Dnes je streda, 19.december 2018, meniny má: Judita
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Katarina Žiak: Príbeh je pre mňa pri tvorbe šperkov veľmi dôležitý

december 27, 2017 - 17:14
Každý z nás si nesie v srdci svoj detský sen, ale nie každý nájde odvahu ho aj v dospelosti uskutočniť. V rozhovore nám o svojom sne porozprávala mladá slovenská šperkárka a dizajnérka Katarina Žiak.

Katarína prezraď nám niečo o sebe, svojich snoch... ktoré si teraz realizuješ vo svojich šperkoch, ako si sa k takýmto tvorivým činnostiam dostala?

Musím sa vám priznať, že k umeniu a neskôr aj k navrhovaniu šperkov, som sa dostala tak trochu náhodou. Od malička som túžila robiť veľa vecí, no na prvom mieste bol u mňa hlavne šport. Hoci nie úplne bežný a jednoduchý, ale o to pre mňa vzácnejší – drezúrne jazdenie. So začiatkom vysokej školy, som musela postupne športové jazdenie ako sa povie „zavesiť na klinec“, pretože nebolo možné časovo skĺbiť náročné tréningy a preteky s povinnosťami na univerzite. Vtedy som sa síce preto hnevala, ale teraz to neľutujem. Aj vďaka tomu, som si našla niečo nové, čo som si zamilovala – začala som tvoriť vlastné šperky.

Aký bol tvoj prvý šperk, ktorý si vyrobila?

Prvý šperk, ktorý som vyrobila, bol práve prívesok s motívom drezúrneho koňa. Bol to nápad, ktorý som mala už dlhú dobu, pretože šperk s motívom koňa - úplne podľa mojich predstáv, som nikde nevidela. Všetkým „koníkovým“ šperkom, na ktoré som natrafila, vždy niečo chýbalo. Bohužiaľ som perfekcionista a vo všetkom hľadám dokonalosť, preto som v každom prívesku s koníkom videla aj niečo, čo sa mi nepáčilo – príliš dlhé nohy, nesprávne proporcie tela, veľa trblietok atď., ...mohla by som pokračovať donekonečna. Iróniou je, že počas celého obdobia, čo som sa aktívne venovala drezúrnemu jazdeniu, som žiadny prívesok s koníkom nenosila. Jednoducho nenašla som taký, ktorý by bol podľa môjho vkusu, tak som si ho musela vyrobiť.

Ako vnímali a hodnotili tvoje prvé šperky ľudia z tvojho okolia, rodina?

V začiatkoch by som povedala, že reakcie rodiny a blízkych boli neutrálne, ani ma neodhovárali ani príliš nepovzbudzovali. Ale keď sa mi konečne podarilo zhmotniť celú moju ideu a návrhy v kove, reakcie začali byť pozitívne. Pretože videli, že sa tvorba šperkov a obrazov pre mňa stala niečím viac, než len chvíľkovou zábavou. Samozrejme, trvalo to niekoľko rokov, kým som sa prepracovala od skíc k finálnemu prevedeniu.

Tvoje šperky sú skutočné skvosty, jedinečné umelecké diela. Ako každý správny umelec určite potrebuješ aj inšpiráciu. Kde ju nachádzaš? Čo ťa pri tvorbe oslovilo?

Snažím sa vytvárať rozmanité kolekcie šperkov, pričom každý kúsok kolekcie vychádza zo spoločného motívu, ktorý ďalej nadobúda rozličné podoby v každom šperku.  Inšpiráciou pre mňa je okolitý svet, príroda ale aj ľudová tradícia, v ktorej je ukrytá nevšedná krása histórie nášho národa. Tak vznikli kolekcie ako napr. JEMNOSŤ ČIPKY V KOVE UKRYTÁ, SLOVANSKÉ BÁSNICKÉ MÚZY, V KRAJINE DIVÝCH KVETÍN, KVETY & ORNAMENTY, TRADÍCIA V SRDCI UKRYTÁ, NA KRÍDLACH MOTÝĽOV, LABUTIE JAZERO a ďalšie.

