodnes sa nedá s istotou povedať, prečo si vybral práve tento názov, i keď špekulácií existuje henď niekoľko. Grigg si však jednoducho vzal toto svoje tajomstvo so sebou do hrobu. Jednej z verzií nahráva do karát samotné zloženie nápoja, ktoré sa skladá zo siedmych tajných ingrediencií. Názov by teda naň mohol odkazovať, avšak stále je to len nepotvrdená domnienka. 

Limonádu neohrozilo ani jej predstavenie v pomerne nešťastnej dobe, a to dva týždne pred pádom newyorskej burzy. I napriek „narodeniu“ do nie príliš prajnej doby si podmanivá citrusová chuť získala mnoho fanúšikov a vybojovala si tak svoje neochvejné miesto na trhu s nealkoholickými bezkofeínovými nápojmi. 

Osviežujúcemu drinku sa darilo tak dobre, že sa na konci štyridsiatych rokov stal tretím najpredávanejším nealkoholickým nápojom na svete. Konkurencia sa taktiež nechcela nechať zahanbiť, a tak od roku 1961 putuje po svete minimálne jedna citrónová limonáda, ktorá sa snaží 7Up dohnať. 

 Bez cukru, prosím!

Už v sedemdesiatych rokoch sa dbalo na štíhlu líniu. Ľudia chceli mlsať a popíjať sladké nápoje bez toho, aby sa museli obávať pribúdajúcich kíl. Dopyt určoval trendy - cukor bol out, diéta naopak in. Preto sa výrobcovia nechali unášať názormi verejnosti a nápoj upgradovať a vytvoriť tak novinku, ktorá zákazníkov uspokojí. Tak vznikla nová limonáda Diet 7Up, a ako už samotný názov našepkáva, neobsahovala žiadny cukor. Ďalšie tabu bolo prelomené a na „limonádovom poli“ si tento osviežujúci perlivý nápoj vybudoval pevné a neochvejné miesto priamo v prvej línii. 

Na Slovensku si môžeme 7Up vychutnávať od roku 1992. Za tú dobu prešiel obal i etiketa značnými zmenami, ale tradičná citrónovo-limetková chuť ostala nedotknutá. Až do tohto roku, kedy nastal comeback k sladeniu cukrom a dosladzovaniu stéviou, čo znižuje kalorickú hodnotu nápoja až o 30 %. Rozhodne tu však neplatí úmera - menej kalórií = menej chuti. Ba naopak!

- - Inzercia - -