Dnes je pondelok, 21.január 2019, meniny má: Vincent
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rande s Emmou Tekelyovou: Smejem sa každý deň

február 02, 2018 - 11:01
„Mne samochvála nesedí, knihy som nepísala o sebe, ale pre ženy,“ hovorí EMMA TEKELYOVÁ, ktorá na budúci týždeň krstí ďalšiu knihu o vzťahoch v rodine. „Vzťah mama a dcéra je na Slovensku fenomén a nová kniha ich spája ešte väčšmi.“

Vo februári prechádzame do čínskeho roku psa. Veríte, že bude o väčšej úprimnosti a čestnosti, o stabilných priateľských vzťahoch, lepšom nastavení v spoločnosti?

Ako psíčkarka som rada, že na nás bude pôsobiť energia úprimnosti a čestnosti. Pretvárka ničí radosť zo života aj zdravie. Takže by to mal byť dvojnásobne pozitívny i uzdravujúci rok.

Aký ste mali vlaňajšok – čo vás potešilo či sklamalo?

Venujem sa už pár rokov I ťingu , najstaršej čínskej knihe o živote. V nej nachádzam odpovede na všetky „otázky“, sklamaniam sa mi darí vyhýbať. V roku 2017 ma nadchli technológie. Chcela by som sa dožiť dvesto rokov, aby som videla, kam to celé smeruje a ako to ovplyvní spôsob života.

Vek je vašou obľúbenou témou, tvrdíte, že sa treba fyzicky a psychicky nastaviť. Čo všetko denne robíte, aby ste vyzerali tak skvelo?

Vek nijako zvlášť neriešim, skôr sa snažím, aby som z toho, čo robím a zažívam, mala radosť. Radosť zo života sa odzrkadľuje na tvári, či už používate krémy alebo nie. Pravda je, že v našej rodine sú isté gény, môj starý otec mal do deväťdesiatky hladkú pleť a tmavé vlasy. A mal aj liečiteľské schopnosti, vedel načúvať svojmu telu. Tvrdil, že kyslík a pohyb robia so starnutím zázraky. Ja som si pridala tvárovú gymnastiku. Ak sa pýtate na kozmetiku, idem na ňu raz za dva-tri mesiace. Pleť potrebuje dýchať, netreba ju zaťažovať množstvom krémov.

Často hovoríte, že pre ženu je dôležitý každodenný smiech. Aj vás vidíme stále s úsmevom na tvári. Je to cvičenie alebo vnútorný pocit?

Na dovolenke na Srí Lanke som absolvovala smiechovú jogu a cítila som sa po nej ako znovuzrodená. Domáci mi vysvetlili, že indický lekár Madan Kataria, ktorý ju vynašiel, zistil, že smiech uzdravuje aj omladzuje, pretože štartuje hormóny dobrej nálady. Tak som si dala smiech do svojho programu. Vraj urýchľuje regeneráciu buniek, čiže robí človeka mladším aj voňavejším.

Pred niekoľkými rokmi ste so spisovateľom Gustom Murínom prispievali do Slovenky príbehmi. Prekvapilo nás, aká ste vtipná, ako dynamicky posúvate dej. Ste taká aj v civilnom živote?

Či som vtipná, to neviem, ale pribúdajúce roky majú výhodu. Vidím veci z nadhľadu, mnohé situácie mi už nie sú do plaču ale do smiechu. Inak ženy majú vo všeobecnosti dar od boha, že sa smejú viac ako muži, ( asi je to pud sebazáchovy...). Problém je v tom, že v mladosti sa smejeme aj tristokrát za deň, neskôr je to už desať krát menej. Keď dvakrát do týždňa poctivo cvičím a každý deň behám so psom na čerstvom vzduchu, som absolútna veselá kopa, to som na sebe už vypozorovala.

Tesne pred Vianocami ste vydali knihu o omladení pomocou gymnastiky tváre. Prečo sa dnes ženy viac boja starnutia ako kedysi?

Môže za to kult mladosti. Chvalabohu, konečne je na ústupe, starnutie sa nám totiž vzďaľuje. Aktívny vek sa posunul do šesťdesiatpäťky a staroba sa oficiálne začína až po 75 roku. Takže štyridsiatničky sú mladé kočky, päťdesiatka je najlepší vek, v šesťdesiatke je žena ako víno, a pred sebou má ešte stále 20 rokov života, ( pozn. priemerný vek žien v roku 2017 bol 83 rokov). Ak sa teda po štyridsiatke zadefinujeme ako „staré“, polovicu životnej cesty pretrpíme. A to je teda veľká hlúposť.

S manželom ste štyridsať rokov. Máte okrem vzoru z rodiny nejaký recept na takú dlhú lásku?

Vydávala som sa mladá, mama mi dala iba jednu radu, že manželstvo je v dobrom aj v zlom. Mala som horúcu hlavu, aj talianska rodina u nás fungovala, veľa sme cestovali, manžel bol často na výstavách v zahraničí, ja do noci v televízii, ale jednoducho nám to vyšlo. Mala som krásny príklad v mojich rodičoch, ktorí žili harmonicky, a priznávam, že otec bol môj vzor aj pri výbere partnera, nehľadala som „frajera“.

Emma Tekelyová - modelka, hlásateľka, moderátorka, vyzerá to tak, že od vašich modelingových čias sa váš život uberal veľmi priamou cestou. Mali ste niekedy obdobie, keď ste nevedeli ako ďalej?

Všetko nešlo priamočiaro... Televíziu som napríklad musela na štyri roky úplne opustiť, lebo na obrazovke som vraj vyzerala veľmi „západniarsky“. Do STV som sa po revolúcii potom vrátila, medzitým som založila experimentálne Štúdio módy, robila som garanta medzinárodnej súťaže časopisu Burda, založila som prvú modelingovú školu, pomáhala som rozbiehať súťaž Elite model look na Slovensku, spolupracovala som s módnou firmou z New Yorku. Všetko zlé je naozaj na niečo dobré. Život ma odmenil výzvami, o ktorých som ani nesnívala...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 04/2017!

- - Inzercia - -