Určite každý z tvojich šperkov má aj svoj príbeh.

Áno, príbeh je pre mňa pri tvorbe veľmi dôležitý. Keď tvorím kolekciu šperkov je to pre mňa dlhý proces. Na začiatku musí byť myšlienka, ktorú sa snažím ďalej rozvíjať až do podoby ucelenej kolekcie. Samozrejme, neobíde sa to bez návrhov, zmien a úprav, dolaďovania detailov, atď.. Ale aj napriek nikdy nekončiacim zmenám je práve táto doba - hľadania tej správnej podoby, pre mňa pri tvorbe tou najkrajšou. Samotný proces vzniku prinesie so sebou aj unikátny príbeh šperku. Ak človek spozná príbeh a myšlienku, jeho pohľad na daný šperk je potom úplne odlišný. Dobrým príkladom sú prívesky z kolekcie SLOVANSKÉ BÁSNICKÉ MÚZY – Slávy dcéra, Marína, Hájnikova žena... Na prvý pohľad vidíte len dievčiny v kroji, ale keď spoznáte ich príbeh, už pre vás básnické múzy nebudú len pekným príveskom - kusom kovu, ale pre mnohých sa stanú milou spomienkou na detstvo, príbuzných, rodný kraj, či prvú lásku.

Ktorý z tvojich šperkov ti prirástol k srdcu?

Jednoznačne prvý, ktorý som vyrobila, na ten sa nezabúda, prívesok s motívom drezúrneho koňa.

Vzory tvojich šperkov sú jedinečné, vyrábaš ich aj v rôznych veľkostiach a farbách? Aký materiál používaš?

Áno, rôzne veľkosti šperkov a farebné prevedenia sú u mňa samozrejmosťou. Všetky šperky vyrábam z chirurgickej ocele, ktorá ďalej v tvorivom procese podlieha galvanickému pokovovaniu 23,5 karátovým zlatom. Snažím sa vytvárať vzory šperkov v rôznych veľkostiach aj farbách, aby ich mohli nosiť dámy, ktoré majú radi len jemné malé náušničky, ale aj ženy, ktoré obľubujú veľké a výrazné šperky.

Vytvorila si už niekoľko úspešných kolekcií, skús nám o nich niečo povedať? Ktoré boli pre teba unikátne? A Prečo?

Ktoré boli unikátne? Na to by som musela odpovedať, že všetky, pretože s každou kolekciou som prežila kúsok života. Momentálne mi najviac k srdcu prirástla práve aktuálna kolekcia – JEMNOSŤ ČIPKY V KOVE UKTYTÁ. Vedeli ste, že prvé čipky boli zhotovené zo zlatých a strieborných kovových nití? Práve táto zaujímavá informácia ma priviedla na myšlienku vytvoriť novú kolekciu šperkov. Táto kolekcia je venovaná krásnemu a jedinečnému umeniu paličkovanej čipky, ktoré je jednou z najnáročnejších a najpozoruhodnejších techník slovenského ľudového umenia. Čipka ponúka neuveriteľné množstvo inšpirácií a námetov, z ktorých sa mi neustále darí vytvárať nové a nové vzory.

Medzi tvoje zákazníčky patria iba slovenské ženy alebo výtvory z tvojej dielne nosia aj v zahraničí?

Zatiaľ pôsobím prevažne na Slovensku, ale niekoľko šperkov už putovalo aj do zahraničia, napríklad do Austrálie, Ruska, Francúzska, Belgicka, Írska či Anglicka.

Aké novinky chystáš do budúceho roka?

Noviniek bude skutočne veľa. Prezradím, že aktuálne chystám rôzne prevedenia malých napichovacích náušničiek tzv. „záušničiek“, brošne, nové náramky a samozrejme pribudnú aj ďalšie šperky k aktuálnym kolekciám, ale aj úplne nové kolekcie šperkov.

- - Inzercia - -