Dnes je utorok, 23.október 2018, meniny má: Alojzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zdenko Dzurjanin: Zmapoval všetky kostoly Slovenska!

január 05, 2018 - 14:13
V tejto chvíli je na Slovensku 4 158 kostolov. Zmapoval ich a všetky odfotil ZDENKO DZURJANIN (31). Pri tomto projekte prešiel absolútne všetky mestá a obce Slovenskej republiky. Výsledkom jeho osemročnej neúnavnej práce bude kniha o kostoloch Slovenska a aj mnoho zaujímavostí o nich.

Prvotným impulzom pre Zdenka Dzurjanina bol fakt, že chcel dokonale spoznať krajinu, v ktorej žije. „To sa dá zvládnuť iba tak, že človek navštívi každú obec na Slovensku. Charakteristickým prvkom obce i mesta je kostol. Práve preto som chcel všetky obce navštíviť, aby som sa o tom presvedčil na vlastné oči,“ hovorí Zdenko Dzurjanin, ktorý vyštudoval ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdenko Dzurjanin so svojimi rodičmi pred mapou Slovenska s obrázkami všetkých kostolov

20150910190349_dsc9993.jpg

Foto: 
archiv Z.Dz.

„Len o drevených kostoloch na Slovensku existuje asi 39 kníh. Ale nebola žiadna publikácia, ktorá by sa kostolom v našej krajine venovala globálne. Tak som si povedal, že to urobím a uvidím, aký ohlas to zanechá,“ hovorí mladý muž, ktorý mapovaniu kostolov Slovenska venoval osem rokov.

„Tá práca by mohla trvať aj kratšie. Lenže – raz som prišiel domov z Banskej Bystrice a všetky veci som hodil do práčky. Po piatich minútach kričím na mamu – prosím ťa, vypni práčku!!! Vo vrecku nohavíc mám dva USB kľúče s fotkami a údajmi o kostoloch,“ smeje sa už dnes Zdenko. Vtedy mu však nebolo všetko jedno. Z USB kľúčov sa síce nejaké údaje zachránili, ale 175 kostolov nenávratne zmizlo. Takže ich musel fotiť a absolvovať cestu za nimi opäť. To mu trvalo dva roky.

svaty_kriz_-_lazisko.jpg

Foto: 
archiv Z.Dz.

Zo začiatku si klepkali na čelo

Zdenka mnohí spočiatku označovali za blázna, ktorý ide robiť ,,niečo nenormálne“. Na prvej výstave v roku 2015 však uznali, že jeho práca je záslužná a nenahraditeľná. ,,Už ma nikto nepredbehne. Tvrdím, že treba mať systém, bez systému sa človek stratí,“ smeje sa Zdenko.

Najprv si urobil zoznam všetkých obcí na Slovensku. Bolo to 26 strán. Postupoval od západu na východ, najskôr jazdil len autobusmi, vlakmi, na bicykli či išiel peši. Asi v polovici práce mu pomohol kamarát Ľuboš z Košíc, ktorý ho vozil autom. Zdenko totiž doteraz nemá vodičák, a ani auto..

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 52/2017!

- - Inzercia - -