Dnes je pondelok, 18.február 2019, meniny má: Jaromír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ples v opere 2018: Šperkárka Petra Toth so svojou tvorbou začala, keď mala 6 rokov!

január 16, 2018 - 11:34
Na Plese v opere ani tento rok nebola núdza o množstvo krásnych žien v honosných róbach. Neodmysliteľnou súčasťou krásnych šiat sú aj šperky. Pozvanie na 18. ročník tohto charitatívneho eventu prijala aj slovenská šperkárka Petra Toth, ktorá svoj prvý šperk vytvorila, keď mala len 6 rokov. Zhruba pred desiatimi rokmi sa rozhodla vzdať hold slovenskému folklóru, a tak vznikla, jej prvá kolekcia inšpirovaná slovenským ornamentom - Slovenská Epopej 1. Známa slovenská klenotníčka prezradila aj to, čo si myslí o vzdelávaní detí so zdravotným postihnutím.

Čo si myslíte o dobročinnom podtóne Plesu v opere, majú podľa Vás zdravotne znevýhodnené deti, právo na vzdelanie, aj keď sú „iné“ ako zdravé deti?

Každé jedno dieťa má právo na rovnaké podmienky pri vzdelávaní, preto si myslím, že je dôležité, aby sa aj zdravotne znevýhodnené deti dostali ku vzdelaniu. Sú to tak isto hodnotní ľudia ako zdravé deti, preto nevidím najmenší dôvod na to, aby im bola odobratá možnosť bez problémov pristupovať ku vzdelaniu. Tu je samozrejme dôležitý aj aspekt socializácie týchto detí, pokiaľ sa nebudú môcť bez problémov dostať do školy, prídu aj o sociálne väzby, ktoré tam môžu získať a to by bol ešte väčší problém.

Tento rok ide o vašu premiérovú účasť na Plese v opere. Aké ste mali od plesu očakávania, tešíte sa?

Nemávam konkrétne očakávania, rada sa nechávam prekvapiť. Predpokladala som, že pôjde o kvalitnú zábavu na vysokej úrovni. Dobročinnú časť Plesu v opere vnímam ako veľmi dôležitú, aj vďaka nej sa ľudia môžu dozvedieť o dôležitých témach, ktoré sa dotýkajú nie zanedbateľného množstva ľudí. Treba si pomáhať ako vieme a ako je v našich silách, už len osveta o probléme niekedy môže byť obrovská pomoc.

Máte na konte mnoho úspechov doma aj v zahraničí, ako je na tom vaša tvorba v súčasnosti?

Moja aktuálna kolekcia má názov Mileva, je pomenovaná po mojej dcére a je inšpirovaná Čatajským ornamentom. Okrem šperkov do mojej tvorby pribudla aj kabelka a kolekcia šiat Mileva. Šperky Petra Toth zdobia nielen slovenské ženy a celebrity, ale svoj úspech čím ďalej tým viac žnú aj v zahraničí. Cudzincov veľmi fascinujú naše ľudové výšivky, pripadajú im prepracované, veselé a exotické, preto ich neprestávajú udivovať ani šperky Petra Toth.

petra_toth.jpg

Foto: 
Ples v opere

- - Inzercia - -