Dnes je utorok, 11.december 2018, meniny má: Hilda
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Permanentný make-up: Stavte na prirodzenosť a zabudnite na líčenie!

február 21, 2018 - 13:21
Permanentný make-up je technika, ktorá existuje už desaťročia a neustále sa vyvíja. Mnohým ženám šetrí čas, zvýrazní lícne kosti, opticky zväčší pery, či upraví obočie do dokonalosti. Dvojnásobného majstra sveta a odborníka na slovo vzatého JAROSLAVA NOSKA sme sa opýtali pár otázok týkajúcich sa permanentného make-upu.

Pán Nosko, ste už dvojnásobný majster sveta v permanentnom make-upe. Z môjho pohľadu je táto práca pre muža trošku špecifická. Ako ste sa k tomu dostali?

Je pravdou, že sem tam sa človek pozastaví nad tým, že muž a make-up, avšak myslím si, že ženy v dnešnej dobe radšej idú k mužovi kaderníkovi či vytetovať si obočie (aspoň mi to vravia a sú rady). Dostal som sa k tomu tak, že mám od mala vzťah k umeniu a nejak to celé vyšlo tak, že od klasického tetovania som prešiel k permanentnému make-upu.

Aký je rozdiel medzi klasickým tetovaním a permanentným make-upom?

Rozdiel je v iných farbách a sklone ihly. Pri farbách je aj najväčší problém, keďže v make-upe musíte presne vedieť, koľko kvapiek akej farby použiť, aby sa nestalo, že obočie ostane napríklad ružové. To je veľké umenie.

Aké sú súčasné trendy v permanentnom make-upe? V čom je dnes tento typ make-upu "iný" ako pred pár rokmi? Vnímate v jeho vývine posun?

Permanentný make-up sa posunul na dosť vysokú úroveň, avšak opäť s pokorou, na Slovensku bohužiaľ veľmi nie. Niektoré dámy používajú techniky staré päť rokov a aj to s hlavnými chybami, ktoré tu však nebudem uvázdať, keďže si každého vážim. Začalo to tenkými modrými čiarkami až po čepieľkovú metódu, ktorú veľmi neuznávam, keďže je obmedzená. S touto metódou nič nenatieňujete, navyše je bolestivá nehovoriac o tom, že ženy sú takmer vždy nespokojné. V súčasnosti sú technológie úplne inde a preto spracuvávam aj videá, kde je efekt najlepšie vidieť.

Je sa v tomto smere stále čo učiť?

Dlho trvá, kým všetko pripravíte, ale to mám, pri všetkej skromnosti, už „zmáknuté“ nejaký ten rok. Napredovať sa teda nejakým extra spôsobom nedá. Keď už máte všetko pod kontrolou a viete, aká farba ako po týždni či po roku vyzerá, ladíte len detaily.

Je pre vás každá aplikácia výzvou? Predsa len ide o tvár, kde je potrebné si dávať maximálny pozor na detaily...

Nebudem klamať, ale beriem to prirodzene. Stačí mi jedna čiarka fixou a idem hneď na to. Doslova neodmietam nič, vždy sa dá niečo vylepšiť či opraviť.

Zákazníčky v akom veku vás najčastejšie navštevujú? A s akými požiadavkami za vami prichádzajú?

Prichádzajú ženy od 17 do 90 rokov. Každá z nich chce vyzerať lepšie a veľmi pekne a s úctou im ďakujem za to, že to celé nechávajú na mňa. Dokonca sa deje aj to, že tvar nechcú vidieť vopred, iba zavelia „poďme na to, nechám to na vás.“

Môže si dať urobiť perm.make-up každá žena? Resp. pre koho je určený a pre koho naopak nevhodný?

Áno, môže si ho dať urobiť každá žena a je jedno, ako vyzerá a koľko má rokov. Ak má žena dobre upravené obočie, pekné ústa či linky, skrášli to doslova každú ženu. Niekedy stačí milimeter, inokedy zasa komplet celé, ale vždy sa dá niečo vylepšiť.

Je možné "pokazený" permnentný make-up  opraviť?

Isteže áno a to takmer každý na 95 percent. Najproblémovejšie je hrubé čierne vytetované obočie, avšak aj to sa dá zmeniť na moderný tvar a žena je opäť krajšou.

Na čo by si mala dať klientka pozor? Predsa len ide o zásah do tváre, ktorý môže ovplyvniť konečný výraz...

Klientka by si mala dávať pozor najmä na to, kto to robí. To je alfa a omega celej úpravy. Nejeden salón má nádherný interiér, ale žena odíde škaredšia. Takže pozor na toto z estetického hľadiska. Zo zdravotného by mala vidieť, či sa pred ňou otvára ihla, dokonca by mala na tom trvať. Takisto aby na farbách neboli ázijské znaky, poprípade čínske farby, kde je nápis bez značky a na obale napísané len „farba“.

Ktoré časti tváre si dávame najčastejšie tetovať?

Najčastejšie je to obočie, ale dorovnáva to v poslednej dobe zväčšenie a výplň pier, lícne kosti a potom očné linky. Niekedy sa však stane, že celý týždeň sa robia iba pery.

4_4.jpg

Foto: 
arc J.N.

V ktorom období je vhodné robiť permanentný make-up? Je vhodné si ho dať urobiť aj v lete?

Je jedno, v akom ročnom období sa robí, pretože ide o malý bezbolestný zákrok a telo ani žena nevedia, že sa niečo robilo.

Teda zákrok nie je vôbec bolestivý?

Presne tak. Napríklad vytrhávanie chĺpkov obočia u kozmetičky je bolestivejšie ako najmodernejšia technológia tetovaného obočia.

Ako dlho sa hojí?

Keď je zákrok profesionálny, tak sa nemá čo hojiť. Nevznikne žiadne poškodenie či rana. Maximálne sa môžu vytvoriť mikrošupinky, ktoré ani nie je veľmi vidieť.

ram_9669.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Môže sa aj žena sama pričiniť o to, aby permanentný make-up vydržať dlhšie?

Stačí jeden maličký krém po tetovaní a je to. Keby sa však nenakrémovalo, nič sa nestane.

Na záver, čo vás tento rok čaká? Zúčastníte sa nejakých súťaží?

Áno. V lete idem do Milána na Majstrovstvá sveta a chcel by som sa umiestniť v prvej dvojke. Taktiež som vymyslel nový štýl obočia, avšak ten zatiaľ nebudem prezrádzať. Môžem však povedať, že to vyzerá famózne.

- - Inzercia - -