Dnes je pondelok, 18.február 2019, meniny má: Jaromír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Toto sú trendy v mobilnej fotografii 2018!

december 17, 2017 - 19:12
Tento rok sa vo svete smartfónov niesol v znamení duálnych fotoaparátov, rozšírenej reality, sklenených konštrukcií a najnovšie aj umelej inteligencie od Huawei. Preto už teraz môžeme povedať, akým smerom sa bude uberať mobilná fotografia v budúcom roku.

Najdôležitejší hráči na trhu vybavili svoje vlajkové lode dvojicou zadných snímačov, čím nabrala mobilná fotografia na obrátkach. Rozdielne senzory poskytujú rôzne možnosti. Niektoré značky sa rozhodli pre širokouhlý objektív či objektív s odlišnou ohniskovou vzdialenosťou pre kvalitnejšie priblíženie snímok. Huawei je už niekoľko rokov, vďaka spolupráci s firmou Leica, priekopníkom v čiernobielej fotografii. Využíva sa najmä na zdôraznenie dramatickosti snímky alebo pri nočnej fotografii, keďže dokáže zhotoviť čisté a jasné zábery.

Umelá inteligencia

Nedávno prišiel tento výrobca na trh s prelomovým procesorom Kirin 970 spolu s novým modelom Huawei Mate 10 Pro, ktorý má špeciálnu jednotku NPU (Neural Processing Unit) pre umelú inteligenciu (AI). Využitie nájde okrem iného aj vo fotoaparátoch, napríklad u zmienenej novinky Huawei Mate 10 Pro. S pomocou inteligentných fotografických algoritmov Mate 10 Pro rozpoznáva rôzne scény a objekty v reálnom čase, následne automaticky prispôsobí farebnosť, kontrast, svetelnosť, expozíciu a iné pre dosiahnutie ostrých a perfektných fotografií. Výsledné snímky fotené v automatickom režime sú neporovnateľne lepšie než pri klasickom automatickom nastavení bez podpory AI. Dá sa predpokladať, že v budúcom roku pôjdu aj ostatní výrobcovia mobilných zariadení podobnou cestou. Pri fotografovaní sa tak môžeme spoľahnúť, že telefón sám vyhodnotí, čo práve fotí a aké nastavenie je pre danú scénu najvhodnejšie. Či už fotíte portrét, jedlo alebo svojho domáceho miláčika, môžete si byť istí, že výsledkom bude fotografia vysokej kvality.

Bokeh efekt

Ďalším nepochybným trendom je bokeh efekt (rozostrené pozadie). Zatiaľ čo ešte pred pár rokmi sa tento efekt dal dosiahnuť len prostredníctvom DSLR (digitálnou zrkadlovkou) so špeciálnym objektívom, dnes ho už jednoducho vytvoríte aj smartfónom. Softvér, ktorý pozadie rozostruje, je nestále vylepšovaný, preto sa aj odborníci zhodujú, že vlajkové lode najznámejších značiek môžu smelo konkurovať aj zrkadlovkám. Pozornosť výrobcov sa zameriava aj na bokeh efekt pri prednej kamere. Napríklad s produktom Huawei Mate10 lite tak vďaka tejto funkcii môžete vytvoriť selfie, ktoré je jasné a bez šumu aj pri horších svetelných podmienkach.. Pri ceste na dovolenku ušetríte miesto v kufri, ktoré by bežne zabrala zrkadlovka, a pritom sa nemusíte obávať o výslednú kvalitu vašich záberov. 

360° videá a virtuálna realita

Statív môžete tiež nechať doma, optická stabilizácia obrazu vám pomôže vytvoriť stabilnejšie videá aj v 4K rozlíšení bez výrazných otrasov. Pomocou jednoducho prídavnej 360-stupňovej kamery môžete zdieľať vaše zážitky priamo na sociálne siete a vaši blízki si ich budú môcť pozrieť v rozšírenej realite. Vitajte v budúcnosti. Ak chcete, aby vaše fotky naozaj zapôsobili, je stále dôležité dodržiavať základné pravidlá fotografovania. Napríklad zachovať princíp zlatého rezu, dávať si pozor, aby ste na zábere „neusekli“ chodidlá či inak nezdeformovali fotené postavy. Vždy je skvelým osviežením nekonvenčný pohľad. Nepreháňajte to ani s filtrami a dodatočnými úpravami. V roku 2018 budú prevládať prirodzené, ale profesionálne pôsobiace zábery. 

A malá rada na záver – pred fotografovaním si vždy vyčistite objektív. Budete prekvapení, aký to dokáže spraviť rozdiel. Snímky zhotovené objektívom, ktorý je špinavý alebo poškrabaný, môžu pôsobiť nejasne, rozmazane a zahmlene. 

- - Inzercia - -